Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много силно начало на новия оперен сезон

Снимка: Софийска национална опера и балет


Дълго ще се помни откриването на сезон 2024/2025 г. на Софийската национална опера и балет! В годината на Джакомо Пучини Националният ни оперен театър започна новия си сезон с последната творба на великия италиански композитор “Турандот“ – опера, в която целият музикален свят почита българката Гена Димитрова като една от най-великите изпълнителки на заглавната роля. Това беше и първото гостуване в България на един от най-великите диригенти на нашето време – маестро Даниел Орен, който се е учил от легенди като Ленард Бърнстейн и Херберт фон Караян.

Какво невероятно преживяване е да присъстваш на живо на спектакъл под диригентството на Даниел Орен! Изпитах го за първи път на спектакъл на “Мадам Бътерфлай“ от Пучини на 100-то издание на Арена ди Верона и отново сега на откриването на сезона на Софийската опера с “Турандот“. Може да се каже, че Маестрото наистина извайва целия оперен спектакъл. С движенията на ръцете си и на цялото си тяло, с властния си поглед, пеейки и извиквайки на моменти, той през цялото време “свири на оркестъра и на певците“ и изгражда единна музикална тъкан. Дори в моментите, когато дава зашеметяващо бързи темпа, не изпуска музикантите от ръцете си. Дори и при най-силната динамика, не допуска оркестърът да покрива певците. Динамичната му палитра е огромна, а нюансите на тихата динамика в нея са изумителни. Спектакълът протича на един дъх, дълбоко вълнува, създава това преживяване, което е призванието на изкуството.

Всяка среща с творец като маестро Даниел Орен остава незабравима, затова много се развълнувах, когато Софийската опера обяви възможността българските музикални журналисти да се срещнем с него в театъра в навечерието на премиерата. Даниел Орен сподели, че музицирането за него е съкровено като молитва, като свещенодействие и аз в публиката на спектакли, дирижирани от него, наистина го усещам така. Попитах го за какво се моли, докато музицира, в днешния свят на разделение и войни – дали се моли за любов и братство между хората.

“Да, за мен музиката може да обединява хората. Не всички, със сигурност, като виждаме това, което се случва в много части на света и в моята Родина. Аз се старая, дори и в репетициите, които правя с оркестъра и с хора, винаги да говоря за духовното. Много е хубаво, че в България все още може да се говори за Господ, за религия, че намерих хора, които все още вярват в Бог! В други държави, като Франция, вече е забранено да се говори за Господ. Трябва да се ползва друга дума и от това много ме боли. Моята майка винаги се молеше на Господ. Тя ми казваше: “Твоята мисия е посредством музиката да обединяваш хората! Като евреин трябва да го направиш навсякъде по света!“ Такава беше нейната воля и аз го правя. Това е част от мен, това е моята мисия“ каза Даниел Орен.

В звуковия файл можете да чуете още от споделеното от маестро Даниел Орен. Най-напред с партитура в ръце той ни разкри своята гледна точка към операта “Турандот“, към музикалното изграждане на главните герои. Върна се в спомените си за “Турандот“ с Гена Димитрова, за изключителния й мощен глас и невероятното умение да владее богата динамична палитра дори в най-високите тонове. След това заговори за Райна Кабаиванска, за оперния си диригентски дебют в “Манон Леско“ от Пучини с нея. Оттогава пламва голямата му любов и към Пучини, и към българската оперна дива като сценична партньорка. Много се вълнуваше от срещата си с Райна Кабаиванска в Софийската опера по време на майсторския й клас и от това, че предстои тя да бъде сред публиката на единия от спектаклите на “Турандот“. “Никоя друга оперна певица не може да изгради образа на Лиу като Райна Кабаиванска“ каза още Даниел Орен, за когото Лиу е като един ангел и нейните арии са като молитви.


За спектаклите на “Турандот“ в Софийската опера в ролята на Лиу за първи път у нас гостува италианският сопран Роза Феола. Тя е носителка на втора награда на конкурса на Пласидо Доминго Опералия през 2010 г., когато Соня Йончева печели първата награда. И за двете това е началото на голямата оперна кариера. През сезон 2024/2025 г. Роза Феола пее Джилда в “Риголето“ в Парижката Opera Bastille, Алиса във “Фалстаф“ в Миланската Скала, Виолета в “Травиата“ в Deutsche Oper Berlin, Микаела в “Кармен“ в Баварската Щатсопер, Сузана в “Сватбата на Фигаро“ в Метрополитън и още, но мисля, че това е достатъчно впечатляващо. Фрагмент от изпълнението й на откриването на новия сезон на Софийската опера можете да чуете в звуковия файл. 

