Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Нушева: Първото слабо място ще е определянето на съставите на СИК-овете

| Интервю
Ваня Нушева
Снимка: Силвия Великова

Темата за това как да гласуваме - електронно или на хартия, е силно политически експлоатирана, каза пред БНР Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

"Не проблемите в технологията, не проблемите в софтуера или в машините са онази предпоставка, за да бъде провокирана дискусия, а по скоро политическите нагласи - интерпретациите на политическите лидери, които са ръководени основно от това дали електронното или хартиеното гласуване би позволило по-ефективно техните избиратели да участват в изборния процес".

Според нея многото изказвания по темата имат обратен ефект и карат хората да имат съмнения в изборния процес:

"Особено когато институциите предприемат някакви действия, трябва много добре и професионално да комуникират различни теми, защото когато един проблем твърде много се преекспонира, тогава започва да се получава вместо ефект - дефект в комуникацията". 
По думите ѝ проблемът е, че ангажиментите по изборния процес са разпръснати към различни институции. За да бъде изпълнена една дейност, в нея са включени няколко институции, обясни Нушева и добави, че така всеки се опитва да прехвърли "горещия картоф" към другия. Според нея това е проблем на законодателството.

"Нещата са относително ясни. ЦИК е институцията, която трябва да определя всички параметри на всички материали, да определя необходимите действия на участниците и другите да ѝ съдействат, когато тя няма необходимия административен, институционален или технически капацитет".

В предаването "Преди всички" експертът отбеляза също, че при толкова много избори, които са се провели до момента, нямаме информация за това дали е направена експертиза на качеството на различните видове хартии, които са използвани. По същия начин стоят нещата и с други параметри на материали в изборния процес, добави тя. 

"Институциите толкова са забили в дребни детайли, че вече вместо да опитаме да дадем по-голяма яснота за това какво се случва и да имаме по-голямо доверие, сякаш все повече губим доверие в това дали ще бъде добре организиран изборният процес. Затова е важно ЦИК много добре да комуникира всички тези действия, които предприема, и да дава необходимата информация, а също така и да има анализ за това на какво се дължат дефицитите от предходни избори. Ако нямаме анализ, политическите играчи започват да спекулират за причините за един или друг технически проблем", изказа мнението си Ваня Нушева. 

Тя коментира и казуса с регистрацията на двете ДПС-та: "Виждаме колко е проблемно решението на ВАС и то тепърва, ако бъде екстраполирано към други действия на ЦИК и други решения на ВАС и на районните съдилища - виждаме какви нови проблеми и нови въпросителни ще отваря. Тук стои големият въпрос за това какви са правомощията на ЦИК - доколко тя има правомощия да формулира още по-конкретни детайли от организацията на изборния процес или трябва механично да прекопира разпоредбите на Изборния кодекс в своите решения и документи".

ЦИК трябва да спазва Изборния кодекс, но той ѝ дава правомощия да урежда конкретни детайли, които няма как един закон да е определил, уточни експертът.

"Тепърва ще видим по какъв начин ще се наложи практиката по отношение на регистрирането на партии и коалиции за следващи избори. Трябва да има изрично ясно упоменаване в Изборния кодекс как се процедира, защото виждаме, че този проблем в партиите стана изключително сериозен проблем, стоящ пред ЦИК, която беше в кръгова отбрана в рамките на първия ден".

По отношение на казуса с двете фракции на ДПС ЦИК се опита да постъпи безпристрастно, което не беше никак лесно, коментира Нушева и добави обаче, че начинът, по който е комуникирала, е бил проблемен. Според нея ЦИК трябва да разполага с правомощия да урежда и по-конкретни детайли по организацията на изборния процес, когато не са вписани в Изборния кодекс. 

Първото слабо място в целия процес ще е определянето на съставите на секционните избирателни комисии от страна на районните комисии, смята Нушева и прогнозира: 

"Вероятно е отново да не бъде постигнато съгласие и всички решения да бъдат прехвърлени по веригата до РИК, в последствие до ЦИК, до окръжните административни съдилища. Напрежението между членовете на СИК е претендент и на застъпници на двете фракции в спорещата партия - очевидно е фактор, който силно ще влияе". 

Тя напомни, че не трябва да се изключва и влиянието на корпоративния, купения и контролиран вот, който ще бъде използван като фактор за мобилизиране на подкрепа, която социолозите няма как да уловят. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Ваня Нушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрон предизвика забавяне на полети на летище София

Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА. Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна разписанието заради безопасността.  От аеропорта са уведомили компетентните служби и МВР. От Националния борд за разследване на..

публикувано на 08.02.25 в 01:15
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41