Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Молдова избира между Москва и Брюксел

| Интервю
Фотоколаж: Силвия Петрова

В Молдова, която често е сочена за следващата мишена на Русия, ако Украйна падне, утре ще се проведат президентски избори и референдум за членството в Европейския съюз. Като бивша съветска република Молдова е по-плодородна почва за прeдизборни руски хибридни атаки от страни като нашата, която все пак не беше навремето част от СССР. А атаките са брутални - политически блок, създаден в Москва от олигарх в изгнание, милиони долари за купуване на гласове, кампания за дезинформация.

Изборите за държавен глава и провеждането на референдум за членството в Европейския съюз, което е крайъгълен камък в политиката на кандидатката за втори президентски мандат Мая Санду, са от геополитическо значение, казва Дионис Ченуша. Нейна опозиция са социалисти, комунисти и блокът "Победа", основан от укриващия се в Русия милиардер Илан Шор, осъден задочно на 15 години затвор за източване на 1 милиард долара от молдовски банки през 2014 г. Преди няколко месеца Съединените щати предупредиха, че властите трябва да очакват саботаж по време и след на вота. А тази седмица молдовските правоохранителни органи разкриха схема, свързана с Шор, за обучение на молдовски граждани в Русия за предизвикване на масови безредици. Как се противодейства на тези и други тактики за внасяне на смут и защо те намират почва в Молдова? Отговорът на молдовския политически анализатор Дионис Ченуша:

"Ако президентът Санду бъде победена, това ще означава, че Русия все още има силно влияние в Молдова. Русия използва подставени лица, за да постигне целите си и те са свързани с Шор, който преди няколко месеца създаде за целта блока "Победа". Това е политически, финансов и технически чадър за про-руски сили в Молдова. Освен това Шор организира и масово купуване на избиратели. Слабото място на Молдова, което се експлоатира доста вещо от Шор и от Русия, е високото ниво на бедността, което през последните години се увеличи още повече заради поредицата от кризи, които биват приписвани и на неефективно управление в Кишинев. Според официалната статистика около една трета от населението на Молдова живее в абсолютна бедност. Разбираемо е защо на Шор му е лесно да влияе с пари на политическите виждания и на поведението на избирателите. В резултат на това - и молдовските власти предоставят доказателства - Русия, със сътрудничеството на Шор, е успяла да създаде мрежи от хора за евентуален саботаж на обществения ред в Молдова. От няколко седмици вече се правят разкрития за различни програми от страна на Русия за обучение не само там, но и в Сърбия и в Босна и Херцеговина, предимно на младежи от Молдова в подривна дейност. Важно е да се подчертае и че в същото време се провежда и мащабна операция за дезинформация - през свързани с Русия сайтове, в "Телеграм" канали, също и във "Фейсбук". Тази операция, разбира се, цели да представи правителството в отрицателна светлина и удря по кампанията за присъединяването на Молдова към Европейския съюз."

Възможно ли е проруският автономен район Гагаузия да дестабилизира държавата? Припомням, че лидерката на Гагаузия Евгения Гуцул е в конфликт с властите в Кишинев, поддържа тесни връзки с Москва, приета беше лично от Путин, подписа споразумението за създаването на блока "Победа" на Илан Шор и е санкционирана за това от Съединените щати.

"Гагаузия винаги е била чувствителна към това кой е президент и кой има мнозинство в парламента на Молдова. В автономния район се говори главно руски език и връзките с Русия са исторически близки. Руските медии там са изключително влиятелни. Така че проевропейските нагласи са нещо чуждо за населението в Гагаузия. Ситуацията обаче не може да се сравни с Приднестровието, защото Гагаузия е под пълния контрол на конституционните органи на Молдова. Но това, което мисля, че става и има доказателства за него, е, че в задействани от Шор схеми в Приднестровието се включват и хора от Гагаузия. Чрез тях се прехвърлят пари от Русия под формата на бонуси и допълнителни плащания към населението там."


Какви биха били последствията за Молдова, ако след тези избори се обърне на Запад или към Русия? И всъщност колко е реалистично Молдова да се откъсне от Русия?

"Тези избори могат да са сигнал, че Молдова променя външнополитическата си ориентация - че избира да определя съюзниците си в съответствие със своите национални интереси, а не толкова с геополитическите симпатии. Двамата кандидати за президент, които следват Мая Санду в рейтинговите класации, са тъкмо за обратното - те искат възстановяване на отношенията с Русия. В ситуация сме, в която доста политически играчи в Молдова са за външна политика като тази на Унгария, Сърбия и от скоро на Грузия, вместо за преобладаващия през последните 4 години прозападен курс. Но дори Мая Санду да бъде победена в президентския вот, наистина съдбовни за бъдещето на страната ще са парламентарните избори идното лято. Те със сигурност ще бъдат повлияни от утрешния референдум и от резултата на Санду."

