Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При преброени 100 процента от бюлетините

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на сегашния канцлер Карл Нехамер с 26 на сто. Във Виена очакват дълги и сложни преговори за съставяне на управляваща коалиция.

Партията на свободата спечели не само с антиимигрантска реторика, а и с отхвърляне на цялостната политика на консервативния канцлер Нехамер – както в икономиката, така и във външната политика. Австрия за втора поредна година е в рецесия. Крайната десница настоява за прекратяване на помощта за Украйна и отмяна на санкциите срещу Русия. Лидерът ѝ Херберт Кикъл подчерта, че изборната победа идва въпреки сплотената съпротива на "системните партии". И обяви, че иска да бъде следващият австрийски канцлер:

"Изборите са сърцето на демокрацията и австрийските избиратели днес ясно заявиха, кой е победител. Това е заявка за промяна в Австрия. Ние винаги сме казвали, че сме готови да оглавим правителството".

Единственият възможен коалиционен партньор за Партията на свободата е управляващата Народна партия – всички останали парламентарни партии категорично се дистанцираха от крайнодесните. Канцлерът отказва да влиза в коалиция с нейния лидер, но не и с партията. Нехамер призна изборната загуба и заяви, че първата задача за неговата Народна партия ще бъде да разбере защо австрийците са предпочели радикализацията пред разума.

Срещу участието на крайната десница във властта се обяви и президентът Александър ван дер Белен. В изявление снощи той припомни, че основното демократично правило е осигуряване на мнозинство в парламента. Ван дер Белен дава време на петте парламентарни формации да преговарят и подчерта, че бъдещият канцлер и неговите министри трябва да спечелят неговото доверие. Президентът многократно заяви, че няма да връчи мандат на правителство с участието на крайната десница. И изброи като критерии на практика това, срещу което се изправи Партията на свободата по време на предизборната кампания:

"Ще се ръководя от това дали бъдещето правителство стъпва върху основите на нашата либерална демокрация: правова държава, разделение на властите, човешки права и права на малцинствата, независими медии и проевропейската ориентация на Австрия", заяви Ван дер Белен.

Снощи пред сградата на парламента във Виена се събраха протестиращи срещу крайната десница.

Избирателната комисия обяви 78% избирателна активност.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20