Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венелин Петков: Прозрачност на собствеността е избавление за родните медии

| Интервю
Снимка: Иван Русланов

Телевизиите продължават да бъдат основен източник на информация у нас, въпреки че прогресивно намалява. Другото е сайтове, сайтове, а хората не правят разлика между това кой е публикувал информацията и къде я е прочел. Това коментира в интервю пред БНР Венелин Петков, бивш директор на новините на bTV.

Според него положението на родната журналистика изобщо не е цветущо и една от причините за това е обезглавяването на цяло поколение журналисти. Това е довело до липса на приемственост в журналистиката и "младите няма от кого да учат занаята".

"Преди 4 – 5 години се завърши процесът на подмяната, до такава степен, че в националните телевизии бяха разчистени старши колеги, редактори, които имаха афинитет към класическата журналистика – да дълбаят, да търсят обективната истина и да я доказват. Беше нарушена приемствеността и когато цяло поколение е изхвърлено, младите нямаше от кого да се учат. Това го направиха хората, които контролират телевизиите", коментира Петков.

Според него затова все по-често ще се чува, "не гледам телевизия, те лъжат".

Той коментира, че е изчезнала журналистиката, "има информации, мнения, забавни истории, само че журналистиката изчезна и контекста също, изчезна да се търсят оригинални каузи в обществен интерес. 

"Обикновено се случва така, че политик или организация достигат до проблем и журналистите тръгват да отразяват съответната акции", посочи бившият шеф на новините в bTV и даде пример с миенето на трамваите с ракия, изнесено публично от общинския съветник Борис Бонев, а не от журналисти.

Той обясни, че има техники има за контрол на медиите – "група политици в управлението на държавата могат да смачкат всяка частна медия, като й съсипят бизнеса, начина за приходи, опитват се да сплашват индивидуални журналисти или управлението на редакция. Прилагат се успешно тези средства и това е видимо".

"Избавлението на първо място, вече не съм оптимист, е в прозрачността на собствеността. Имаме два частни телевизии, собственост на чуждестранни компании, но детайлите не са ясни и обвързаностите им с отделни политически играчи. Не се знае дали няма поети ангажименти към политически играчи за изпълняване на поръчки и странене от определени теми, за да не се съсипат бизнесите им", допълни Венелин Петков.

В предаването "12+3" той коментира и приетата специална декларация от Съвета на Европа, с която основателят на Уикиликс - Джулиан Асанж, е определен като политически затворник.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06