Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микроби, устойчиви на антибиотици, оцеляват хиляди километри, пренесени от ветрове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Микроби, които причиняват болести и са устойчиви на антибиотици, могат да преминат хиляди километри, носени от ветрове, установиха за първи път учени.

Проучените ветрове са пренасяли изненадващо разнообразие от бактерии и гъбички. Сред тях е имало известни на учените патогени, както и такива с гени за резистентност към множество антибиотици. Някои от микробите са били живи, с други думи, те са оцелели след цялото пътуване и са имали възможност да се размножат чрез делене.

Изследването показало, че микробите са преминали около 2 хиляди километра, от земеделски земи в североизточен Китай до Япония. Микробите са били разположени върху различни частици прах, което ги е защитило от ултравиолетови лъчи и дехидратация и им е помогнало да останат жизнеспособни.

Токио, Япония

Подобни схеми на ветрове съществуват по целия свят, уточнява изданието "Гардиън". В пробите, взети над Токио, са били открити над 300 вида бактерии и около 260 вида гъбички. Имало също микроби, които досега не са били известни на науката.

"Около 30-40 процента от микробите бяха потенциално патогенни видове", обяснява професор Ксавие Родо от Института по глобално здраве в Барселона, който е оглавявал научния екип. Сред тях е имало както добре познати на хората патогени, така и т.нар. опортюнистични патогени, които засягат хора с отслабена имунна система, допълва той.


Проучването е предупреждение, че трябва да си променим мнението, че въздухът на голяма височина е почти стерилен, смята Родо. Тези бактерии и гъбички са способни да устоят на много неблагоприятни условия, добавя професорът.

Заради ниската концентрация на микробите не се очаква в повечете случаи те да доведат до инфекции при хората. "Но не можем да го изключим при имунокомпрометирани лица", казва още Ксавие Родо.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проф. Тодор Кантарджиев

Проф. Тодор Кантарджиев: Нямаме нови причинители на инфекции, има еволюция в резистентността на микробите

Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР -  "В центъра на системата"  .  Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение  с антибиотици ,..

публикувано на 16.08.24 в 08:00

СЗО: Широкото използване на антибиотици при Ковид пандемията е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от хоспитализираните..

публикувано на 28.04.24 в 05:23
Андреа Амон

Антимикробна резистентност и недостиг на медицински специалисти - основни предизвикателства в Европа

Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..

публикувано на 01.12.23 в 10:30
Проф. Тодор Кантарджиев

Употреба на антибиотици и резистентност – къде сме в класацията?

Според последните статистически данни въвеждането на електронните рецепти в здравеопазването е довело до значително намаление с 25% на продажбата на антибиотици. Тази информация беше коментирана от проф. Тодор Кантарджиев по време на интервюто му за..

публикувано на 25.10.23 в 12:28
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13..

публикувано на 22.05.25 в 21:06