В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира, а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на прозрение, които дават на героите й възможност да се сблъскат със своите страхове и истини.
В разговора ни Юлия сподели какво означава за нея тези опалови часове – символ на границите между деня и нощта, между миналото и настоящето, между реалността и вътрешния свят на човека. Тя разкри как състоянията на загуба и скръб могат да бъдат източник на сила и вдъхновение, както и как хуморът присъства дори в най-тежките моменти на нейните герои. Също така бяха обсъдени теми като значението на това да казваме "Обичам те" навреме и как липсата на показана обич може да остави следи върху личността.
Говорихме за връзката между осезанието и зрението – как осезанието прониква по-дълбоко и ни позволява да се освободим от нашите страхове и тайни. И за това как родителските "бури", прехвърлени върху децата, могат да оставят тежки белези върху тяхното бъдеще.
Изненада за Юлия беше включването на дългогодишния й редактор и издател Румен Леонидов. Той сподели своя поглед върху творчеството й и ролята на редактора като сътрудник в процеса на създаване. Леонидов разкри философските дълбини на "Часовете на опала" и говори за символиката на опаловите часове – като време за размисъл и преоценка, което помага на героите, а и на читателите, да намерят нови измерения на живота и времето.
Той подчерта важността на осезанието като средство за преодоляване на страха и несигурността, като похвали способността на Юлия Дивизиева да открива мистичното в обикновеното. Това вълнуващо издание на "Нощен хоризонт" се превърна в истинско пътешествие в света на опаловите часове, на осезанието, на любовта и духовните търсения.
Творчеството на Юлия Дивизиева и сътрудничеството й с Румен Леонидов откриха нови хоризонти на вътрешното израстване и размисъл.
Юлия Дивизиева е завършила библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Нейни текстове са помествани в множество печатни и електронни издания. Има публикации в алманаси и сборници. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” - разкази, изд. Факел’2015 г., “Полутон, полусянка” - стихотворения, изд. Факел’2016г., “Двайсет пети кадър” - разкази и повести, изд.Факел’2017г., “И малките неща” - поезия, изд. Факел’2018г., “Ана от острова” - роман, изд. Факел’2019г., “Заза и Фин” - детска приказка, ИК”Знаци” 2020 г., “Хора, птици и ангели” - разкази, изд. Факел’2020г., “Улица с нечетни номера” - роман, изд.Факел’2021г., "Дундаки" - книга за деца, ИК Знаци'2022., “Ключ за синя врата” - разкази, изд. Факел,2022., “Светулката Сияна” - приказка за деца, изд. Симолини’2023. “Мечта, наречена Тарфа”- разкази и стихотворения, изд. Факел,2023., “Хари и мравката Захари” - детска, изд. Факел, 2023., “Часовете на опала” - роман, изд.Факел, 2024., “Малката София” - детска, 2024, изд. Факел, 2024 Членува в СБП; Лигата на българските писатели в САЩ и по света; Литературен кръг "Смисъл".
Още по темата в звуковия файл.
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..
За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..