Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Местното ни самоуправление страда от огромен дефект – липсата на фискална децентрализация"

Доц. Косьо Стойчев: Българските иновативни фирми нямат подкрепа, пазарната среда е агресивна

Тези компании трябва да имат няколко години прозорец да грешат, смята специалистът

| Интервю
доц. Косьо Стойчев
Снимка: БТА

"Ресорът е прекрасен. Когато в български ръце се намират стартъпи, иновации и изследвания, ние се намираме в чудесна позиция. Не смятам, че българската държава е безкрайно неиновативна и няма стартъпи."

Тази позиция изрази пред БНР доц. Косьо Стойчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", за ресора, който получава българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева.

Българските фирми нямат хоризонт на подкрепа, а пазарната среда към тях е агресивна и неблагоприятна, затова и инвестициите от този тип са малко, отчете като слабост преподавателят.

По думите му, по-голямата част от началните инвестиции у нас са от големи корпорации, които идват в определена индустриална зона, а инвестицията е с предварително осигурени пазари и включва страната ни в предварително изградена верига на доставки.

Българската държава е слаба в подхода българи да вземат решение да инкорпорират фирма, да закупят терен, да изградят предприятие и да се наложат на пазара, категоричен е той.  

"Много малко български компании могат да изградят един индустриален обект. Европа в момента прави опити да премине към реиндустриализация - установихме, че няма да може да внасяме всичко, а ще трябва да си го произвеждаме и се стига до ситуация, в която тези компании трябва да имат финансовата и пазарната подкрепа да съществуват 4-5-6 години, в които имат прозорец да грешат. Ако искаме да водим политики за предприятия, които да израснат на наша територия и от наши капитали, трябва да подобрим тези условия и да им дадат свободен прозорец от няколко години, за да израснат."

Относно средствата от ПВУ, които са в риск да бъдат неусвоени или загубени, доц. Стойчев заяви, че причините са няколко, но на първо място е забавянето на приемането на важни законопроекти, обвързани със средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от тези закони е за личния фалит.

Срокът, който ни остава, са само 2 години. Всеки, който се е занимавал със структуриране и управление на проектни цикли, знае, че този срок е кратък и оттам идват рисковете, подчерта преподавателят в предаването "Преди всички".

В регионалната политика има два принципа. Единият е принципът на лейката – малко количество средства се разпределят към много сектори и много региони - така се подкрепят хоризонтални политики. Инфраструктурните проекти и проектите за стартъпи обаче по-добре се подчиняват на принципа на концентрираната помощ. България слабо прилага втория инструмент, поясни доц. Стойчев.

Местното ни самоуправление страда от огромен дефект – липсата на фискална децентрализация, изтъкна той.

Местното самоуправление не успя за тези 30 години да разграничи в кои региони и населени места трябва да се прилага принципът на вертикалната и на хоризонталната справедливост. Намаляхме с почти 3 милиона души, територията остава константа. Намалява количеството население и се увеличава застроената площ – така все по-малко хора трябва да отговарят за почистването и управлението на отпадъците за все по-голяма площ, коментира специалистът във връзка с поредното отлагане на старта на новия механизъм за отчитане на такса смет.

Според доц. Косьо Стойчев е налице "политика на нищоправене, политиката на отлагане" на реформи в местното самоуправление и в един момент се стига до точка, в която скокът става неприемлив, защото реформи се правят постъпателно, а не скокообразно.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Томислав Дончев

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..

публикувано на 07.02.25 в 11:06
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от  Конституционния съд да се произнесе по отношение мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15