Плевен се присъедини към отбелязването на Европейските дни на наследството - 2024 година. Общината организира пешеходен тур "Архитектурните съкровища на Плевен - Незабравеният маршрут".
С над 200 събития в цялата страна през септември България за пореден път ще се включи в инициативата Европейски дни на наследството под наслов - "Европа, общо наследство".
Всяко издание има обща за всички европейски страни тема. Тази година тя е: "Наследство от маршрути, мрежи и връзки".
Ние се включваме с Първановата къща, където във възрожденски стил ще представим нашите традиции и бит, сподели Елина Димитрова зам.-кмет на общината.
Къщата е възстановена с помощта на общината. Но и дарители също се включват с дарението на традиционни български предмети от бита.
В нея ще се провеждат различни училищни дейности и ще бъде включена като място в дейността на Културния и младежкия календар на града.
"Направихме възстановка на стара българска сватба, допълни още Димитрова.
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" ни върна в годините назад.
Много плевенчани ще погледнат с други очи града си чрез пешеходния тур "Незабравеният маршрут на Плевен".
Във времето той ще бъде допълван, посочи д-р Галин Димитров, ръководител на Туристическия информационен център.
Пешеходният тур преминава по днешната улица "Васил Левски". В миналото тя се е казвала - "Широк сукак".
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Плевен е домакин на 11-ото издание на Маратон на приятелството. Спортната проява се провежда с подкрепата на Община Плевен и е с благотворителна кауза. Стартът е на пл. "Възраждане" след откриването в 8.45. Дисциплините са класически маратон 42,2 км, полумаратон 21,1 км и щафета 2х10,55 км, Decathlon масов крос 3 км. За децата има детски..
Двама души загинаха, след като ветроходен кораб на мексиканския военноморски флот се удари в Бруклинския мост в Ню Йорк. Загиналите са били членове на екипажа на ветроходния кораб на Мексиканския военен флот, който е бил на световна обиколка. Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс заяви, че 142-годишният Бруклински мост не е пострадал сериозно, но..
Продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. Пети ден в столицата не се движат трамваи, тролеи и автобуси. Работи единствено метрото. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи В трамвайното депо в столичния квартал "Красна поляна" , която е една от 12-те точки на гражданското неподчинение..
Българска правителствена делегация, водена от министър-председателя Росен Желязков, ще присъства на тържествената литургия по повод началото на понтификата на Негово Светейшество папа Лъв XIV, съобщи правителствената служба. Церемонията по инаугурация ще се състои днес, 18 май, във Ватикана. След края на тържествената литургия Негово..
Русия извърши продължителна атака с дронове срещу украинската столица Киев и Киевска област тази нощ. Един човек е загинал и трима са били ранени при нападението в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. Пострадалите са приети в болница в средно тежко състояние. Нанесени са щети на жилищна сграда. Причинен е и пожар в..
Парламентарни избори се провеждат в Португалия. Очакванията са да бъдат спечелени от дясноцентристкия Демократичен алианс, воден от досегашния премиер Луиш Монтенегро. Вотът ще бъде трети предсрочен за последните три години, а проучванията сочат, че е малко вероятно той да произведе стабилно управление, предаде Ройтерс, цитирана от БТА...
България ще изпълни критерия за ценова стабилност за присъединяване към еврозоната, без да се налагат субективни изчисления, смятат от Института за пазарна икономика като се позовават на данните за инфлацията през последните месеци. След положителната оценка за средносрочната фискална програма и официалните данни за дефицит от 3% от БВП през..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Два месеца преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом имах информация, че се водят тайни преговори между Китай, Русия и Тръмп . Това каза пред БНР..
Русия е на военни релси. Не иска спиране на бойните действия, нито мирно споразумение. Това гласи гледната точка на бившия министър на отбраната..