Социолозите прогнозират, че ще й се наложи да се яви на балотаж след две седмици. Очаквате ли масова мобилизация срещу нея?

"Това няма да е нещо ново за Мая Санду. На местните избори миналата година управляващата партия, която подкрепя Санду, постигна доста слаби резултати. Така че несъмнено има известна негативна тенденция. Социологическите допитвания към момента обаче показват, че въпреки това Мая Санду е водещият кандидат. Тя има над 30 процента обществена подкрепа. А следващите двама кандидати са с най-много по около 12 до 15 на сто. Разликата е доста голяма. И до голяма степен Санду я дължи на административни ресурси, с които разполага, на положително отразяване от медиите, както и на подкрепата на западните й партньори. Двамата, които ще се борят да се класират за балотажа срещу нея, са политици с различен опит, но с относително еднакъв шанс да излязат на второ място след утрешния вот. Първият е доскорошният главен прокурор Александър Стояноглу, който е гагауз и е подкрепян от Социалистическата партия. В началото той говореше за продължаване на европейската интеграция. Но напоследък вече се застъпва за балансирана външна политика и възстановяване на прагматичните отношения с Москва. Той има силна позиция дотолкова, че след решение на Европейския съд за правата на човека срещу уволнението му от прокурорския пост, печели подкрепа, представяйки се за жертва на властите. Вторият с шанс да стигне до балотаж е Ренато Усатий - бивш кмет на втория по големина град в страната - Белци. Той е доста активен и умел популист. Според журналистически разследвания е свързан не просто с Русия, а с руския криминален свят. Но въпреки това се радва на не малка подкрепа в страната, както и сред диаспората."

Молдовците ще бъдат попитани утре дали са "за" или "против" присъединяването към Европейския съюз. Ако избирателната активност надхвърли 33 процента и мнозинството гласува "за", с допълнение към Конституцията евроинтеграцията ще стане официално "стратегическа цел на Република Молдова".

"Последните допитвания сочат, че около 80 процента от населението би участвало в референдума и че между 45 и 63 на сто биха гласували "за". Но предполагам, че мобилизацията на управляващата партия ще докара положителния вот над границата от 50 процента. Много важно е също активността за референдума да е голяма, за да не оспорят проруските сили легитимността му и да използват това на парламентарните избори догодина."

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До края на идната седмица ще бъде решен казусът с достъпа на таксита до Летище София

Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение,  ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..

публикувано на 07.02.25 в 18:38

Институцията на омбудсмана: Има законодателни "пробойни" при употребата на тютюневи изделия от деца

В писмо до министъра на здравеопазването от Институцията на омбудсмана настояват да бъде забранена продажбата на всякакъв вид тютюневи изделия, алкохолни напитки, райски газ и други продукти, увреждащи детското здраве. Поводът за писмото са законодателните "пробойни", масовите нарушения на забраната за пушене на закрити обществени места и..

публикувано на 07.02.25 в 18:18

Румен Овчаров: Не приемам да ме слагат до Божков, Пеевски и Горанов, винаги съм бил от другата страна

Бившият министър на енергетиката в кабинета на Жан Виденов Румен Овчаров е един от седемнадесетте кандидати за лидер на БСП , потвърди самият той в интервю пред БНР. "Влизам в битката по две причини. Първата е, че в БСП освен предатели и хора, които работят за собственото задоволяване на лични интереси, има хора, които мислят за партията...

публикувано на 07.02.25 в 18:02

ИПИ: Продължава образованието в професии, които не се търсят на пазара на труда

През 2024  година около две трети от работодателите имат затруднения при намиране на търсените хора. За 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя малко - под 1% от приема, или никакви кадри. Това се посочва в изследването на Института за пазарна икономика на тема:  "Професионално..

публикувано на 07.02.25 в 17:42

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк в източната Донецка област. Ожесточени боеве продължават и край руския град Суджа в Курска област. Кремъл избягна коментар по предложението на Киев да отвори безопасен коридор за цивилните руснаци, останали зад фронтовата линия. Твърденията за..

публикувано на 07.02.25 в 17:40
Михаил Мишустин и Владимир Путин

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното. Премиерът Михаил Мишустин информира президента Владимир Путин по време на предаване по телевизията, че икономиката на страната е нараснала с 4,1% през 2024 г., малко по-добре от очакваната прогноза от 3,9 на сто, като се позова на данни на статистическата агенция Росстат...

публикувано на 07.02.25 в 17:34

Противоминни кораби на НАТО охраняват критичната подводна инфраструктура в Балтийско море

Постоянната група от противоминни кораби номер 1 започна да охранява критичната подводна инфраструктура в Балтийско море, съобщиха от централата на НАТО в Брюксел.  Тя е част от мисията "Балтийски караул", обявена от генералния секретар на пакта Марк Рюте през януари.  Целта ѝ е да предотврати бъдещи инциденти с подводни кабели и тръбопроводи..

публикувано на 07.02.25 в 17:30