Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Антарктида
Снимка: Pixabay/jcrane

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни километра. Разпространението на растения и предимно на мъхове се е ускорило от 2016 година насам, отбелязват учените. 

Зелени водорасли също цъфтят по повърхността на топящия се сняг на Антарктическия полуостров. 

Ускоряването на площта конкретно на мъховете съвпада с началото на значително намаляване на морския лед около Антарктида. Затоплянето на морската вода може да създава условия с повече влага, подходящи за развитие на растенията, обясняват учените.

Антарктида

Антарктида се затопля по-бързо от средното глобално равнище, като това може да доведе до "фундаментални промени в биологията и пейзажа на този уязвим регион", подчертава доктор Томас Роланд. Той е един от ръководителите на изследването, публикувано в раздела за геонаука на журнала "Нейчър". Увеличава се също рискът от установяването на инвазивни видове в екосистемата на континента. 

Сходно разпространение на растения се наблюдава и на северната полярна област Арктика, а през 2021 г. за първи път беше регистриран дъжд, вместо сняг на върха на ледената шапка на Гренландия, припомня "Гардиън".

Преди няколко милиона години на южния полюс са растели дървета в период, когато в атмосферата на планетата е имало такова количество въглероден диоксид, колкото има в момента, отбелязва "Гардиън".

По публикацията работи: Мария Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава..

публикувано на 12.09.24 в 13:40

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции...

публикувано на 03.09.24 в 14:35

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския..

публикувано на 30.07.24 в 16:30

Проф. Галин Цоков: Близо 11 милиона лева са осигурени за полярни изследвания в Антарктида

Министърът на образованието и науката професор Галин Цоков заяви във Варна, че няма сгради на училища в страната, които са пострадали от пожарите, с изключение на едно училище в село Гранит, но там децата също ще започнат нормално занятия. Той съобщи,..

публикувано на 26.07.24 в 11:10

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото

Антарктида вдъхновява множество географски открития в миналото, включително търсенето на митичната Непознатата южна земя. Антарктика всъщност се нарича регион, обхващащ континента Антарктида и водите и островните територии в Южния океан – около 20% от..

публикувано на 26.07.24 в 07:18

Български учени ще изследват близкия Космос от Антарктида

За първи път от Българската антарктическа база на остров Ливингстън ще се изследват детайлно пулсациите в йоносферата на Земята, причинени от слънчеви бури, активността на слънчевата корона. Това предвижда първият български полярен астрономически..

публикувано на 23.07.24 в 18:55

Микробиолог подрежда изложба за Антарктида в Лом

Микробиологът Снежана Русинова-Видева ще представи снимки и филм от участието си в 31-вата Национална антарктическа експедиция . Експозицията „От Антарктика до биотехнологията в България” ще бъде открита на 24 юни, понеделник, от 17:00 ч. в..

публикувано на 19.06.24 в 14:52

Огромни запаси от нефт и газ в Антарктида са били открити от Русия

Русия е открила огромни запаси от нефт и газ в Антарктида, голяма част от които в райони, към които има претенции Обединеното кралство, съобщи вестник "Сънди телеграф". Проучванията са прелюдия към въвеждането на сондажни платформи за експлоатация на..

публикувано на 12.05.24 в 04:54
Проф. Марк Ървин

Британец сред българи: Проф. Марк Ървин и мисията му на базата ни в Антарктида

Наред с българските учени, на базата ни "Св. Климент Охридски", позиционирана на остров Ливингстън, всяка година има и чуждестранно участие.  Тази година учените на Антарктида бяха от Португалия, Турция и Великобритания.  Сред тях бе и проф. Марк..

публикувано на 16.04.24 в 12:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към..

публикувано на 26.11.24 в 17:59