Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Научни среди, военни и бизнесът у нас си сътрудничат за разработки на дронове

| Интервю
Дрон "Блек хорнет"
Снимка: Ройтерс

Военните търсят български фирми – партньори за малки и леки дронове. Това казаха представители на Министерството на отбраната и държавното дружество "Терем". 

Причината – да има ноу-хау в тази област, български специалисти, а и модерни нови технологии в армията. Заради войната в Украйна поуките са в полза за навлизането на дроновете в армията. Дори и президентът съвсем наскоро поиска това. И призова да имаме обособен Национален център във въоръжените сили за подготовка на оператори на дронове.

От близо 4 години е сериозният интерес на военните към дроновете. От 2020 година датира първата обществена поръчка за дронове. Но реално движение има от 2022. И то не само заради войната в Украйна. България е проучвала възможности за придобиване на турските дронове "Байрактар", съобщи официално военното ръководство през 2022 година. 
А дронове армията ползва, макар и ограничено, от доста време. Българска фирма осигурява дроновете, с които се наблюдават стрелбите, когато ПВО и ВВС сили целят мишени при учененията на Шабла и в Черно море. ВМС се похвалиха с подводни дронове за оглед на мини на морското дъно. Очакват и два за осигуряване на хидрографски дейности и в противоминни операции.

Двата нови патрулни кораба ще имат дронове за разузнаване и наблюдение. Втора година Сухопътните ни войски и вече обучават подразделенията си как се работи с дронове. Предимно от хеликоптерен тип, но се използват и безпилотната система "Рейвън", с много по-голям обсег на действие. 

Командирът на СВ генерал-майор Деян Дешков даже заговори за нов род въоръжени сили – оператори на дронове. От няколко години армията ни има разработена Концепция за изграждане на отбранителна способност за използване на безпилотни летателни системи във Въоръжените сили. А в приоритетните проекти за модернизация на армията до 2032 година вече залегна възможността безпилотни летателни системи да участват в разузнаването, наблюдението и "с ударни възможности".

На приключилото в София изложение за дронове полковник Денислав Ушовски от Дирекция "Политика по въоръженията" в МО направи обръщение към бизнеса. А в него проличават и заложените дори и от президента Румен Радев препоръки, че армията трябва да отвори вратата.

И да се насочи не само към големите, но и към малки, нискобюджетни проекти с голям потенциал. А в МО започват да разбират какво означава "нискобюджетен проект с голям потенциал", обясни полковник Ушовски.

За антидрон системи се заговори още при дебатите за новите машини на пехотата. Антидрон системи ще имат новите два кораба. А в предишни години за тази технология се е говорело и за военните ни летища. 

"Дронове за поразяване, за разузнаване, за радиоелектронна борба са интересите на военните", обобщи полковник Денислав Ушовски от Дирекция „Политика по въоръженията“ в МО. Колко реално е възможността фирмите да отговорят на запитванията на военните, коментира и проф. Петър Христов от катедра "ВВС и ПВО" на Военната академия в София в отговор на, "биха ли откликнали фирмите да си сътрудничат с Министерството за малките дронове".

На фона на започналата вече бюджетна процедура за 2025, той казва, че и сега военни, научни среди и бизнес си сътрудничат с различни разработки за безпилотни системи. "А България трябва да има знанието и контрола на подобни технологии, от които зависи националната й сигурност", допълва той - "Но това не е само усилие за военните. А и за образованието, за възпитанието, и дори и на бизнеса."
Към нещо като връщане на контрола на страната ни към технологиите се е насочил военинят завод "Терем". Държавното дружество, което е под шапката на отбранителното министерство обяви през пролетта, че ще произвеждат дронове тип "камикадзе", разузнавателни дронове и мини дронове. 

Още тогава от дружеството заговориха за съвместни разработки с търсене на партньори и компании с опит и "доказани решения". В представянето на плановете си пред частните компании директорът на научноизследователската и развойната дейност в "Терем" Любен Йовчев звучи повече от убедително, за да ги привлече.

"В завода вече има работещи прототипи на системите за насочване на дронове в последния стадий на полета до целта. Които да са и ефективни при опити за заглушаване са сигнала", казва Любен Йовчев. Той говори и за системи, които следват най-силния източник на целта, за специални антени за разпознаването на истинския сигнал. 

Близо 200 фирми у нас произвеждат безпилотни летателни средства. Затова потенциалът за сътрудничество е голям. Директорът на научноизследователската и развойната дейност в "Терем" казва, че вече има изготвено предложение към Сухопътните ни войски.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

ПП-ДБ ще излъчат заместникпредседатели на постоянни комисии в НС

От ПП-ДБ ще приемат да излъчат заместникпредседатели на постоянни комисии, това заяви депутатът Ивайло Мирчев: Най-вероятно "да", но това е детайл. Право на управляващите е и показване на стил, на начин, по който те смятат да управляват оттук нататък! Ние се ангажираме да бъдем конструктивни и да си свършим работата в рамките на..

публикувано на 22.01.25 в 12:30
Тошко Йорданов

Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов отхвърли упреците, че с решението да не се дадат председателски места в постоянните парламентарни комисии на опозицията, се прави опит да се предотврати контрола върху изпълнителната власт. Той се мотивира с необходимостта от спешни действия. "Кашата е такава, че трябва да се взимат адекватни мерки и да минават..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Не възобновиха делото за двойното убийство пред "Соло", осъденият ще изтърпява "доживотен затвор"

Осъденият за двойното убийство пред дискотека "Соло" Илиян Тодоров ще изтърпява наказанието си "доживотен затвор", след като Върховния касационен съд отхвърли искането му за възобновяване на делото за смъртта на 21-годишния национал по хокей Кирил Въжаров и 24- годишния Васил Александров. Младите мъже бяха прободени смъртоно пред вече..

публикувано на 22.01.25 в 12:27
Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща в пленарната зала в Страсбург, 22 януари 2025 г.

Фон дер Лайен: ЕС е готов да води прагматични разговори със САЩ

Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви, че основна нейна цел е да установи връзка с новата американска администрация, да покажем готовност за преговори и да бъдем прагматични в тях. Тя обаче отново заяви, че винаги ще спазва европейските принципи. Фон дер Лайен говори пред Европейския парламент в Страсбург. "По света..

публикувано на 22.01.25 в 12:26

Полицията в Брезник иззе килограм марихуана

Килограм марихуана е иззет при специализирана полицейска операция, проведена през миналата седмица на територията на град Брезник. При проверка в жилището на 28-годишен местен жител са открити и иззети пликове, съдържащи суха зелена листна маса с тегло около 1 килограм. Полевият тест на място е отчел наличието на марихуана.  Мъжът не..

публикувано на 22.01.25 в 12:22
Служебният правосъден министър Мария Павлова в НС.

Бившият министър Мария Павлова става следовател

Бившият служебен правосъден министър Мария Павлова се връща в съдебната система, но не като заместник -главен прокурор, а като следовател в Националната следствена служба. Без дебат Прокурорската колегия я възстанови на позицията, на която беше преди да бъде назначена в екипа на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...

публикувано на 22.01.25 в 11:42

НС отхвърли на първо четене промените в Закона за БНБ

Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от..

публикувано на 22.01.25 в 11:40