Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

| Репортаж
Снимка: БТА

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра, смятат от Българския червен кръст.

При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни – тогава случаен минувач или човек в близост до пострадалия е добре да може да реагира и да окаже първата лекарска помощ, коментира д-р Надежда Тодоровска, заместник генерален директор на БЧК.

БЧК има споразумение с МОН, но всичко е на доброволни начала, напомня д-р Тодоровска. По думите ѝ, това не може да замести задължителното обучение.

Снимка: Моника ЙочневаПо-големите ученици могат да бъдат обучени подробно за разпознаване на състояния, изискващи намеса с първа помощ, отбелязва Боряна Стоянова, заместник-командир на младежкия авариен екип в София.

Засега у нас само кандидат-водачите на БЧК са задължени да преминат курс по първа помощ, уточнява Надежда Тодоровска.

"Доказано в Европа е, че 57% от хората, попаднали в пътно-транспортен инцидент, са спасени в резултат на това, че някой случаен е оказал на място първа лекарска помощ. В България такава статистика не се прави. Другата ситуация – да седиш да гледаш как някой не може да диша и ти не знаеш какво да направиш, и си безпомощен, това е много тежко преживяване."

При децата най-важно е да разпознаят признаците на спешни състояния и да могат да позвънят на телефон 112. В такава ситуация – да окаже помощ, може да попадне и дете, посочва проф. Здравко Маринов, председател на столичната организация на БЧК. Той поставя акцент върху доброволчеството.

Снимка: БТА

"В последните години ни сполетяха най-различни бедствия. Доброволчеството е невероятно полезна дейност. Трябва да се възпитава в семейството, в обществото. Доброволчеството ни прави хора. Законът за доброволчеството беше  приет на първо четене. Този закон е много необходим за България. Този закон ще направи обществено признание на човека, който е доброволец и се регистрира като такъв. Доброволчеството е кауза, доброволчеството е вътре в душата." 

Повече по темата чуйте от репортажа в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27