В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира, а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на прозрение, които дават на героите й възможност да се сблъскат със своите страхове и истини.
В разговора ни Юлия сподели какво означава за нея тези опалови часове – символ на границите между деня и нощта, между миналото и настоящето, между реалността и вътрешния свят на човека. Тя разкри как състоянията на загуба и скръб могат да бъдат източник на сила и вдъхновение, както и как хуморът присъства дори в най-тежките моменти на нейните герои. Също така бяха обсъдени теми като значението на това да казваме "Обичам те" навреме и как липсата на показана обич може да остави следи върху личността.
Говорихме за връзката между осезанието и зрението – как осезанието прониква по-дълбоко и ни позволява да се освободим от нашите страхове и тайни. И за това как родителските "бури", прехвърлени върху децата, могат да оставят тежки белези върху тяхното бъдеще.
Изненада за Юлия беше включването на дългогодишния й редактор и издател Румен Леонидов. Той сподели своя поглед върху творчеството й и ролята на редактора като сътрудник в процеса на създаване. Леонидов разкри философските дълбини на "Часовете на опала" и говори за символиката на опаловите часове – като време за размисъл и преоценка, което помага на героите, а и на читателите, да намерят нови измерения на живота и времето.
Той подчерта важността на осезанието като средство за преодоляване на страха и несигурността, като похвали способността на Юлия Дивизиева да открива мистичното в обикновеното. Това вълнуващо издание на "Нощен хоризонт" се превърна в истинско пътешествие в света на опаловите часове, на осезанието, на любовта и духовните търсения.
Творчеството на Юлия Дивизиева и сътрудничеството й с Румен Леонидов откриха нови хоризонти на вътрешното израстване и размисъл.
Юлия Дивизиева е завършила библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Нейни текстове са помествани в множество печатни и електронни издания. Има публикации в алманаси и сборници. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” - разкази, изд. Факел’2015 г., “Полутон, полусянка” - стихотворения, изд. Факел’2016г., “Двайсет пети кадър” - разкази и повести, изд.Факел’2017г., “И малките неща” - поезия, изд. Факел’2018г., “Ана от острова” - роман, изд. Факел’2019г., “Заза и Фин” - детска приказка, ИК”Знаци” 2020 г., “Хора, птици и ангели” - разкази, изд. Факел’2020г., “Улица с нечетни номера” - роман, изд.Факел’2021г., "Дундаки" - книга за деца, ИК Знаци'2022., “Ключ за синя врата” - разкази, изд. Факел,2022., “Светулката Сияна” - приказка за деца, изд. Симолини’2023. “Мечта, наречена Тарфа”- разкази и стихотворения, изд. Факел,2023., “Хари и мравката Захари” - детска, изд. Факел, 2023., “Часовете на опала” - роман, изд.Факел, 2024., “Малката София” - детска, 2024, изд. Факел, 2024 Членува в СБП; Лигата на българските писатели в САЩ и по света; Литературен кръг "Смисъл".
Още по темата в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..