Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

2
Момчил Карамитев
Снимка: Станислава Пирчева

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ, някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква. 

"Казват, че като ръководител той не е налагал със сила властта си, но точно по този начин благ, по който е действал, това е било "желязна ръкавица" в кадифе..., разказа за БНР Момичил Карамитев.

Момчил Карамитев е режисьор и сценарист с дългогодишен международен опит. Карамитев е завършил кинорежисура в Рим и е работил с едни от най-известните имена в световното кино, включително Федерико Фелини и Мартин Скорсезе.

Той сподели пред БНР за новите си творчески проекти и предизвикателствата, пред които е изправен.

Поводът за гостуването му в "Нощен Хоризонт" беше представянето на документалния филм "Ангелогласният обединител", посветен на патриарх Неофит.
"Патриарх Неофит е познавал много добре вярата и принципите на нашата вяра - защото богословието е сложна материя, да се осмисли това, което е оставено през вековете, но той е разбрал най-простите и важни истини - че с благостта можеш да разрушиш и китайската стена, допълни режисьорът на документалния филм за патриарх Неофит.

Момчил Карамитев

"Това, което още разбрах за патриарх Неофит е, че водещата сила при него е била музиката - не случайно филмът се казва  -  "Ангелогласният обединител" - той е бил брилянтен изпълнител на духовна музика и песен, бил е и композитор на църковна музика, сподели още Карамитев.

И то става дума за източнославянската музика, допълни режисьорът.

Филмът разкрива дълбочината на живота и делото на патриарха, а Карамитев сподели как се е вдъхновил от смирението и човечността на патриарх Неофит. Режисьорът разказа и за трудностите и радостите по време на работата по този проект – от смяната на екипи до избора на интервюирани личности, които разкриват важни аспекти от живота на патриарха.

"Музиката и църквата са били отправната точка на цялото семейство, което е живяло доста бедно и скромно, посочи още Карамитев.

"Чувството за мярка на патриарх Неофит е било много изострено, аз имах възможността да работя с един много богат архив, запознах се с младостта му, с неговите изяви като музикант, но и като зрял политик, той се е проявявал като силно дисциплиниран и аскетичен монах, но никой не е подозирал, че той има такава силна политическа интуиция, той е имал многообразен живот, разказа още Карамитев.

Той изрази съжаление, че не успял да се докосне и до детството на патриарх Неофит.


Момчил Карамитев сподели още за новите си игрални новели "Монолог за една актриса" и "Вариации за цигулка", които изследват необичайни коледни чудеса.

Историите в новелите съчетават хумор и тъга, като главният герой – възрастен музикант – се изправя пред предизвикателствата на старостта. Една от новелите е базирана на истински случай, а в интервюто Момчил сподели как тази история е намерила път към екрана.

Фестивалът "Любовта е лудост", в който Карамитев участва като част от журито, също бе тема на разговора. За първи път всяка награда на фестивала отиде при различен филм, а Карамитев обясни какво стои зад това решение и какви бяха критериите за избор на победителите. Той изрази възхищение от високото качество на продукциите и разнообразието на темите, които бяха разгледани на фестивала.

В своята дългогодишна творческа кариера, Момчил Карамитев работи в Италия и САЩ, като участва в продукции като "Авиаторът" на Мартин Скорсезе, "Момиче за милион долара" на Клинт Истууд и телевизионни сериали като "Х-Файлс" и "Стар Трек". 

Той сподели, че опитът му в тези международни продукции го е обогатил и оформил като творец, а връзката му с България остава силна чрез проектите, по които продължава да работи у нас.

Един вдъхновяващ разговор из света на киното, чудесата и творчеството. От документалните филми до игралните новели, той продължава да създава изкуство, което провокира размисъл и оставя траен отпечатък в сърцата на зрителите.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Мирчева, гост в рубриката "Горещи сърца", призовава да не губим същината си като народ

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди.   „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..

публикувано на 25.05.25 в 06:43
Стилиян Иванов

Режисьорът Стилиян Иванов: Народ без минало няма бъдеще

"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов .  "Възстановяването на..

публикувано на 24.05.25 в 12:57
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51