Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телефоните ни са много по-слабо защитени от нашите компютри

Експерт: Киберпространството е бойно поле. Войната тече вече 10 години

Христиан Даскалов: Има синергия между интересите на престъпния свят и тези на държавните актьори - "обслужване на едно гише"

| Анализ
Снимка: БГНЕС

Хакерски атаки в две европейски държави и съобщение за кибератака върху руски държавен медиен холдинг напомниха, че войната се води не само с конвенционални оръжия. За хакерите това е перфектната комбинация – те се възползват финансово, докато държави уязвяват противника, обяснява председателят на Европейския цифров иновационен хъб "Тракия" д-р Христиан Даскалов.

Примерите за хакерски атаки в изминалите седмици дойдоха от Нидерландия и Белгия. Данните на всичките 65 000 служители на нидерландската полиция са били откраднати при кибератака, казаха властите. А службите им от години предупреждават, че зад подобни атаки стоят държави като Китай, Русия и Иран. В Белгия хакери са атакували сайтовете на Сената във Федералния парламент на Белгия, електронните страници на местната власт в южната белгийска област Валония, на управата на региона Валония-Брюксел и на общината в Антверпен. В социалната мрежа "Х" руската група "NoName" посочва, че Белгия е "русофобска" страна и заплашва белгийските власти с последици заради военната подкрепа за Украйна. В същото време говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че държавният медиен холдинг ВГТРК е станал мишена на безпрецедентна хакерска атака и че компанията работи за преодоляване на последствията. 

Има ли паралелна война – тази на хакерите, редом до другата – на оръжията?

Кибервойната се разразява в последните повече от 10 години, коментира за БНР Христиан Даскалов от Европейски цифров иновационен хъб "Тракия".

"Няма ескалация. Просто има битка на различни фронтове."

Експертът е категоричен, че има синергия между "интересите на престъпния свят и интересите на държавните актьори".

Когато се откраднат лични данни, от една страна това води до срив и смут в съответната организация, а после чрез тези данни "на дребно може да се случва фишинг спрямо собствениците, да се атакуват техни акаунти и т.н.", пояснява Даскалов, като образно го нарича "в престъпен смисъл обслужване на едно гише".

Експертът дава пример с Украйна. По данни от 2022 г., които той цитира, близо 50% атаки от Русия спрямо Украйна са цел всяване на смут чрез блокиране на определени процеси и поставяне "на колене" на определени институции и организации, а не целят шпионаж. Доклад на украинските кибервласти от септември сочи тенденцията от първото полугодие - увеличаване на общия брой на кибератаките с малка тежести намаляване на атаките с висока и критична тежест.

"Това е свързано и с настъпването на ИИпо-лесно, по-бързо, повече атаки можем да генерираме, но отсрещната страна може да се защитава по-добре. С което въздействието и на най-тежките атаки намалява количествено. Изкуственият интелект е "брадва" в ръцете и на добрите, и на лошите в киберсвета."

Данните от доклада на украинските кибервласти показвал и друго – ръст на кибератаките към критичната инфраструктура и към военните със 70-90%. Използва се фишинг с емоционален елемент и при натискане се изтегля софтуер, който придобива всякакви права:

"От типа да следи твоята геолокация, комуникацията. Когато ставна въпрос за войници на терен, това може да разкрие и позицията и след това да се използва с цел атака. Тези атаки нарастват спрямо отделния войник в украинската армия."

Нашите телефони са много по-слабо защитени от компютрите ни. Малко хора си инсталират софтуер върху телефона, отбелязва Христиан Даскалов. По думите му, "колкото и да е защитен един софтуер за комуникация и изпращане на съобщения, през него ако свалиш зловреден софтуер, той може да прехване всички останали комуникации и данни, които се агрегират".

Едва около 30 процента от кибератаките в Украйна са насочени към източване на чувствителна информация, допълва експертът.

Войната продължава и киберпространството си остава само по себе си бойно поле, отчитат в доклада на украинските кибервласти от септември. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13