Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Целта за нулеви въглеродни емисии е глобална, а не само на ЕС"

Юлиян Попов: Въглищните централи ще затворят, защото не могат да издържат на пазара

"Европа много изостава от Китай по отношение на зелените технологии"

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Таня Милушева

Затварянето на въглищните централи не е административно, а е пазарно, те не могат да издържат на пазара, не са конкурентоспособни

Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите в правителството на Николай Денков и преди това в служебния кабинет на Марин Райков.

"Въглищните централи загиват навсякъде в Европа. Има редки случаи на активизиране на някоя въглищна централа, да речем в Германия, за няколко месеца, но това е много рядко. Общата тенденция е рязък спад. Великобритания напълно се изтегли от въглищата. За 8 години Великобритания мина от 40% ток от въглища до 0, без да има никакъв трус в страната. Просто процесът беше управляем". 

Според него в последните години не е обяснено откровено и ясно на хората "какво е абсолютно неизбежно, а това е затварянето на въглищните централи, както и да има план за алтернативи".

ТЕЦ-овете не са конкурентоспособни заради цената на въглеродните емисии, които не са свързани със Зелената сделка, а са по-стара европейска и глобална политика, както и заради ниските цени на възобновяемата енергия (ВЕИ).

"Картата за въглеродна неутралност няма никаква обвързваща сила. Фактът, че не е приета в парламента, означава единствено, че не сме изпълнили някакъв ангажимент към Плана за възстановяване и устойчивост, който сами сме поели. Ние не си изпълняваме едно договорно задължение, което сами сме предложили. Лошата комуникация, предизборният популизъм довеждат до това, че да, можем да загубим пари. Но по-лошото е, че бавим целия процес на (енергиен) преход", коментира Попов.

Няма да загубим всички пари по ПВУ, смята той.

В предаването "Неделя 150" Юлиян Попов коментира, че заявленията на Урсула фон дер Лайен са да няма никакви отстъпления от основните цели на Зелена сделка:

"Докладът на Марио Драги, наложил се като едва ли не икономическа стратегия на Европа, прави в много голяма степен именно това. Той се фокусира върху конкурентостта на Европа, а в основите ѝ лежат новите технологии, които са основна част от Зелената сделка. Няма отстъпление от целите. Това, което виждаме, е нови думи - като конкурентоспособност, но няма да видим промяна на политическата позиция по отношение на Зелената сделка". 

Попов подчерта, че Зелената сделка не се отнася до това да се затворят въглищни централи, а е една "много широка икономическа стратегия, обхващаща и земеделие, индустрия, енергетика, качество на околната среда, социални въпроси и много други":

"Тези неща няма да се променят. Просто фокусът ще бъде в много по-голяма степен върху инвестиции, иновации и конкурентоспособност на европейската икономика". 

Целта за постигане на нулеви въглеродни емисии е глобална, а не само на Европейския съюз, беше категоричен бившият министър на околната среда и водите и уточни, че "държави, които се намират на по-задна позиция по отношение на икономическото си развитие - като Индия и Китай, отлагат тази цел с 10 или 20 години, но целта остава":

"Глобалното съгласие за излизане от фосилни горива от 2023 г. в Дубай, където България игра доста сериозна роля в тези преговори, беше постигнато. ... Целта е глобална и е подкрепена от абсолютно всички държави. Останалото е популизъм".    

По думите на Юлиян Попов голям проблем на ЕС е изключителното изоставане от Китай по отношение на зелените технологии:

"Китай ни бие по отношение на соларна енергия, вятърна енергия, батерии, електрически автомобили и автобуси, кабели. Във всичко това Китай е много по-напред от ЕС. Т.е. китайската "зелена сделка" работи много по-добре от европейската Зелена сделка".  

Интервюто на Явор Стаматов с Юлиян Попов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Владимир Путин заяви, че ще разговаря по телефона с Доналд Тръмп

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разговаря с американския си колега Доналд Тръмп по телефона. Това ще бъде първият публично обявен разговор между двамата лидери от повече от две седмици. "Днес ще разговарям с президента на САЩ", каза Путин пред руските медии по време на посещение в изложбен център в Москва

публикувано на 03.07.25 в 16:45
Християн Мицкоски

Мицкоски смята, че "по талибански начин" от доклада на ЕП се изтрива "македонската идентичност и език"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски остро критикува отпадането на термина "македонска идентичност и македонски език" от доклада на Европейския парламент за напредъка на страната към членство в Евросъюза. Той заяви, че е предупредил за такъв "инженеринг" и отправи остри критики към предишните управляващи, допуснали, "по талибански начин" да..

публикувано на 03.07.25 в 16:36
Любослав Костов

Любослав Костов: Линията на бедност не съответства на реалностите

В момента линията на бедност би трябвало да бъде около 782 лева , като използваме индекса на цените от малката потребителска кошница, докато Социалното министерство определя размера на линията по методиката, която е спрямо общата инфлация. Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, като подчерта, че от синдиката алармират от..

публикувано на 03.07.25 в 16:26

"Водовъртеж" в осем страни от ЕС удари мрежа за измами с луксозни коли

Мащабна операция под кодовото име "Водовъртеж", координирана от Европейската прокуратура, нанесе сериозен удар на престъпни мрежи, извършвали ДДС измами чрез продажба на луксозни автомобили втора ръка. Акцията се е провела едновременно в България и още седем страни членки на ЕС, включително Германия и Италия, като са извършени близо 80 обиска...

публикувано на 03.07.25 в 16:13
Министърът на финансите Теменужка Петкова в НС по време на дебатите по вота на недоверие към правителството -  3 юли 2025 г.

Петкова: България покри абсолютно честно и почтено всички критерии за членство в еврозоната

Гласуването на третия вот на недоверие към кабинета Желязков ще бъде в петък, 4 юли, от  13:10 часа. Вотът е внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие". Дебат по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков" Темата е провал във фискалната политика на кабинета. На този фон управляващите определиха одобреното изменение на Плана за..

публикувано на 03.07.25 в 16:07

В Монтанско затягат мерките за използване на питейна вода само за битови нужди

В област Монтана затягат мерките за използване на вода от чешмите само за питейно-битови нужди. В две общини кметовете издадоха заповеди тя да не се използва за поливане на градини. Към момента само една населено място е на воден режим. "Започваме да изпитваме проблеми с водоснабдяването на много населени места, които са водоснабдени от..

публикувано на 03.07.25 в 15:59

Митов: Очевидно вече има резултат от мерките на пътя

Мерките по пътищата у нас вече дават резултат. Това съобщи вътрешният министър Даниел Митов.  Той допълни, че контролът на полицията ще стане все по-засилен:  "По-малко жертви има на пътя. Има по-малко тежки пътно-транспортни произшествия, има по-малко ранени! Очевидно вече има резултат от мерките. Тези мерки няма да престанат. Ще се засилват!..

публикувано на 03.07.25 в 15:47