Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършва се 1 г. от атаката на "Хамас" срещу Израел, отприщила вълна от насилие

Демонстрация в Бразилия по повод годишнината, 6 октомври 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Изненадващото кърваво нападение на радикалната палестинска групировка "Хамас" на 7 октомври миналата година, когато бяха убити 1200 души и 250 бяха взети за заложници, отприщи вълна от насилие между Израел и палестинците. Основните реакции на световните лидери на последвалите събития бяха срещу разширяване на конфликта и призиви за намаляване на напрежението в Близкия изток - цел, която не е постигната.

Израелската офанзива срещу "Хамас" в Газа напредваше, но световното внимание се насочи към влошената хуманитарна ситуация в района. За година палестинските жертви в анклава надхвърлиха 41 хиляди, по данни на контролираното от "Хамас" здравно министерство. От Тел Авив настояваха, че ще унищожат групировката и ще освободят заложниците. Премиерът Бенямин Нетаняху предупреди, че наред с кампанията в Газа Израел се подготвя за реакция при необходимост и в други райони. 

Изявленията от Вашингтон в подкрепа на Израел се съчетаваха с настояване да се пази животът на цивилните. Президентът Джо Байдън критикува прекалените военни действия и безразборните бомбардировки. 

Над 100 от заложниците в плен бяха върнати по време на кратко примирие, но другите останаха в ръцете на "Хамас". Ново прекратяване на огъня не беше постигнато.

Убити бяха много от командирите на групировката, включително лидерът Исмаил Хания.

С експлозии на пейджъри и ръчни радиопредаватели беше нанесен сериозен удар по членовете на ливанското радикално движение "Хизбула. Убит беше и самият лидер на движението Хасан Насрала.

 "Адът се отваря в Ливан", каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш по повод жертвите на израелските удари. В конфликт, който се разраства, въпреки че всички замесени страни твърдят, че се стремят към мир.

Пропалестинска демонстрация в Берлин, 6 октомври 2024 г./ЕПА/БГНЕС

Израел бомбардира цели в Южен Ливан и Ивицата Газа през изминалия ден. Късно снощи ракети на "Хизбула" удариха третия по големина израелски град Хайфа. Хиляди хора участваха в пропалестински протести в цял свят в навечерието на първата годишнина от смъртоносната атака на "Хамас" срещу Израел.

Израел нанесе късно снощи нова поредица от въздушни удари в покрайнините на ливанската столица Бейрут. Засилени бомбардировки имаше също в северната част на ивицата Газа и в Южен Ливан. Палестински представители съобщават за 19 загинали при удар срещу джамия в ивицата Газа. Израелската армия обяви, че нейни самолети са нанесли удари по цели на разузнаването на "Хизбула" в Бейрут, включително средства за събиране на разузнавателна информация, командни центрове, складове за оръжия и други инфраструктурни цели.

Междувременно Израел потвърди, че "Хизбула" е извършила атака срещу град Хайфа. В съобщение на групировката се казва, че цел на атаката е била военна база южно от Хайфа. Полицията заяви, че са повредени няколко сгради и други имоти. Медии съобщиха, че 10 души са били ранени в северната част на страната.

Тази сутрин сирени прозвучаха в Централен Израел. Израелските военни заявиха, че са прехванали две подозрителни въздушни цели, изстреляни от изток.

Пропалестински демонстрации срещу Израел се проведоха вчера по целия свят - от Джакарта до Истанбул и Рабат, след митинги в събота в големите европейски столици, във Вашингтон и Ню Йорк.

Церемония по повод една година от началото на войната в Газа ще се проведе днес в Берлин, събития се подготвят и в други германски градове. Официална церемония ще се проведе и в Ерусалим. Президентът Ицхак Херцог ще оглави събитие в памет на жертвите на разсъмване в Сдерот, най-близкия израелски град до Газа.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест с послание в памет на Ани Явор на столичния бул. "Сливница"

На столичния булевард "Сливница", където  в катастрофа преди две години  загинаха  двама младежи -  Ани и Явор, се проведе протест, който почете паметта им и отправи послание. Към родителите на Ани Явор, техни близки и приятели  се присъединиха и роднини на други младежи, загинали на пътя, и съпричастни с трагедията на семействата. "Две..

публикувано на 08.05.25 в 21:42

Тръмп приветства избора на първия папа от САЩ, редица световни лидери отправиха поздравления

Президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства избора на новия папа Лъв XIV, първият понтиф от Съединените щати, като голяма чест за страната. "Поздравления на кардинал Робърт Франсис Превост, който току-що беше избран за папа. Това е голяма чест да осъзнаем, че той е първият американски папа. Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна...

публикувано на 08.05.25 в 21:20
Папа Лъв XIV на балкона на базиликата

Папа Лъв ХІV: Мирът да бъде с вас. Стройте мостове чрез диалог

Новоизбраният предстоятел на излезе на балкона на базиликата "Свети Петър" и произнесе първото си обръщение "Към града и към света" (Urbi et Orbi) тази вечер. Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV Името му бе обявено от протодякона на конклава - френският кардинал Доминик Мамберти. Той излезе на балкона на базиликата "Свети..

публикувано на 08.05.25 в 20:56
Папа Лъв Четиринадесети

Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV

Робърт Франсис Превост от САЩ става папа. Той е приел името Лъв ХIV,   стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал "Ватикан Нюз". Бял дим във Ватикана, избраха нов папа Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, е първият американски папа в историята на Католическата църква.   Името му бе обявено от..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Министерството на образованието и науката

Протест срещу задължително изучаване на предмет "Добродетели и религия" в училищата

Протест срещу задължително изучаване на предмет "Добродетели и религия" в училищата и с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев  се проведа пред сградата на просветното ведомство. Протестът бе организиран в социалните мрежи, а инициаторът е студентът по химия Христо Георгиев.  Пред БНР той заяви:  "Проявата е срещу въвеждането..

публикувано на 08.05.25 в 20:18

Разследване за спирането на влаковете в Испания: Не е саботаж, обикновена кражба

Оповестени са първите данни от разследването на кражбата на медни кабели, която предизвика транспортен хаос в Испания. Предварителен доклад на Гражданската гвардия изключва версията за саботаж. Испания е в транспортен хаос заради кражби на кабели от важно жп трасе Основната хипотеза на разследващите е обикновена кражба. Докладът е предаден на..

публикувано на 08.05.25 в 20:07

Бял дим във Ватикана, избраха нов папа

Бял дим се издигна тази вечер от Сикстинската капела във Ватикана, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал "Ватикан Нюз". Това е знак, че двете гласувания на кардиналите, проведени вечерта, са довели до избора на нов папа.  Така - на втория ден от началото на конклава, и ма избран папа.  Право на глас имаха 133-ма..

публикувано на 08.05.25 в 19:10