Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

| Интервю
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката "Образование"
Снимка: Личен архив

"Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в училище".

Това коментира пред БНР д-р Юлиян Петров - председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Синдикатът направи национално изследване относно приоритетните промени в образователната система

Няколко са акцентите в него, каза той и посочи, че първият въпрос е бил дали трябва да бъдат променени учебните програми. На него близо 80% са категорични, че от тях трябва да се извади информация и да се отвори място за практически упражнения и формиране на компетентности. Според него трябва да има достатъчно време за упражнения и да не "ставаме в плен на учебното време".

"Министерството на образованието е наясно. Вчера имахме среща с министъра и неговия екип - това го казваме и те са готови да го направят. Дори имат визия точно как да стане, но със сигурност трябва технологично време и със сигурност трябва и политическа подкрепа. Оптимист съм и се надявам до няколко месеца да имаме визията какво точно ще се отнеме от тези учебни програми и в освободеното място какво ще има за учениците, защото от това ще зависят и националните резултати, и резултатите на PISA - това е ориентиране към практиката, към компетентностите, което безспорно всички искаме. Трябва да го направим и то по-смело с по-смели политически решения, които ние ще подкрепим. Няма как да няма резултати в тази посока", коментира Петров. 

Той отбеляза, че всички училища в страната станаха с профилирани паралелки. На професионалните гимназии някак им падна ценза - тук трябва да помислим много сериозно какво да променим, подчерта синдикалистът. 

По думите му промените в системата трябва да бъдат на експертен принцип, а не това какво очакват родителите и обществото. 

Той отбеляза, че някои искат задължителна матура по математика с цел да има по-силна ориентация в тази посока и някои от специалностите да бъдат обезпечени във висшите учебни заведения. Според него обаче тази релация няма да се случи. Математиката след 8 клас би трябвало да бъде нещо, което ни трябва в живота, а не на принципа на академичната математика, както е сега, защото куп от нещата няма да трябват, смята Юлиян Петров. По думите му това би било порочно поляризиране на системата към 2-3 учебни дисциплини. Трябва да има дозиране, категоричен е той.

Според анкетата образователната система не е готова за единен национален стандарт за качество. Председателят на образователния синдикат обаче е на мнение, че скоро трябва да достигнем до такъв:

"Качеството, ако го мерим по резултатите от външни оценявания и матури - бих разширил до голяма степен, защото това е общо образование и трябва да включим всички учебни дисциплини - и тези, които не са с толкова висока степен на значение, когато правим такива външни оценявания. Ако лишим един ученик от всички учебни дисциплини, ние го осакатяваме. Той трябва да получи дозата изкуство, спорт и всичко, което е в училище".

Цялото интервю на Спас Крайнин с д-р Юлиян Петров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран

Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран.  На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..

публикувано на 16.07.25 в 18:19
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03