Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не е необходим посредник за отношенията между София и Скопие"

Андрей Ковачев: Преговорната рамка на ЕС за РСМ няма да се пропука, колкото и Орбан да си предлага услугите

"България има нужда от нов закон за българското гражданство"

| Интервю
Снимка: БТА

Единната европейска преговорна рамка за Република Северна Македония няма да се пропука, колкото и Виктор Орбан да си предлага услугите

Това каза пред БНР евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев във връзка с разделянето на РСМ от Албания по пътя на интеграцията в ЕС.

Той припомни, че бившият македонски премиер Никола Груевски избяга в Унгария, а голяма част от македонските "медии на ВМРО-ДПМНЕ са в ръцете на унгарците и не са, най-меко казано, много приятелски настроени спрямо България и духът на добросъседство липсва".

Не е необходим посредник за отношенията между България и Република Северна Македония, заяви Ковачев в коментар на предложението на унгарския премиер за посредничество между София и Скопие.

По думите му основната теза на управляващите в Северна Македония е, че "пътят на РСМ към Европа е спънат от София, българите са лошите и те са виновни за всичко":

"Това се опитват да го прокарват като основна теза и в македонските медии. ... Политиката на Християн Мицкоски и неговото правителство и това, че не спазват преговорната рамка - те самите са виновни за това, но не искат да го признаят". 

Несправедливо беше Албания да продължава да чака заради това, че РСМ не покрива критериите за започване на преговори за членство в ЕС, подчерта евродепутатът. 

"Въпросът е защо Северна Македония не покрива тези критерии. Говорим за основни човешки права, така че българите в РСМ да се чувствата спокойни и да имат възможност за кариерно развитие. В момента няма нито един, открито заявяващ своята идентичност българин, който да е на някаква позиция в каквато и да е институция, защото това не се счита за добре, това е опасно. Това трябва да бъде променено. Ние ги подкрепяме толкова отдавна, първи ги признахме. ... Ние не сме имали проблем с името, България ги е признала още на времето с името Република Македония. Да не се представят като жертва, защото са си променили името. България няма нищо общо с това. ... Ние имаме проблем с това, че наши сънародници се страхуват и имат проблем да се самоопределят като българи. Освен това - езикът на омразата, фалшифицирането на учебниците, неспазването на Договора за добросъседство, подписан 2017 г.", обясни Ковачев.  

България винаги е искала и продължава да иска интеграцията в ЕС на всички държави от Западните Балкани, но те "трябва да си напишат домашното", заяви Ковачев:

"По отношение на РСМ основното домашно е преодоляването на омразата и фалшифицирането на историята, защото от там идва дискриминацията на хората, които сега искат да се самоопределят като българи".

В предаването "Неделя 150" евродепутатът посочи, че България има нужда от нов закон за българското гражданство и да има публичен регистър на всички от 2001 г., които са получили българско гражданство.

"За РСМ са между 120 и 140 хиляди души, които са взели българско гражданство. ... Българското Народно събрание трябва да промени тази несправедливост и да не се използва българското гражданство за компромати, както стана с градоначалничката на Скопие и с много други хора - министри и членове на техни семейства. Най-накрай този саботаж в българския парламент - да не се приема публичният регистър - трябва да бъде преодолян". 

Интервюто на Явор Стаматов с Андрей Ковачев можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Новите технологии да се вкарват разумно, а не на основата на идеология

Новите технологии да се вкарват разумно,  а не на основата на идеология. За това призова в ефира на БНР Кузман Илиев, икономически експерт и председател на неправителствената организация "България може".  "Има икономически изгоден начин да бъдат внедрени.  Разумно е да се мисли стратегически и нещата да се случват поетапно – да се извеждат от..

публикувано на 29.09.24 в 14:15
Асен Александров

Едва половината от обявените места за директори на училища са заети

От обявените 476 места за директори на училища едва около половината се заеха в началото на учебната година . Това съобщи пред БНР директорът на столичното 51-во СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование . Според него държавата трябва да организира курсове за кандидатите за директори..

публикувано на 29.09.24 в 13:29
Разрушени сгради в квартал Харет Хрейк в южните предградия на Бейрут, след израелски военни удари, Ливан, 29 септември 2024 г.

От Израел съобщиха, че при въздушен удар са убили Набил Каук от ръководството на "Хизбула"

Израелската армия съобщи, че в събота е убила още един високопоставен представител на ливанската шиитска групировка "Хизбула" при въздушен удар, предаде Асошиейтед прес. Военните в Израел обявиха, че са убили Набил Каук - заместник-ръководител на Централния съвет на "Хизбула"  при въздушен удар предишния ден. За момента няма коментар от..

публикувано на 29.09.24 в 13:22
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар изпепели вила и пчелни кошери в монтанско село

Пожар изпепели вила и пчелни кошери в землището на село Драганица, община Вършец. Няма пострадали хора, уточняват от пресслужбата на полицията в Монтана. Сигналът е подаден вчера малко след 14 часа. На място са изпратени екипи от пожарните служби във Вършец и Берковица, и сектор СОД Монтана. Огънят е пламнал в сухи треви и храсти. Унищожени..

публикувано на 29.09.24 в 13:07

МВнР: Пътуванията до Държавата Израел и пребиваването там - единствено при неотложност

Пътуванията до Държавата Израел и пребиваването в страната следва да бъдат предприемани единствено при случаи на неотложност. Това съветва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Всички граждани, пристигащи и напускащи Държавата Израел чрез летище "Бен Гурион", следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания..

публикувано на 29.09.24 в 13:07
Протест срещу ударите на Израел в Ливан и войната в Газа пред израелското посолство в Атина, 27 септември 2024 г.

Ливанци търсят убежище в Гърция, Атина иска помощ от ЕС

Гърция очаква рязко засилване на мигрантския натиск в резултат на събитията в Близкия изток. Атина търси спешна помощ от Евросъюза. Атина вече приема ливански граждани, пристигащи засега с редовни полети от Бейрут. На летището те благодариха пред медиите за оказаната помощ и разказаха за ситуацията в Ливан. Гръцкият министър по..

публикувано на 29.09.24 в 12:55
Пострадали от наводненията жители на Катманду са застанали на брега на прелялата река Багмати, 28 септември 2024

При наводненията в Непал са загинали най-малко 100 души, 67 се водят изчезнали

Непал затвори училища за три дни, след като свлачища и наводнения, предизвикани от двудневен проливен дъжд в хималайската държава, убиха 100 души, а 67 се водят изчезнали, предаде Ройтерс. Наводненията блокираха пътния трафик в долината Катманду, където живеят 4 милиона души.  Там и в столицата са регистрирани 37 смъртни случая. Властите..

публикувано на 29.09.24 в 12:55