Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден. Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в 44 страни и региони в Европа, Централна Азия и Канада. Обобщените данни от 2022 г. са много тревожни.
"Отношението към използването на интернет и социалните мрежи трябва да е обект на внимание както при подрастващите, така и при възрастните", каза пред БНР Радосвета Стаменкова – председател на Българската асоциация за семейно планиране, която е част от екипа на Центъра за безопасен интернет.
Тя напомни, че децата гледат от своите родители, а те "също са забили нос в устройствата". По думите ѝ използването на интернет вече е нещо обичайно:
"Ние не можем да задраскаме интернет, не можем да сме в забранителен режим, защото това е все едно да забраним водата да тече. Но можем да модерираме и да създадем чувство на отговорност. Образованието е това, което може да промени нещата. Ако създаваме в младите хора, в децата, в тийнейджърите и в по-малките умения за критично мислене, за четене с разбиране, те ще бъдат по-самозащитени и по-адекватно ще могат да преценяват какво да гледат и слушат и какво не. Не можем да оставим един млад човек, един тийнейджър или едно дете напълно без социални мрежи и без интернет, но можем да модерираме и да модулираме това използване. Не можем да накараме тийнейджъра да не играе игри онлайн, но може да ги ограничим като време".
В предаването "Хоризонт до обед" Стаменкова отбеляза, че нещата със социалните мрежи са доста тревожни. Възрастните и децата не сме в едни и същи социални мрежи, подчерта тя и добави, че младите са основно в Тик ток.
Тя припомни, че Българският център за безопасен интернет има телефонна линия – 124 123, на която всеки може да съобщи за онлайн тормоз или някакъв проблем и да получи помощ.
Цялото интервю на Ирина Недева с Радосвета Стаменкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..
Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...
" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..
Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..
В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..
Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..
" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ". Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..
Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната . За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков...
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската..