Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България.
Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи":
"Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за личното си развитие, за населеното си място. Прави впечатление обаче, че по отношение на развитието на света - с около 10-15 пункта българските младежи са по-песимистични от оптимизма, който имат за България, т.е. говорим за дялове около 50%. Може би това се дължи на всички събития, на които сме свидетели - военните конфликти".
По думите на социоложката образованието и последващата реализация в кариерно отношение тревожи най-много младежите в България.
45% от младите хора се тревожат за финансовото си положение в бъдеще, сочат данните от проучването.
Евелина Славкова подчерта, че нагласата за реализация в чужбина не е толкова романтична за младежите, както е била преди години за хората на тяхната възраст. Образованието в чужбина все още се приема за престижна опция, коментира тя.
"Като социолог ме изненада това, че младежите се притесняват от това дали ще успеят да създадат стабилни лични взаимоотношения. На запад това е тема, но в България все още това не е в голям дял притеснително и да тревожи младите хора, но ето, че това излиза - около 15% от българските младежи имат притеснение за създаването на стабилни лични отношения и това най-вече важи за младите, които живеят в големите градове. В малките населени места обаче е проблем финансовата и кариерната реализация", обясни тя.
В предаването "Нещо повече" Йоан Стоянов, главен секретар на Националния младежки форум, коментира, че за кариерната реализация на младите хора е необходима информираност за различни държавни политики:
"Оказва се, че около 80% от младите хора не познават институциите в страната, които трябва да им помогнат. Това не е проблем у самите младежи, въпросът е как информацията стига до тях. Изключително важно е, когато говорим за всички тези политики и какво искаме ние като млади хора, институциите трябва да поемат ясен ангажимент. От Националния младежки форум настояваме, че трябва да има самостоятелна институция, която да отговаря за политиките за младите хора".
Интервюто на Людмила Железова с Евелина Славкова и Йоан Стоянов можете да чуете от звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..