Засега като основни потърпевши се очертават секторите на туризма и на строителството, но и много други браншове се сблъскват със затруднения при обработването на визите за работа в България.
Проблемът с кадрите в туризма се задълбочи след ковид-кризата, когато от част от заетите напуснаха сектора и се преориентираха. В последните няколко месеца, особено след частичното присъединяване на България към въздушен Шенген, проблемите за привличане на работници от трети страни в България се увеличиха, изтъква Меглена Плугчиева – бивш посланик на България в редица държави, в момента посланик на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Капацитетът на консулските ни служби в тези трети страни е намалял и те са с ограничен брой служители, за да могат да поемат големия поток от заявления и документи. Процесът предвижда освен приемането на документите, проверката им в ДАНС, отбелязва тя.
Друг проблем, който показва официалната статистика е, че 40% от гражданите от трети страни, които би трябвало да идват на работа в България са продължили към Западна Европа, коментира Меглена Плугчиева.
"Ползват България само като трамплин и транзитна страна, за да продължат към Западна Европа. Защо и как се стига до този резултат?"
Плугчиева вижда и друг препъникамък – регистрационния режим на фирмите, които набират работници от трети страни. Тя е на мнение, че следва да се помисли за лицензионен режим – да се знае с какви фирми работят българската държава и институции, за да се постигне ефективност.
Според Министерството на туризма усилията приоритетно трябва да бъдат насочени към това да се задържи интересът на българските граждани за работа в страната и да се работи за по-високия престиж на професиите в туризма сред младите хора. Необходимо е чрез дуалното обучение да се засили връзката между работодателите в сектора и учениците, смята Венелина Червенкова, началник отдел в Дирекция "Туристическа политика" към Министерството на туризма.
"По данни на колегите от МОН в сектор туризъм е недостатъчно прилагането на дуалното обучение. Трябва да се засилят стажовете в реални туристически обекти."
След войната в Украйна се регистрира нарастване на интереса на граждани от трети страни за работа в България. До август тази година са издадени близо 4 хиляди решения за предоставяне право за продължително пребиваване в страната, а 1600 са за трудова заетост, сочат данните на Главна дирекция "Миграция".
В края на туристическия сезон Министерството на туризма ще проведе работна среща с всички заинтересовани страни по темата. Целта е да се създаде работещ механизъм за по-ефективна процедура при наемането на работници, което да облекчи както предстоящия зимен туристическия сезон, така и летния през следващата година с начертани ясни отговорности.
"Има идея да се изготви списък с държави, от които секторът приоритетно да наема работници, от тези страни да се случват по-бързо процедурите, за да има прогнозируемост", анонсира още Червенкова.
Туристическият бранш търси бързо решение на проблема с намирането на работници.
Кадровият проблем е основен за консулските служби на България в трети страни, казва Георги Воденски, директор на дирекция "Консулски отношения" на Министерството но външните работи. Обикновено се командироват краткосрочно служители за работа на гише през летния период. Бюджетът обаче е ограничен и средствата в един момент свършват.
"Вече е септември, повечето хора вече са се прибрали, а напливът от кандидати си остава, не намалява."
В Астана, Ташкент и Ню Делхи са най-натоварените консулски служби. Там се отчита над 2 пъти увеличение на молбите за визи. Очаква се този засилен интерес, както от желаещи работа, така и от туристи за България да продължи, коментира Воденски.
Изключително тежък е и проблемът с туристическите визи, подчертават от туристическия сектор.
"Откакто сме член на Шенген, се правят малко повече проверки, които забавят процеса. От днес за утре вече е почти невъзможно да се прави", пояснява Иван Мотев, началник на отдел "Национален визов център" в Дирекция "Консулски отношения" към Министерството на външните работи посочи.
За електронни визи е прекалено рано да се говори, добавя Мотев. Според него те ще бъдат въведени едновременно от целия евросъюз и въпреки плановете, това едва ли ще се случи през 2026 г.
От Българския съюз по балнеология и СПА туризъм настояват секторът да не разчита само на туристите от Европа. От организацията посочват, че южната ни съседка Гърция вече има бързи процедури за издаване и на туристически, и на работни визи на граждани на трети страни и този опит може да се ползва и у нас.
Шофьор на бус е в болницата в Монтана след катастрофа край село Винище. Движението се регулира от пътна полиция в едната лента. Пътят е мокър от падналия дъжд. Бус с българска регистрация се е ударил в задната част на тир с чуждестранна регистрация, съобщиха от пресслужбата на полицията в Монтана. Катастрофата е станала тази сутрин..
В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Това каза народният представител Надежда Йорданова по време на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) обявиха решението си да напуснат пленарната..
И времето е кратко, и темата външна политика на е проблемна за правителството. Правителството на Росен Желязков прави това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, дружба с евроатлантическите партньори и съвместни проекти в отбранителния сектор. Това заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов преди гласувания днес вот на недоверие на..
В Община Плевен само от началото на годината са премахнати пет нерегламентирани сметища. Сигнали се подават както от РИОСВ, така и от граждани. От РИОСВ подават 7 сигнала, два са подадени от граждани. За миналата година са похарчени 1 милион лева за почистване на нерегламентирани сметища в Плевен и селата от общината , каза пред БНР инж...
За 19-и път Българската агенция за инвестиции ще раздаде годишните награди "Инвеститор на годината". Целта е да бъдат отличени най-значимите инвестиционни проекти, реализирани през изминалата година. Събитието ще събере водещи представители на бизнеса, държавните институции, дипломати и международни партньори. Очаква се голямата награда за инвестиция..
Ако ДПС-ДПС напуснат управлението, ще изпаднат в пълна изолация . Това обясни пред БНР Васил Тончев, социологическа агенция "Сова харис". Формацията остава в управлението до получаването на конвергентния доклад за влизането на България в Еврозоната. Това стана ясно след 6-часово заседание на колективните органи на ДПС-ДПС. Вотът на недоверие..
Ловешкият окръжен съд отново ще разгледа молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Тя беше осъдена на шест години затвор за корупция и вече е излежала почти пет години от присъдата. В началото на февруари Окръжен съд - Ловеч прекрати производството по молбата на Десислава..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..