Ако в една европейска държава говорим за 4-5 % с рак на гърдата, открит в четвърти стадий, то в България този процент е почти двоен. Това обясни пред БНР хирургът проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Александровска болница.
Трудно е да се даде точна статистика за броя на жените с рак на гърдата в страната ни, обясни още той.
"Има липса на адекватно събиране на данни. Преди години, докато още действаше регистър, имаше ясно очертана посока пациентите да се увеличават".
Справка на Здравната каса е показвала, че за миналата година почти 4800 новорегистрираните пациенти са били подложени на лечение по клинични пътеки за това заболяване. Като основна причина за това проф. Маслянков посочи липсата на организиран скрининг.
В онкологията сме приели един лимит от пет години, когато пациентът след поставяне на неговата диагноза и предприемане на лечението, няма наличие на заболяване. Тогава приемаме, че той е излекуван. Но това е много относително. Самите тумори не са еднакви. В колкото по-ранен стадий се хване един тумор, толкова по-голям шанс има да бъде излекуван".
Той обясни, че биопсиите са различни видове и трябва внимателно да се подбере правилната, както и подходящото място, от което да се вземе.
Според проф. Маслянков "на половината от пациентките се променя адекватността в посоката на лечение".
"Ние не се притесняваме от тумора, а от потенциалната възможност да има разсейки".
Има някои неща в клиничните пътеки, които трябва да се преосмислят, отбеляза още той.
"Не може да сложим под общ знаменател всичко, което оперираме".
Проф. Свилен Маслянков е сред организаторите на Национална конференция за рак на гърдата.
"В България имаме нужда да си унифицираме подхода, нещата да стават по правилния начин. Това е мултидисциплинарно заболяване. Поканени са хора от всички специалности. Има и муждународно участие. Приканвам най-вече младите".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Вицепремиерът Томислав Дончев предупреди, че по-сериозното навлизане на изкуствения интелект (ИИ) ще предизвика сериозни сътресения на пазара на труда. В същото време той ще бъде ключов фактор за повишаване конкурентоспособността на икономиките на Европа, каза Дончев: "Съвсем скоро един добър оператор с помощта на изкуствен интелект ще..
Наблюдава се регионално повишаване на цените на някои стоки, предупреди председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова. Тя призова всеки, който смята, че в даден търговски обект се извършва нарушение или спекулативно поскъпване на стоките и услугите, да подава сигнал: "Прави впечатление, че едни и същи търговски вериги..
В Гърция предупреждават туристите да си пазят личните вещи заради активизирали се банди от джебчии. Гръцката полиция съобщава, че има ръст на случаите на обири на туристите. Организирани банди крадат не само портфейли и чанти с пари и документи, но и куфари пред хотелите, на спирки или на плажа. В Атина действат организирани групи,..
От 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст ще бъде 630,50 лева, а социалната за старост е в размер - 333,48 лева. Това е ефектът от осъвременяването на пенсиите с 8.6%. Националният осигурителен институт вече е направил преизчислението, то е обхванало всички отпуснати до края на миналата година пенсии. Техният брой е малко над 2,041 милиона...
Има влошаване на средата за достъп до обществена информация у нас, съобщи адвокат Александър Кашъмов - изпълнителен директор на програма "Достъп до информация". Той уточни, че за първи път има нарушаване на баланса между достъпа до информация, свободата на словото и защитата на личните данни: "Ние сме подали касационна жалба до..
"Величие" ще подкрепи вот на недоверие, иницииран от "Възраждане", ако формацията на Костадин Костадинов подкрепи предложения от тях - за провал в екологията. Така Красимира Катинчарова от "Величие" коментира казаното от "Възраждане", които обявиха, че ще поканят тях и МЕЧ за подкрепа на вот на недоверие на правителството за провал във финансовата..
От "Демократична България" ще внесат промени в Закона за защита на потребителите, с които да задължат големите вериги да публикуват всеки ден цените си, обявиха Божидар Божанов и Мартин Димитров в кулоарите на парламента. "Румен Спецов излезе и показа как не се прави. Хвърли някакви хвърчащи числа в ефира и изплаши хората. Направи внушение, че..
" Нашата кожа запомня слънчевите изгаряния още от детството ни , след време, ако пак на същото място има изгаряне, става опасно, каза за "Нощен..
"Към настоящия момент назначените служители в болницата в Силистра са 505 души . Служителите, които са в пенсионна възраст, са 113 . Не ни достигат..
Има страх в управляващите от мнението на българския народ. Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "От "Възраждане" от..