Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят финанси, използвани да лечението на опасни устойчиви патогени. Това установява доклад на СЗО, публикуван тази седмица.
Ваксини срещу 24 патогена могат да намалят необходимостта от антибиотици с 22 процента, или с 2,5 милиарда дневни дози годишно, което ще подкрепи световните усилия за борба с антимикробната резистентност. Някои от тези ваксини са вече налични, а други ще трябва да бъдат разработени и пуснати на пазара възможно най-скоро, става ясно от доклада на Световната здравна организация.
Доктор Мартин Фрийде от СЗО подчерта, че документът е от критична важност за решенията за разработването на нови ваксини.
"Преди казвахме, че ако тези ваксини бъдат създадени, биха имали ефект. Докладът наистина изчислява това количествено и казва, че ако тези ваксини бъдат разработени, ще имат конкретен ефект или дори по-голям. Това изчисление ще ни помогне да установим къде да вложим усилията си. Някои от тези ваксини ще са трудни за разработване, но ако въздействието ще бъде голямо, ще вложим повече усилия и след това ще можем да подкрепим разработването на политики, знаейки какъв ще бъде ефектът", обясни доктор Фрийде.
Антимикробната резистентност настъпва, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на лечение с антимикробни лекарства, което увеличава риска от болести, смърт и разпространението на инфекции. До голяма степен причините за проблема са неподходящото използване или прекомерна употреба на антибиотици.
Ваксините са ключов елемент в борбата, защото те предотвратяват инфекции, намаляват употребата на антибиотични лекарства и забавят появата резистентни патогени.
Всяка година близо 5 милиона души умират заради проблема, припомнят от СЗО. Болничното лечение се изчислява на 730 милиарда долара годишно, а ваксините срещу 24 патогена - 19 бактерии, 4 вируса и един паразит, могат да намалят разходите с една трета.
България все още няма приет план за борба с антимикробната резистентност.
Общото събрание на ООН ще проведе днес среща на високо ниво за антимикробната резистентност – проблем, който към 2050 г. може да е причина за смъртта на 10 милиона души годишно. Темата на срещата е "Инвестиране в настоящето и гарантиране на..
Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" . Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение с антибиотици ,..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от хоспитализираните..
Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..
Интензивни дипломатически консултации последваха изненадващото изявление на американския президент Доналд Тръмп, че е готов да се включи в руско-украински разговори за мир в Истанбул по-късно тази седмица. Американският държавен секретар Марко..
Земеделците констатират до 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната тази пролет. Това предполага значително по-слаби добиви на мед. Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса...
Международна конференция "Справедлив преход в Кюстендил", посветена на устойчивото икономическо развитие на регионите в преход, ще се състои в сградата на Общината. Подобни срещи с участието на експерти вече имаше, освен в Кюстендил, и в Перник и..
В парламентарната дейност днес са предвидени заседания на две временни комисии. Едната има за цел да установи проблемите с разпространението на райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Необходимите законодателни..
На 13 май от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни ВАРНА 4 на честота 100.9 MHz, ВЕЛИНГРАД 4 на честота 89.8 MHz и ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 4 на честота 100.3 MHz , излъчващи програма „Хоризонт“...
В Пловдив започна кампанията за кандидатстване за прием в първи клас за следващата учебна година. Родителите ще могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система на Общината, където се обявяват свободните места. По-ранното подаване на заявление не..
Въпреки 20-процентното увеличение на заплатите в общинската болница в Дупница продължава да има недостиг на кадри - особено на медицински сестри, съобщи управителят д-р Стефан Николов. Средната заплата в дупнишката болница е около 2000 лева, а с редно..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..