Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева: Първото слабо място ще е определянето на съставите на СИК-овете

| Интервю
Ваня Нушева
Снимка: Силвия Великова

Темата за това как да гласуваме - електронно или на хартия, е силно политически експлоатирана, каза пред БНР Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

"Не проблемите в технологията, не проблемите в софтуера или в машините са онази предпоставка, за да бъде провокирана дискусия, а по скоро политическите нагласи - интерпретациите на политическите лидери, които са ръководени основно от това дали електронното или хартиеното гласуване би позволило по-ефективно техните избиратели да участват в изборния процес".

Според нея многото изказвания по темата имат обратен ефект и карат хората да имат съмнения в изборния процес:

"Особено когато институциите предприемат някакви действия, трябва много добре и професионално да комуникират различни теми, защото когато един проблем твърде много се преекспонира, тогава започва да се получава вместо ефект - дефект в комуникацията". 
По думите ѝ проблемът е, че ангажиментите по изборния процес са разпръснати към различни институции. За да бъде изпълнена една дейност, в нея са включени няколко институции, обясни Нушева и добави, че така всеки се опитва да прехвърли "горещия картоф" към другия. Според нея това е проблем на законодателството.

"Нещата са относително ясни. ЦИК е институцията, която трябва да определя всички параметри на всички материали, да определя необходимите действия на участниците и другите да ѝ съдействат, когато тя няма необходимия административен, институционален или технически капацитет".

В предаването "Преди всички" експертът отбеляза също, че при толкова много избори, които са се провели до момента, нямаме информация за това дали е направена експертиза на качеството на различните видове хартии, които са използвани. По същия начин стоят нещата и с други параметри на материали в изборния процес, добави тя. 

"Институциите толкова са забили в дребни детайли, че вече вместо да опитаме да дадем по-голяма яснота за това какво се случва и да имаме по-голямо доверие, сякаш все повече губим доверие в това дали ще бъде добре организиран изборният процес. Затова е важно ЦИК много добре да комуникира всички тези действия, които предприема, и да дава необходимата информация, а също така и да има анализ за това на какво се дължат дефицитите от предходни избори. Ако нямаме анализ, политическите играчи започват да спекулират за причините за един или друг технически проблем", изказа мнението си Ваня Нушева. 

Тя коментира и казуса с регистрацията на двете ДПС-та: "Виждаме колко е проблемно решението на ВАС и то тепърва, ако бъде екстраполирано към други действия на ЦИК и други решения на ВАС и на районните съдилища - виждаме какви нови проблеми и нови въпросителни ще отваря. Тук стои големият въпрос за това какви са правомощията на ЦИК - доколко тя има правомощия да формулира още по-конкретни детайли от организацията на изборния процес или трябва механично да прекопира разпоредбите на Изборния кодекс в своите решения и документи".

ЦИК трябва да спазва Изборния кодекс, но той ѝ дава правомощия да урежда конкретни детайли, които няма как един закон да е определил, уточни експертът.

"Тепърва ще видим по какъв начин ще се наложи практиката по отношение на регистрирането на партии и коалиции за следващи избори. Трябва да има изрично ясно упоменаване в Изборния кодекс как се процедира, защото виждаме, че този проблем в партиите стана изключително сериозен проблем, стоящ пред ЦИК, която беше в кръгова отбрана в рамките на първия ден".

По отношение на казуса с двете фракции на ДПС ЦИК се опита да постъпи безпристрастно, което не беше никак лесно, коментира Нушева и добави обаче, че начинът, по който е комуникирала, е бил проблемен. Според нея ЦИК трябва да разполага с правомощия да урежда и по-конкретни детайли по организацията на изборния процес, когато не са вписани в Изборния кодекс. 

Първото слабо място в целия процес ще е определянето на съставите на секционните избирателни комисии от страна на районните комисии, смята Нушева и прогнозира: 

"Вероятно е отново да не бъде постигнато съгласие и всички решения да бъдат прехвърлени по веригата до РИК, в последствие до ЦИК, до окръжните административни съдилища. Напрежението между членовете на СИК е претендент и на застъпници на двете фракции в спорещата партия - очевидно е фактор, който силно ще влияе". 

Тя напомни, че не трябва да се изключва и влиянието на корпоративния, купения и контролиран вот, който ще бъде използван като фактор за мобилизиране на подкрепа, която социолозите няма как да уловят. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Ваня Нушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александрина Милчева

Българската оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с множество отличия

Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

Социалните центрове за деца и възрастни с благотворителни инициативи на коледния база във Велико Търново

На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..

публикувано на 29.11.24 в 20:33

МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери с бюджет от 39 млн. лева

Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв.   Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева.   Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..

публикувано на 29.11.24 в 20:25

МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври

3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният бюджет е изчислен на дефицит от 6,2 млрд. лева. Във фискалния резерв има 14,4114 млрд. лева към..

публикувано на 29.11.24 в 20:20
Сградата на Община Пазарджик

Общинските съветници в Пазарджик не отстраниха председателя на местния парламент Найден Шопов

Общинските съветници в Пазарджик отхвърлиха предложението за отстраняването на председателя на местния парламент Найден Шопов от ГЕРБ. В тайното гласуване участваха 21 съветници, тъй като останалите 19 отново бойкотираха заседанието. За разлика от вчера, общинските съветници успяха да съберат необходимия кворум. Той дойде от освободения днес..

публикувано на 29.11.24 в 19:37
Митинг в подкрепа на членството на Грузия в Европейския съюз в Тбилиси, 3 юли 2022 г.

Хиляди грузинци протестираха срещу отлагане на преговорите за присъединяване към ЕС

Хиляди грузинци се събраха и тази вечер, за да протестират срещу решението на победителя от парламентарните избори през октомври - партията "Грузинска мечта", да отложи преговорите за присъединяване към Европейския съюз, съобщава Франс прес. Снощните протести доведоха до сблъсъци със силите на реда с десетки ранени и задържани.

публикувано на 29.11.24 в 19:17
Алепо, Сирия

Противници на сирийския президент Башар ал-Асад са навлезли в Алепо

Противници на президента Башар ал-Асад са навлезли в Алепо - втория по големина град в Сирия, съобщи агенция Франс прес, като се позова на Сирийския център за наблюдение на човешките права. Джихадисти от групировката "Хаят Тахрир ал-Шам" и техни съюзници, поддържани от Турция, започнаха офанзива по-рано тази седмица и вече са в западните..

публикувано на 29.11.24 в 19:11