Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мениджър по недвижими имоти: Българите търсят самостоятелно жилище, когато те самите създават семейство или са готови на тази стъпка

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Психолог: Фактът, че българите трудно напускат дома на родителите, не бива да се тълкува като негативен

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци.

Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов, изследването дава по-широк поглед, при който важните детайли често се губят. 


"Бих разгледал някои по-особени детайли, да кажем, доколко показаните резултати, че младите българи напускат по-късно родителския дом в сравнение с техните връстници европейци, важи ли това за нашия град например, за нашия регион. Ако погледнете в края на всяка седмица 3-4 автобуса с млади хора заминават и напускат родния си край. Отиват по други населени места да си търсят препитанието. Не бих приел като чиста монета тези резултати."

Имат значение начинът на живот на обществото, състоянието на икономиката, образованието и здравеопазването, както и културното и историческото наследство, смята психологът.

"Показателни са резултатите, че младите хора от северните държави - от Финландия, от Норвегия, от Швеция са по-активни в напускането на родителските домове. Аз си направих труда да погледна и други изследвания в рамките на Евростат, свързани с удовлетворението и индекса на щастие. Оказва се, че богатството на една държава и на едно общество невинаги е фактор, който дава усещането за удовлетвореност и за щастие. Тази кратина навява на други размисли. 

Родителите са хората, които са длъжи "да скъсат" тази връзка, отбелязва психологът.  

Според Николай Нетов, фактът, че българите трудно напускат дома на родителите, не трябва да се тълкува като негативен. Той допълва, че между собствената удовлетвореност, чувството за щастие и семейството, което включва и близостта с родителите, има пряка обвързаност. 

Българите търсят самостоятелно жилище, когато те самите създават семейство или са готови на тази стъпка, отчита Стефан Филаретов, мениджър в агенция за недвижими имоти и уточнява, че половината от сделките във видинския офис са именно такива.


"Българинът, винаги майка му и баща му се грижат за него. След като завърши училище, кандидатства за студент. Издържат го като студент, след това му закупуват жилище. Грижат се за него, докато стане на 40, но това се променя. Все повече млади семейства си търсят жилище, защото са различни възрасти, генерации с различно мислене, не могат да живеят в един дом, гледат да се отделят. 50% от сделките ни са с млади хора, на които тепърва предстои да са заедно или са с граждански брак."

Според видинчани, младите хора остават зависими от родителите дори и след 30-годишна възраст, защото нямат финансова стабилност:

"Младите хора напускат дома си, когато отидат да учат, след като завършат училище, а докога родителите ги спонсорират и им дават пари, това дали се води откъсване, или не от дома, но мога да кажа. Вместо децата да помагат на родителите си, родителите продължават да им помагат до последно."

"Българинът се характеризира с това, че полага грижи за децата почти до края на живота си. Трудно му е да ги отдели от една страна, от друга страна в съвременните условия за младите хора е много трудно да се отделят, дори и да искат - те и родителите им, защото заплатите на младите специалисти са ниски. Те нямат възможност да поемат всички разходи, които са необходими, за да се отделят. Определено не е добре, защото трябва да се формира самостоятелност, а тя не се формира. Това е затворен кръг, в който се върти българинът. Няма излизане от него, докато не се подобрят условията на живот, на труд."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18