Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без консенсус между бизнеса и синдикатите за увеличаване на минималната заплата

Снимка: Ани Петрова

Няма консенсус между бизнеса и синдикатите по темата за увеличаването на минималната работна заплата от догодина. Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда проекта на правителствено постановление за повишение на това възнаграждение от 1 януари на 1077 лева вместо сегашните 933 лева.

Според Кодекса на труда размерът на минималната заплата е 50 процента от средната брутна за страната за период от 12 месеца. Бизнесът е против с аргумента, че размерът на заплатата не е адекватно изчислен.

 "Защото се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици, се награждават за сметка на тези със средна квалификация, в някои икономически дейности и в някои области и с висока квалификация. И затова - връщам се оттам, където започнахме, ние предлагаме да не се определя нов размер на минималната работна заплата, докато не се транспонира директивата, или алтернативно ако ще се определя, то тя да бъде брутна минимална в размер на 1031 лева", каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров беше категоричен, че трябва да се спази Кодексът на труда.

"Законът е закон. Докато не е променен, е такъв. Без да съм юрист, все пак мисля, че всички знаем основните постулати и този спор за брутна-нетна може би ще го водим, докато сме живи. Няма да го решим по никакъв начин, докато някой не промени общите регулации", коментира той.

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова коментира, че размерът на най-ниското възнаграждение за догодина е определен съгласно действащото законодателство.

"Действително, изготвих едни проектни постановления, съобразно Кодекса на труда, и съответно размера е определен съобразно параметрите, които са заложени в закона. Сега, дали законът противоречи на директивата, ние не дискутираме това. Ние дискутираме постановлението, което по принцип правителството трябва да внесе преди сроковете, които са заложени в Кодекса", обясни Петкова.

Петкова оповести, че следващата седмица ще проведе експертни срещи с бизнеса и синдикатите по проектобюджета за 2025 година, за да обсъди с тях мерките по приходната и разходната част. След това ще има обсъждания и с политическите партии.

Репортаж на Мария Костова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Василев

Според Радостин Василев парламентът не работи ефективно

Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл".  Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..

публикувано на 05.02.25 в 11:30

Търси се най-добрият младежки стартъп в България

Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години.  Мисията..

публикувано на 05.02.25 в 11:23
Форум на списание

Институциите закъсняват със създаването на органи за контрол на цените, смята президентът

Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..

публикувано на 05.02.25 в 11:21
Росен Желязков

Желязков настоя за по-строг контрол върху трафика на пътищата

Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша.  "И това да не..

публикувано на 05.02.25 в 11:12

Тревога на Острова: На прага на училище голям дял от децата с куриозни дефицити

Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..

публикувано на 05.02.25 в 11:02
Георги Захариев

Георги Захариев: Инвестирането е модерният начин за спестяване

Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят "По-голяма част от хората не разбират значението на думата инвестиция. Тя има една конкретна функция –..

публикувано на 05.02.25 в 11:01
Андрей Новаков

Андрей Новаков: Не е обсъждано изпращането на европейски военни в Украйна

Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:36