В заглавната роля за първи път в България гостува италианският сопран Анна Пироци. През последното десетилетие тя се утвърждава като водещият италиански драматичен сопран като през 2021 г. отбелязва 100-то си изпълнение на Абигаиле в операта “Набуко“ на Арена ди Верона. Анна Пироци пее Турандот за първи път в Израел под диригентството на Зубин Мета. В тази роля се превъплъщава и в Парижката опера, в Кралската опера в Лондон Ковънт Гардън, в Кралския театър в Мадрид, в Цюрихската опера, на Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго. Няма да представям подробно биографията на голямата певица, но бих искала да споделя колко вълнуващо е, когато световни оперни звезди пристъпват с благоговение в националния ни оперен театър и говорят с огромна почит за великите български оперни певци!

“Аз съм голям почитател на Гена Димитрова, от която се учех, изграждайки големите оперни партии за драматичен сопран. Също така – на Райна Кабаиванска и на големите български баси. За мен е изключителна чест да пея тук и се надявам да бъда на висотата! Много обичам Гена Димитрова! Да мога да пея тук, с нейните костюми, в същата продукция – това е невероятно вълнение, но и огромна отговорност“ каза Анна Пироци.

Фрагмент от изпълнението на Анна Пироци в ролята на принцеса Турандот на откриването на новия сезон на Софийската опера можете да чуете в звуковия файл.

В ролята на принц Калаф беше испанският тенор Хорхе де Леон. Той също има голяма кариера – изявява се на сцените на най-престижните оперни театри в света. Например през 2023 и 2024 г. пее Радамес в операта “Аида“ от Верди в Дрезденската Земпер опера, на Арена ди Верона, в Кралския театър в Мадрид, където се превъплъщава и в ролята на Калаф, в Метрополитън, във Виенската държавна опера. Ще го запомним с вокална атлетичност, която обикновено се възнаграждава с взрив от аплодисменти и викове браво от публиката. Така беше и на 27-и септември. За малко публиката да получи бис на “Nessun Dorma“! Изпълнението на арията на Калаф от трето действие можете да чуете в звуковия файл.

На висота беше изявата и на българските оперни певци – солисти на националния ни оперен театър. Опитният бас Светозар Рангелов се превъплъти убедително в ролята на татарския цар Тимур. Баритонът Атанас Младенов и тенорите Ангел Антонов и Даниел Острецов пресъздадоха ярко вокално и артистично образите на тримата придворни Пинг, Панг и Понг. В ролята на китайския император Алтум беше тенорът Емил Павлов, на Мандарина – баритонът Веселин Михайлов.

Оркестърът и хорът на Софийската опера ни впечатлиха с великолепно изпълнение под палката на маестро Даниел Орен.

“Бил съм в Софийската опера много пъти. Знам, че тук има много добър оркестър и с майстор като Даниел Орен той дава 100 процента качество в изпълнението си. Хорът също пее много добре. Точно затова съм тук тази вечер, а планирам да бъда и на втория спектакъл. Аз съм лекар по професия и музикант по пристрастие. Пътувам на оперни спектакли винаги, когато работата ми позволява да отделя свободно време, а София е моя дълбока любов. Много обичам Вагнер, а тук има много добри вагнерови спектакли“ каза италианският меломан Марко Черноски пред микрофона на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“.

Като стана дума за спектакли, време е да отбележа, че на откриването на новия сезон на Софийската опера гледахме великолепната класическа постановка на “Турандот“ на акад. Пламен Карталов, която заслужено се радва на най-високи оценки и от маестро Даниел Орен, и от гостуващите световноизвестни певци, и от музикалната критика, и от публиката. Този път директорът на Националния ни оперен театър акад. Пламен Карталов получи много адмирации и като мениджър.

“Много голям спектакъл! Искам да поздравя всички, защото са се справили прекрасно – и постановъчния екип, и диригента, оркестъра, хора звучаха великолепно! Поздравления специално за маестро Карталов, че е довел такива хора в театъра! Така се открива сезон на национален театър! Поздравления от сърце“ каза световноизвестният български баритон Кирил Манолов.

“За мен това е повече от откриване на сезон, това е абсолютен празник на музиката! Присъствието на такъв диригент като Даниел Орен, на солисти от този ранг – наистина един изключителен спектакъл! Длъжна съм да кажа, че хорът и оркестърът на Софийската опера са във фантастична форма! Наистина звучат невероятно, работата, която са свършили с маестро Орен е отвъд очакванията ми и съм много, много щастлива“ каза младата оперна звезда и инфлуенсър Мила Михова.

“Нямам думи да изразя възхищението си! Аз съм голям любител на музиката и съм много щастлива, че отпускът ми съвпадна с тази възможност! Постановката е много иновативна и изключително добра“ каза Н.Пр.Мая Добрева, посланик на България в Молдова.

Чуйте в звуковия файл целия репортаж в предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42