Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христина Христова: Сложна е темата за МРЗ заради икономическия дисбаланс на регионите

| Интервю
Христина Христова
Снимка: БГНЕС

Имаме допълнително усложняване на темата за минималната работна заплата (МРЗ), първо заради големия дял хора на МРЗ, около половин милион и второ - заради спецификата на големите дисбаланси на социално-икономическото развитие на регионите като Северозападен, Североизточен, Северен централен район.

Това коментира бившият социален министър Христина Христова в интервю пред БНР. Тя е категорична, че в спора между синдикати и работодатели за МРЗ разковничето е диалог за намиране на баланса в размера. Самата тя е привърженик да има МРЗ, защото това е "минималната цена на труда, при която никой не може да слиза".

"Очевидно МРЗ има икономическа и социална функция, икономическата е плащане за количество и качество на труд, социалната, че трябва да задоволява до приемлива степен жизнени потребности. Синдикатите и работодателите са привърженици на различните функции", обясни Христова.

Тя посочи, че "директивата на ЕС, която не сме транспонирали по подходящия начин, казва, че целта нека бъде МРЗ да е 50% от средната работна заплата, но да бъде на основата на социален диалог". И отбеляза, че не вижда диалог между синдикати и работодатели, те говорят отделно и не сядат заедно на масата за диалог.

Според нея прекалено се експонира за броя на служителите в държавната администрация:

"Нуждаем се от компетентен анализ, какъвто не се направи от последните правителства. Има администрации много натоварени и те работят с граждани и бизнеса директно. Има друга администрация, която не е натоварена.  Трябва балансиране на администрацията в България."

Христина Христова посочи, че обикновено около 10% се увеличават заплатите в държавната администрация и това е било заложено и в бюджета за 2024 г.

Тя смята, че е доста стара и темата за промяна на данъчната ни система и смяната на плоския данък. 

"Да се направи анализ с плюсове и минуси и дали не е дошло време за промени. Плоският данък изигра добра роля относно събираемостта в бюджета и  изсветляване на голяма част от сивата икономика, която все още е сериозен дял у нас", посочи бившият социален министър.

Тя посочи и друг проблем, че при увеличаването на МРЗ с надеждата да стимулира средната работна заплата и започват да изостават заплатите.

"В обществените медии и държавната администрация увеличението е около 10% средногодишно. МРЗ расте с 21 – 22%, значи нейното увеличени изпреварва другите заплати и това също не е добре, също е дисбаланс", обясни Христина Христова.

Тя коментира и безработните у нас, като посочи, че данни на Агенция по заетостта показват, че имаме 75% трайно безработни, без образование и без квалификация и едни 150 000 млади хора, които нито учат, нито работят.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: САЩ и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна

Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..

публикувано на 17.02.25 в 19:50

Германският финансов министър: Фискалните правила на ЕС трябва да бъдат реформирани, ако се увеличат разходите за отбрана

Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис.  Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 19:05

Правителството ще отправи официално искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..

публикувано на 17.02.25 в 18:58

Русия съобщава за завладяването на село в Харковска област

От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..

публикувано на 17.02.25 в 18:20