Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Кашъмов: Промените в Закона за адвокатурата противоречат на правото на ЕС

"Интересите, които стоят зад подобни промени, приличат на онези, които преди години започнаха завладяването на съдебната система"

| Интервю
Александър Кашъмов
Снимка: БГНЕС

Промените в Закона за адвокатурата противоречат на правото на ЕС

Това заяви пред БНР Александър Кашъмов, директор на Програма достъп до информация (ПДИ) и адвокат по човешки права, като уточни:

"През януари тази година Съдът на ЕС обяви Наредбата за минималните възнаграждения на адвокатите за противоречаща на правото на ЕС, в резултат на което в момента се налагат спешни промени, оказва се обаче, че промените са точно в обратната посока на тази обявена за противоречаща на правото на ЕС наредба, да ѝ се даде живот още половин година. Срещу това възразява и президентът в своето вето. От друга страна - тези възнаграждения за особени представители се смята за редно да бъдат определяни от съдилищата, а не от адвокатските съвети и колегии, които са все пак на едната страна в един такъв процес. А накрая - този, който е завел делото, а може да го е завел, защото не е имал друг шанс, защото е изхвърлен от дома си и се защитава - ще трябва да плати и за особените представители".  

"Специфичният проблем, който възниква, е, че се дава на адвокатските съвети на много голяма власт да разпределят този паричен ресурс, който се нарича възнаграждение за особени представители, и по този начин да влияят на свободата на адвокатите. Това е предизборен ход в адвокатурата, тъй като съвсем скоро предстоят избори за Висш адвокатски съвет. Това е вероятната цел на група, която е застанала зад тези промени", обясни той.

Адвокатът изрази очакване депутатите да подходят сериозно към темата:

"И да се вслушат в онези гласове, които аз виждам, че идват от медиите, че може би интересите, които стоят зад подобни промени, приличат на онези интереси, които преди години започнаха завладяването на съдебната система, а ние, адвокатите, сме в съседната врата".

Според Александър Кашъмов трябва "да се задълбочим" върху критериите, по които се определят размерите на тези възнаграждения и да се определи кога кой плаща:

"Това е работа на законодателя. За адвокатите всичко това е без голямо значение, тъй като адвокатите са както на едната страна, така и на другата - всяка страна в процеса ползва адвокат. Но най-накрая някой ще плати от джоба си едни пари, които ще бъдат определени по несправедлив начин. Това е смисълът на ветото на президента. Очевидно е, че това е една по-справедлива гледна точка. Очевидно е и че тези промени бяха внесени непрозрачно и без необходимото предварително проучване и анализиране, което от години говорим, че трябва да предхожда законодателния процес. Иначе ще продължим да произвеждаме некачествени закони и те ще падат пред Конституционния съд или пред Съда в Люксембург или в Страсбург. И ще бъдем връщани в изходна позиция".

Интервюто на Георги Налбантов с Александър Кашъмов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50