Хиндо Касимов е един от най-незаслужено позабравените ни заслужили артисти от времето на соца.
Артистичният талант наследява от майка си, като завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ, при проф. Стефан Сърчаджиев. Работил е в театрите във Велико Търново и Варна. В трупата на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ е от 1960 година, до кончината си през 1986 година. Има участия в телевизията и радиото, където се ражда прекрасния им дует с Васил Попов, с когото си партнират повече от две десетилетия, а са и най-добри приятели в живота. Те са неразделни както в театъра, така и на телевизионния екран и често зрителите ги възприемат като тандем. Двамата са набори, родени са през 1934 г. – Хиндо Касимов на 11 октомври в Бургас, а Васил Попов на 25 юни в София. Срещат се едва 26-годишни, когато започват работа в Сатирата през 1960 г. Техният незабравим дует обаче се оформя първо в радиото. Актьорите са поканени на съвместен запис в редакция „Хумор, сатира и забава“ и толкова си пасват, че решават да работят заедно. Двамата редовно се изявяват и в „Златния кос“ – първия и единствен фестивал на хумористичната и сатирична песен в България. Участват и в култови мюзикъли на БНТ като „Михал Мишкоед“ и „Криворазбраната цивилизация“ на Хачо Бояджиев. Заради комедийните си роли Хиндо Касимов така и не успява да осъществи мечтата си да изиграе поне един трагичен образ. Независимо от това колегите на талантливия актьор го помнят като всеотдаен приятел. „Човек беше той“, казва за него Георги Калоянчев.
Вероятно неговата широта и разбиране към другите се дължи и на разноликото и задружно семейство, в което израства. Той е плод на голямата любов между албански турчин и българка, която се осмелява да заживее без брак с мюсюлманин. В дома им постоянно има гости и от двата рода, празнуват се всички християнски и мюсюлмански празници. Родителите му създават легендарната навремето фурна на пъпа на Бургас, която става известна като фурната на баба Марийка, майката на актьора. Мястото привлича всички с изкусителните произведения на майсторите хлебари, популярни и със своята човещина и щедрост. Почитатели на печивата им и на семейния уют в дома им с времето стават и колегите на Хиндо от Сатирата, сред които са легендарните Георги Парцалев, Григор Вачков, Нейчо Попов, Стоянка Мутафова, Никола Анастасов.
Повече за Хиндо Касимов може да чуете в звуковия файл.
Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..
В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица. Водещ - Даниела Якова.
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на..
Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..