Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ножицата между разходи и приходи ще е още по-голяма през 2025 г."

Владимир Сиркаров: 1 януари 2026 г. е реалната дата за влизане на България в еврозоната

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Реално България може да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г., заяви икономистът Владимир Сиркаров в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР.

За шансовете ни за следващата година той заяви:

"Реален шанс не мисля, че има, хипотетично може, а реалистичната дата да се целим е 1 януари 2026 г."

Според него доста е разтворена ножицата между разходи и приходи в държавния бюджет и прогнозира, че през следващата година още повече ще се разтвори. Като пример той посочи компенсациите на тока за бизнеса и смята, че това ще се отрази на бюджета за 2024 г.

"Това е ключова тема и за съжаление виждаме дисбаланси. Генерално като се погледне концепцията за зеления преход на Европа се вижда как се прави най-невъзможното по линия на срокове и технология, как процесът да се случи. Ключово  е ресурсът, който имаме и не го използваме и какви мерки трябва да се вземат, за да имаме устойчиво икономическо развитие, да имаме енергийна сигурност. Всичко това минава през редица мерки и виждаме, че тази тема е свързана с политическата конюнктура, а тя не е цветуща в България и се блокират редица важни решения", коментира той.

И припомни, че досега имаме само едно плащане около 2,6 млрд. лв. през 2022 г. по ПВУ и "оттогава наблюдаваме дискусии и опит за стиковане на ангажиментите, които трябва да защитим и изпълнението им, и да направим план как и кога, за да вземем 1,3 млрд. лв.".

Той посочи, че не вярва до изборите да има диалог с партиите на експертно, стратегическо и държавническо ниво за управлението на публичните финанси.

"Числата и общата тенденция не са позитивни, защото ножицата между приходите и разходите се разтваря все повече. Числата на финансовия министър Петкова показват, че през 2025 ситуацията ще е утежнена. Ако текущите мерки се запазят, ножицата ще се разтвори още и ще отидем на дефицит около 18 млрд. лв., може и да е по-малко, или около 8 % бюджетен дефицит. За битка да достигнем за 3% трябват сериозни действия по разходните части. И за мен това е по-ефективното, но необходимо е да се търсят реформи по разходната част", препоръча икономистът Владимир Сиркаров.

Според него "със сигурност рязане на разходи ще е по линията на капиталовите програми" от инвестиционната програма на общините. И прогнозира съкращаване на проекти, "защото капиталовите разходи първи се пипат":

"Въпреки че от икономическа гледна точка е най-тежко, защото това са единствените ефективни разходи, ако се извършват както трябва. Не трябва да забравяме, че решенията се взимат на база политически и електорален интерес, другото е замразяване на публични разходи. Трябва да се предприемат такива мерки с определен мащаб и да има политически консенсус, за да се премине конструктивно този период."

Сиркаров коментира, че се отваря дискусията за увеличаване на приходите през промяна на данъчната система:

"Силно съм скептичен за позитивните ефекти, смятам, че ще са негативни. Има мерки в разходната част, но са свързани с политическа воля и консенсус, а такъв не се вижда на небосклона."

Според него една от мерките е изсветляване на икономиката и коментира бума на купуване на имоти с пари в кеш.

"Изсветляването на икономиката е труден процес, свързан с комплексна работа на всички институции. Смятам, че НАП направи доста неща. Ако няма корупция в държавната администрация, изсветляването на икономиката ще стане по-бързо, ако средата се подобри, стимулът ще е по-голям да се плащат данъци и осигуровки", коментира икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов от

БСП и "Възраждане" срещу подписване на споразумение за сътрудничество в отбраната между България и Украйна

От "БСП - Обединена левица" и "Възраждане" възразиха срещу внесеното до парламентарните групи уведомление от служебния премиер Димитър Главчев за предстоящо подписване на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната между България и Украйна за следващите 10 години. В него се настоява парламентарно представените формации..

публикувано на 18.12.24 в 10:18
Кирил Петков

Петков: Ще участваме в преговори, само ако разговорът е за равноотдалечен премиер

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза, че от формацията му настояват да има равноотдалечен премиер, като по думите му това ще е червена линия при преговорите за правителство: "Ние следим внимателно техните преговори, но не участваме в тях. Ние ще участваме единствено и само ако декларацията бъде подписана и разговора е..

публикувано на 18.12.24 в 10:12

Затварят бензиностанции заради некачествен бензин в Гърция

В Гърция затварят бензиностанции за продажба на некачествен бензин. Извършват проверки в цялата страна. От Агенцията по качество и контрол на произхода на стоките съобщават, че затварят бензиностанции за две години при нарушения. Вземат се проби от продаваното гориво и бяха открити много нарушения. В град Аспропиргос две бензиностанции вече са..

публикувано на 18.12.24 в 10:06
Изглед към централната част на Никозия

"Цифров асистент" ще помага на кипърците с информация за обществени услуги

От днес в Кипър започва да работи "цифров асистент", който с използването на изкуствен интелект ще помага на гражданите с информация и достъп до обществени услуги. Новото технологично решение e част от рамковата правителствена програма "Цифров гражданин", с която според президента Никос Христодулидис се открива "нова ера на цифрови услуги за..

публикувано на 18.12.24 в 10:01

Мнозинството българи определят отминаващата година като добра в личен план

Общо 60% от българите определят 2024 година като добра в личен план. Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За малко над една четвърт - 26% - отминаващата година е била лоша. Тези, които не могат да преценят, са 14 на сто. Това сочи проучване на агенция "Тренд" по поръчка на в. "24 часа", предаде БТА. Изследването е..

публикувано на 18.12.24 в 09:52

Икономиката на София - 70 пъти по-голяма от тази на Видин

София остава безспорният икономически лидер на България. Икономиката на столицата е 5 пъти по-голяма от икономиката на област Пловдив, 6-7 пъти по-голяма от икономиката на областите Варна и Стара Загора, както и 70 пъти по-голяма от икономиката на област Видин. Тя концентрира над 40% от икономиката на страната, разширява своята периферия и..

публикувано на 18.12.24 в 09:50
Джейхан Ибрямов

Сарафов е поискал имунитета на Джейхан Ибрямов

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е поискал имунитета на депутата от Парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" Джейхан Ибрямов. "В Народното събрание е постъпило искане от изпълняващия функциите главен прокурор на Република България господин..

публикувано на 18.12.24 в 09:46