Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утре се открива юбилейната изложба на специалност "Рекламен дизайн" - "50 години по-късно"

Почти 600 души са завършили досега "Рекламен дизайн" в Академията

2
Снимка: FB/National Academy of Art Sofia

Националната художествена академия откри своята 128-a учебна година, в галерия "Академия" на НХА е подготвена юбилейната изложба на специалност "Рекламен дизайн" - "50 години по-късно".

Тя ще бъде открита на 26 септември 2024 в 18:00 часа.

Експозицията включва проекти за рекламни пана и пластики, рекламни витрини, рекламно-експозиционни щандове, проекти за търговско-промишлени изложения, за търговско-рекламни пространства, изложбени експозиции с културен характер, музейни експозиции, временни музейни изложби, експозиции за национални участия на световни изложения -  EXPO, както и съпътстващите ги лога, шрифтове, експозиционна графика, рекламни постери, билбордове, сувенири, дипляни, каталози, проспекти, кореспондентни материали, транспаранти, мултимедийни презентации, уеб реклама и др. Специалност „Рекламен дизайн“ осъществява обучение и в трите основни образователни степени – "Бакалавър", "Магистър", "Доктор".

"Пловдиският панаир, който е създаден в далечната 1892 година е бил винаги сцена за изявата на рекламния дизайн, на тази дейност през годините, разказа за "Нощен Хоризонт" доц. Мирослав Богданов, ръководител на Катедра Рекламен Дизайн към Факултет по приложни изкуства и дизайн в Националната художествена академия.

"А иначе 11 са новите първокурсници тази година по специалността, уточни доц. Богданов. Почти 600 души са завършили досега "Рекламен дизайн" в Академията. Това е броят на студентите от периода от 1974 година, когато стартира първият випуск до днес.

"Тази специалност смятам, че трябва да се занимава точно с това, което й е профил, винаги сме отказвали да бъдем променяни според "модата на момента", защото нашият профил на рекламен дизайн не е никак лек и не е малък, допълни доц. Богданов.

В дейността на рекламния дизайн се включва и проектирането на всички форми на музейните експозиции, временни или постоянни, което ни кара да учим студентите да могат да излизат от поведението на "рекламните агресии" и да могат да подчинят творческата си енергия на разказите на музейните работници, защото музеите създават нашето минало и трябва да бъдат по-обрани и дискретни нашите дейности там, поясни още доц. Богданов.

Рекламният дизайн е вид творчество за визуална информация, комуникация и реклама. Основна негова характеристика е, че изгражда условна реалност чрез краткотрайни във времето и мобилни в пространството визуални образи, носители на определени социални, културни, търговски и рекламни послания.

юбилейната изложба на специалност Рекламен дизайн - 50 години по-късно
юбилейната изложба на специалност Рекламен дизайн - 50 години по-късно

В исторически аспект рекламният дизайн у нас води началото си от панаирите и тържищата, където протича търговска дейност. През втората половина на ХIХ в. се организират първите български изложби в Москва (1868) и в Цариград (1872). Тези най-ранни прояви на българската художествена практика, която днес наричаме рекламен дизайн, са импровизирани, спонтанни, любителски и имат за цел да привлекат вниманието на чуждестранната общественост към борбата на България за независимост. В съвремието ни дейността му е пряко свързана с всички сфери на обществени взаимоотношения – търговско-икономически, социални, спортни, културни и политически. Рекламният дизайн използва и развива основните художествени идеи на различни епохи, което се отразява в определенията, чрез които е наричан. В края на ХIХ и началото на ХХ в. той е схващан като част от декоративното изкуство и се нарича "декоративно оформление", а специалистът – "художник декоратор". Към средата на ХХ в. се налага терминът "пространствено оформление", малко по-късно "художествено-пространствено оформление", респективно "художник оформител". Всички те по един или друг начин изразяват и обобщават обичайните занаятчийски и манифактурни практики, които осигуряват възпроизводството на художествените проекти. Последните десетилетия на ХХ в. поставят рекламния дизайн в нови технологични и информационни условия, които заедно със съществените промени във видоизменената пространствена среда налагат дизайнерското начало и нови подходи при решаване на краткотрайните и мобилни произведения.

Организацията на Държавното рисувално училище следва опита на водещите в Европа художествено-индустриални училища. Студентите, завършили общия курс, могат да продължат своето образование в специализирани школи/ателиета. В историята на художественото оформление важно място заема Ателието по декоративно изкуство, открито през 1898 година, където освен общите предмети специално се изучава рисуване и живопис на декоративни елементи и декоративни композиции. През този формиращ период се разработват първите учебни програми по декоративно изкуство. В началото на новия век завършват първите випуски художници декоратори и се полага началото на професионалното художествено оформление в България.

