Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България.
Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи":
"Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за личното си развитие, за населеното си място. Прави впечатление обаче, че по отношение на развитието на света - с около 10-15 пункта българските младежи са по-песимистични от оптимизма, който имат за България, т.е. говорим за дялове около 50%. Може би това се дължи на всички събития, на които сме свидетели - военните конфликти".
По думите на социоложката образованието и последващата реализация в кариерно отношение тревожи най-много младежите в България.
45% от младите хора се тревожат за финансовото си положение в бъдеще, сочат данните от проучването.
Евелина Славкова подчерта, че нагласата за реализация в чужбина не е толкова романтична за младежите, както е била преди години за хората на тяхната възраст. Образованието в чужбина все още се приема за престижна опция, коментира тя.
"Като социолог ме изненада това, че младежите се притесняват от това дали ще успеят да създадат стабилни лични взаимоотношения. На запад това е тема, но в България все още това не е в голям дял притеснително и да тревожи младите хора, но ето, че това излиза - около 15% от българските младежи имат притеснение за създаването на стабилни лични отношения и това най-вече важи за младите, които живеят в големите градове. В малките населени места обаче е проблем финансовата и кариерната реализация", обясни тя.
В предаването "Нещо повече" Йоан Стоянов, главен секретар на Националния младежки форум, коментира, че за кариерната реализация на младите хора е необходима информираност за различни държавни политики:
"Оказва се, че около 80% от младите хора не познават институциите в страната, които трябва да им помогнат. Това не е проблем у самите младежи, въпросът е как информацията стига до тях. Изключително важно е, когато говорим за всички тези политики и какво искаме ние като млади хора, институциите трябва да поемат ясен ангажимент. От Националния младежки форум настояваме, че трябва да има самостоятелна институция, която да отговаря за политиките за младите хора".
Интервюто на Людмила Железова с Евелина Славкова и Йоан Стоянов можете да чуете от звуковия файл.
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му, "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..
Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..