Прогнозите за поскъпване на олиото, заради слабата реколта в страната през следващите месеци, няма да се оправдаят. Това съобщи за БНР председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%, посочиха експерти.
Чувствително увеличение в цената на олиото, за каквото предупреждават производители и преработватели на слънчоглед, няма да има. Европейският и световният пазар са балансирани и цените остават непроменени повече от половин година, каза Владимир Иванов. Той не очаква резки промени и у нас.
"Винаги, когато родното производство е по-малко, не е добре. Но на пазара празно няма. Естествено ще компенсираме високата вътрешна цена с цена от внос", поясни Иванов.
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата категорично отрече ситуация като тази от преди две години, когато цената на олиото скочи със 100%.
"Ако има някакво покачване, то ще е с малки проценти, ще е плавно и в никакъв случай няма да се видим в ситуацията от 2021-2022 година. Ще има ситуация - може би между 5 и 10%. Много силен вероятностен фактор е как то ще съчетае търсенето и предлагането, но в никакъв случай няма да видим екстремни кризи", заключи Владимир Иванов.
Реколтата от слънчоглед, която земеделски производители определят като най-слабата от 10 години, преработвателите ще компенсират с внос - предимно от Румъния и Украйна, на сходни цени като у нас, каза директорът на Софийската стокова борса Васил Симов.
В Трявна започват Дните на дърворезбата, които представят традициите на Тревненската възрожденска школа. Демонстрации на училища по изкуствата, изложби и симпозиум са акцентите в програмата, която продължава в дните до Гергьовден. Въпреки тежкия период за Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна, и тази година училищното ръководство,..
Има пряка връзка между промяната в управлението във Вашингтон и управлението у нас - управляващите ни се чувстват една идея по-безнаказани без външния контрол. Това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, бивш депутат от ДБ, лидер на клуб "Ускорение". По думите му, няма как да разчитаме винаги " някой да ни държи за ръчичка и да си..
Частица от мощите на Свети Георги Победоносец ще бъде изложена за поклонение в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Мощите на светеца се съхраняват в гръцкия град Нигрита. В храма ще бъде изложено за поклонение до Гергьовден и копие на Фануиловата икона на Свети Георги от Зографския манастир.
В Австралия - камион разсипа 750 килограма остри метални парчета, предвидени за скрап, по една от най-натоварените магистрали в страната - M1 Pacific. Това предаде Ройтерс като се позова на съобщение на властите, според което пътят е частично затворен, докато аварийните екипи разчистят отломките с помощта на магнити. Съобщава се и за над 300 превозни..
Студенти, които участват в блокадата на факултети в Сърбия, и представители на пет синдикални организации излязоха за първи път заедно на протест в Деня на труда 1 май. Десетки хиляди студенти и синдикалистите от Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац и други градове в Сърбия се събраха пред сградата на правителството в сръбската столица, вдигайки шум..
Румънците в чужбина гласуват на първия тур на президентските избори. Гласоподавателите зад граница имат на разположение три дни, за да дадат своя глас, докато в Румъния вотът е на 4 май. Лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже Симион е фаворит за предстоящия първи тур на президентски избори с 30 на..
Американският президент Доналд Тръмп номинира Майк Уолц за посланик на САЩ в ООН, след като часове по-рано го отстрани от поста му в Съвета за национална сигурност. Тръмп потвърди оставката на Майк Уолц В четвъртък Уолц и други служители на Съвета за национална сигурност бяха отстранени от длъжностите им, като това е най-голямата рокада досега..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..
Ние сме в помийна яма. Как може да спорят държавен глава и лидер на най-голямата партия в парламента? Трябва да се изясни някой лъже ли, каква е..