В края на 60-те и началото на 70-те години назрява необходимостта от специално подготвени специалисти за тази широкообхватна дейност. Специалност „Рекламен дизайн“ присъства в държавния регистър на специалностите, по който се извършва висше образование в страната и се основава на решение на Академичния съвет на Националната художествена академия. През 1979 г. се утвърждава специалност "Художествено-пространствено оформление". От 1990 година специалност „Пространствено оформление“ е обособена в отделна катедра. През 1997 г. се утвърждава професионално направление "Изобразителни изкуства", в което фигурира специалност "Пространствено оформление" /промишлени изкуства/, със срок на обучение 5 години и половина, подготвяща специалисти – "Художник магистър по Пространствено оформление". 

Художественият профил на специалност "Пространствено оформление" предопределя присъствието ѝ в Национална художествена академия. С решения на Академичния съвет през м. май 2004 г. специалността е преименувана в "Пространствен дизайн", а през октомври същата година на "Рекламен дизайн". Катедра "Рекламен дизайн" през годините е ръководена последователно от доц. Мирослав Богданов (2002-2011), доц. Даниела Янкова (2011-2015), проф. д-р Татяна Стоичкова (2015-2023). От 2023 година нейното ръководство отново поема доц. Мирослав Богданов.

И днес специалност „Рекламен дизайн” в Национална художествена академия се стреми да подготвя висококвалифицирани специалисти, способни да извършват художествено-творческа проектантска дейност в областта на рекламния дизайн. Студентите се обучават да проектират рекламни пана и пластики, рекламни витрини, рекламно-експозиционни щандове, търговско-промишлени изложения, търговско-рекламни пространства, изложбени експозиции с културен характер, музейни експозиции, временни музейни изложби, експозиции за национални участия на световни изложения.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Играчките са най-фалшифицираните стоки в Италия

Доклад на италианската полиция посочва данните от продажбата на фалшиви стоки, което се отразява на брутния вътрешен продукт. Установено е, че на първо място са детските играчки. От първи януари 2023-а година до края на 2024-а, властите са провели над 60 000 операции като стойността на иззетите стоки възлиза на над 532 милиона евро.  Рим и..

публикувано на 15.04.25 в 17:51

Работодатели предложиха 119 работни места на трудова борса в Кюстендил

119 работни места бяха предложени на безработни от 15 работодатели и фирми от различни сектори на организираната трудова борса в Кюстендил. Интерес към предлаганите им позиции проявиха около 100 безработни. Поне 1/3 от тях ще бъдат наети и ще започнат работа, прогнозираха експертите от Бюрото по труда, организатор на срещата. С..

публикувано на 15.04.25 в 17:44
Проф. Вили Лилков

Вили Лилков: Хората се интересуват от истината и тя се доказва с факти и документи

Хората се интересуват от истината. Интересуват се от фактите за атентата в църквата "Света Неделя" през 1924 година. Това сподели общинският съветник от "Синя България" Вили Лилков, автор на книгата "Атентатът в храм "Света Неделя" и пътят към злодеянието на БКП" в интервю пред БНР. "Хората се интересуват от истината и тя се доказва с..

публикувано на 15.04.25 в 17:30
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Песков за разговорите Русия - САЩ: Рано е да се говори за споразумение

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков даде висока оценка на руско-американските контакти по темата Украйна. В същото време той подчерта, че да се говори за мирно споразумение е твърде рано: "Засега няма ясно очертание на някакво споразумение, но има политическа воля да се движим към споразумение. Още веднъж подчертавам, че оценяваме много високо..

публикувано на 15.04.25 в 17:20
Снимката е илюстративна, архив.

Над 1 кг кокаин открит при операция на ГДБОП в София и Бургас, извършени са арести

Над 1 кг кокаин е открит при операция на ГДБОП, проведена в София и Бургас. Четирима души са арестувани.  Акцията е проведена едновременно в двата града  през вчерашния ден. Арестуваните четирима мъже са на възраст между 24 и 50 години. При проведените претърсвания е открит 1 кг кокаин в лек автомобил. А в друг лек автомобил са открити около 10..

публикувано на 15.04.25 в 17:11
Доц. Милен Любенов

Милен Любенов: Проруските сили в правителството надделяват по определени теми

Решението за реакторите на АЕЦ "Белене" е знак, че проруските сили в правителството изглежда надделяват по определени теми , още повече, че при евентуално излизане на ДПС-ДПС от мнозинството, ще нарасне потенциалът за изнудване на по-малките партньори като БСП-ОЛ.   Коментара направи пред БНР политологът доц. Милен Любенов, преподавател в СУ "Св...

публикувано на 15.04.25 в 16:58
Френският президент Еманюел Макрон (вляво) и израелският премиер Бенямин Нетаняху.(вдясно)

Нетаняху към Макрон: Създаването на Палестинска държава ще бъде "награда за тероризма"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е заявил в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, че създаването на Палестинска държава би било "огромна награда за тероризма", предаде АФП, позовавайки се на изявление на канцеларията на Нетаняху. В съобщение в социалната мрежа Екс (Х) френският президент написа, че е поискал от събеседника..

публикувано на 15.04.25 в 16:53