Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Техническият университет с нови 2 бакалавърски и 4 магистърски програми

Проф. Иван Кралов: Имаме 250 млн. лв. по проекти, които са наши приходи

"Инвестирахме в създаване на Центрове за върхови постижения за компетентност"

| Интервю
Технически университет
Снимка: Ани Петрова

Техническият университет започва учебната година с нови две бакалавърски и 4 магистърски програми. Бакалавърските са аерокосмическо инженерство и интелигентни системи за индустрията, дома и града, а магистърските са в областта на предприемачеството и висшия мениджмънт, съобщи ректорът на ТУ проф. Иван Кралов в интервю пред БНР.

"Всички програми са изградени с бизнеса от международни компании, които са водещи в своите области и с представителства в България. Но самите програми са консултирани и уточнени от техните централи", уточни той.

И коментира:

"За наша радост завършилите нашия университет почти не са безработни, които желае започва веднага работа не само по специалността си, но дори в последните години на следването, тъй като гладът за инженери е много голям."

Проф. Кралов сподели, учебните програми са синхронизирани и се изграждат съвместно с бизнеса – учебен план през отделните специалности, практика, стажове, курсови задачи, дипломни, всички са съгласувани и зададени от бизнеса.

"В последните години инвестирахме средства и усилия в създаване на Центрове за върхови постижения за компетентност с най-модерна апаратура и всичко това мотивира младите хора да станат добри специалисти", каза ректорът на ТУ.

"Финансирането е национално и европейско и не малка част с бизнес проекти. Ние сме известни сме с тесните си връзки с бизнеса работим с редица фирми, институции, компании в страната, в Европа така и вън от Европа и в това е нашата сила", допълни той.

И сподели:

"През последните 4 - 5 години години имаме 250 млн. лв. по проекти, които са наши приходи и те ни позволяват не само за добър статус на преподавателите, но и да сме в крак с всички нови технологии. Твърдим, че сме университет с традиции, настояще и бъдеще."

Проф. Кралов каза, че през последните години броят на кандидатите за инженерните науки намалял, "но се радваме, че нараства процентът на тези, които идват да учат при нас и искат да станат добри специалисти".

Тази година първокурсниците в Техническия университет са над 2400 и отделно университетът има две училища – едно в София и Националната гимназия в Правец, припомни той.

"Не бива да пропускаме, че международни компании с представителства у нас наемат възпитаниците ни при добри условия, с добри стартови заплати и добри социално-икономически условия", каза ректорът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" внесе за трети път в НС предложение за референдум за запазване на лева

"Възраждане" внесе за трети път в Народното събрание предложение за провеждане на референдум за запазване на българския лев. То е със следния въпрос: Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година? От партията припомнят, че според действащите закони Народното събрание няма право да отхвърля провеждането..

публикувано на 05.05.25 в 16:43

Иво Тодоров: Авататар, обучен на български език, чете новините на БНР

БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар във виртуално генерирано студио. Само година след като БНР обучи ИИ да чете новините на портала на обществената медия с глас, те вече имат и своето дигитално лице.  "Аватарът не чете едно към едно..

публикувано на 05.05.25 в 16:40

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в Многопрофилната болница в Кюстендил

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 64-годишна жена решиха да дарят органите ѝ. Донорската ситуация е осъществена от екип на Многопрофилната болница в Кюстендил, съобщават от Изпълнителна агенция "Медицински надзор". В резултат на това 49-годишен мъж е претърпял успешна чернодробна трансплантация, извършена от екип на..

публикувано на 05.05.25 в 16:29

У нас се проведе международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон"

За трета поредна година в България  се проведе международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон".  “Лъжицата на купидон” – кулинарно предизвикателство в София за хора с увреждания "Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания Целта на кулинарната надпревара е да покаже, че хората с увреждания могат да се..

публикувано на 05.05.25 в 16:17
Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото -

Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото - "50 градуса на сянка"

Често около празниците хората обикалят магазините да търсят най- подходящи подаръци. Понякога изнервените продавачи подхвърлят "Тук не е изложба да зяпате- купувайте". В един от най-големите МОЛ- ове на Тел Авив в дните на празниците са открили изложба на инсталации и пърформанси свързани с екологията.  Показани се творбите на 13 художника,..

публикувано на 05.05.25 в 16:09

"Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира като екстремистка

"Алтернатива за Германия" (АзГ) заяви днес, че е предприела правни действия, след като Федералната служба за защита на конституцията - германското вътрешно разузнаване, официално я квалифицира като дясна екстремистка организация, предаде ДПА. Говорител на съпредседателката на партията Алис Вайдел потвърди, че АзГ е оспорила решението пред..

публикувано на 05.05.25 в 16:04
Надежда Батинкова, Кристиян Русенов и Лъчезар Чандрев

Учители в размисли как учат днешните младежи?

Броени дни делят 12-класниците от последния им училищен звънец, а малко след това идва редът на матурите и на баловете им: държавните зрелостни изпити са на 21 и на 23 май. През юни пък са изпитите за завършващите 4, 7 и 10 клас. Затова като по традиция, около тези дати си задаваме въпроса как учат днешните младежи и подготвихме ли за пътя, по  който..

публикувано на 05.05.25 в 15:51