Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

2
Момчил Карамитев
Снимка: Станислава Пирчева

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ, някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква. 

"Казват, че като ръководител той не е налагал със сила властта си, но точно по този начин благ, по който е действал, това е било "желязна ръкавица" в кадифе..., разказа за БНР Момичил Карамитев.

Момчил Карамитев е режисьор и сценарист с дългогодишен международен опит. Карамитев е завършил кинорежисура в Рим и е работил с едни от най-известните имена в световното кино, включително Федерико Фелини и Мартин Скорсезе.

Той сподели пред БНР за новите си творчески проекти и предизвикателствата, пред които е изправен.

Поводът за гостуването му в "Нощен Хоризонт" беше представянето на документалния филм "Ангелогласният обединител", посветен на патриарх Неофит.
"Патриарх Неофит е познавал много добре вярата и принципите на нашата вяра - защото богословието е сложна материя, да се осмисли това, което е оставено през вековете, но той е разбрал най-простите и важни истини - че с благостта можеш да разрушиш и китайската стена, допълни режисьорът на документалния филм за патриарх Неофит.

Момчил Карамитев

"Това, което още разбрах за патриарх Неофит е, че водещата сила при него е била музиката - не случайно филмът се казва  -  "Ангелогласният обединител" - той е бил брилянтен изпълнител на духовна музика и песен, бил е и композитор на църковна музика, сподели още Карамитев.

И то става дума за източнославянската музика, допълни режисьорът.

Филмът разкрива дълбочината на живота и делото на патриарха, а Карамитев сподели как се е вдъхновил от смирението и човечността на патриарх Неофит. Режисьорът разказа и за трудностите и радостите по време на работата по този проект – от смяната на екипи до избора на интервюирани личности, които разкриват важни аспекти от живота на патриарха.

"Музиката и църквата са били отправната точка на цялото семейство, което е живяло доста бедно и скромно, посочи още Карамитев.

"Чувството за мярка на патриарх Неофит е било много изострено, аз имах възможността да работя с един много богат архив, запознах се с младостта му, с неговите изяви като музикант, но и като зрял политик, той се е проявявал като силно дисциплиниран и аскетичен монах, но никой не е подозирал, че той има такава силна политическа интуиция, той е имал многообразен живот, разказа още Карамитев.

Той изрази съжаление, че не успял да се докосне и до детството на патриарх Неофит.


Момчил Карамитев сподели още за новите си игрални новели "Монолог за една актриса" и "Вариации за цигулка", които изследват необичайни коледни чудеса.

Историите в новелите съчетават хумор и тъга, като главният герой – възрастен музикант – се изправя пред предизвикателствата на старостта. Една от новелите е базирана на истински случай, а в интервюто Момчил сподели как тази история е намерила път към екрана.

Фестивалът "Любовта е лудост", в който Карамитев участва като част от журито, също бе тема на разговора. За първи път всяка награда на фестивала отиде при различен филм, а Карамитев обясни какво стои зад това решение и какви бяха критериите за избор на победителите. Той изрази възхищение от високото качество на продукциите и разнообразието на темите, които бяха разгледани на фестивала.

В своята дългогодишна творческа кариера, Момчил Карамитев работи в Италия и САЩ, като участва в продукции като "Авиаторът" на Мартин Скорсезе, "Момиче за милион долара" на Клинт Истууд и телевизионни сериали като "Х-Файлс" и "Стар Трек". 

Той сподели, че опитът му в тези международни продукции го е обогатил и оформил като творец, а връзката му с България остава силна чрез проектите, по които продължава да работи у нас.

Един вдъхновяващ разговор из света на киното, чудесата и творчеството. От документалните филми до игралните новели, той продължава да създава изкуство, което провокира размисъл и оставя траен отпечатък в сърцата на зрителите.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40