В Полша, на която бурята ще струва половин милиард долара от националния бюджет, има селища, в които по думите на министъра на околната среда, водата е унищожила всичко, а пейзажът е като след война.
Експертите свързват извънредната сила и честота на природните бедствия през последните години с ефекта от глобалното затопляне. Научи ли Европа уроците си или се насочи изцяло към извънредно скъпо справяне с последствията, което обаче не би могло да върне загубените живот и поминък?
Дунав е залял крайбрежните булеварди на Будапеща, но това не е нещо непознато. Те си имат протоколи, системи. Буквално дни след това улиците са изчистени и животът продължава. Има различни степени на подготвеност към този тип явления. В популярно туристическо градче нагоре по течението преди 10 години е била поставена подвижна дига, с която се постига готовност за високи води, дава примери от Унгария Павел Антонов, журналист и управляващ редактор на мрежата за гражданско участие "Блу линк". Антонов живее в Будапеща.
"Нашите общества бяха добре информирани, че нещата вървят в тази посока. Става въпрос за критично преоценяване на бездействието на нашите законодатели, на нашите правителства, за да се предотврати това, което се случва. Стратегически не е късно да се предприемат необходимите действия. За това трябва политически кураж", коментира той в предаването "Събота 150".
"Европа и се промени, и не се промени. През последните десетилетия ЕК и европейските институции се превърнаха в глобален двигател за решаване на климатичната криза. Във всички страни членки обаче решаването на тези проблеми става практически много по-бавно", смята Антонов. По думите му, адекватността на правителствата е ниска, а "реалността не чака – тя просто ни залива с бедствия".
Според него има залитане в посока към лично забогатяване и благоденствие за сметка на общото благо и е необходимо известно самоограничаване.
Климатичните промени вече не са предмет на теоретични дискусии, а предмет на оцеляване, посочи в заключение Павел Антонов, който е оптимист, че "разумът ще надделее".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Еколози, туристически организации и сдружения, граждани от Кюстендил се обявяват срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Пред Общината е обявен протест от 14.00 часа на 30 април - по същото време, когато съветниците ще гласуват за инвестиционното намерение за ветропарк в Осогово на софийско дружество. Със свое становище излезе..
Общуването на руския президент Владимир Путин с американския специален пратеник Стивън Уиткоф продължава няколко часа и помага за достигането на руската позиция до Съединените щати. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, след като Путин и Уиткоф обсъдиха по-рано днес в Кремъл уреждането на конфликта в Украйна. В Кремъл започна срещата..
Ние за всичко сме закъснели и го правим по най-неправилния начин, каза Иван Кристоф, известен като Човекът паяк, в интервю по БНР. В "РадиоТочка" той коментира екстремните спасители и какво е бъдещето на специалните звена за реакция при извънредни ситуации. А родната реалност – новите хеликоптери линейки и събирането на капачки за..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Крим ще остане в състава на Русия. Той даде обширно интервю за списание "Тайм“ по случай 100 дни от управлението си, като засегна и темите за отношенията с Китай, Иран, митническата политика и икономическата ситуация в страната. В интервюто си за "Тайм“ Тръмп каза, че украинският президент..
Тези политици, които са изскочили от трамплина "Журналистика" нямат особен успех, не са от водещите журналисти, каза Владимир Береану в интервю за предаването РадиоТочка. "Имаме ярки примери. Хората ги слушат с представа "уж този беше обективен, не се влияеше от политически пристрастия, а сега е агресивен защитник на определена..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на България и бивш национален селекционер Петър Хубчев. "Трябва да показваме по-голямо смирение, да не сме арогантни в живота и във всичко, което правим. Трябва да сме по-смирени, да си знаем..
Иран и Русия се споразумяха за доставка на 55 милиарда кубични метра руски газ годишно, въпреки че цените все още не са договорени. Москва също така обеща да финансира изграждането на нова атомна електроцентрала в Иран. Техеран и Москва се стремят също към създаването на "газов хъб" в Иран. Тази седмица иранският министър на петрола Мохсен..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р..