Трима американски професори - Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън - бяха отличени с Нобеловата награда за икономика заради изследванията си върху връзката между политическите режими и благосъстоянието на народите. Изводите им са, че в авторитарните държави и в тези с високо ниво на корупция хората живеят бедно и нямат шанс за развитие.
Аджемоглу, Джонсън и Робинсън въвеждат термина "екстрактни институции" - такива, които работят за облагодетелстване на режима и отнемат ресурс от обществото. В либералните демокрации се развиват друг вид институции - "инклузивните" - които позволяват на всеки да участва в демократичните процеси.
Аджемоглу и Робинсън са автори на книгата "Защо се провалят нациите", но изследванията им заедно с Джонсън се простират отвъд изводите в нея.
С присъдената миналата седмица Награда за мир Нобеловият комитет отправи ясно послание към политиците да не се заиграват с най-страшното оръжие - ядреното. Но дали с наградата за икономика посланието е и срещу друг страшен бич на нашето време - авторитаризма?
"Посланието тук е, че в световния конфликт между автокрация и демокрация хората биха се чувствали по-добре в рамките на демокрацията.
Темата за ядреното оръжие е изключително важна и лесно може да бъде преплетена в този дискурс. Зеленски казва: "Ние или трябва да влезем в НАТО, т.е. демократичния свят, или трябва да вървим към ядрено оръжие".
Една нация може да се развива в независимост от автокрациите, само ако има възможност да се защитава", обясни Евгений Кънев пред БНР.
Автокрациите винаги са били под голям стрес от примери, които са край тях на успешни демокрации. Често е трябвало чрез много силен репресивен апарат да потискат естественото желание на хората да бъдат свободни и да творят.
Много ясно се вижда как автокрациите, които имат проблем с примера за друг начин на подредба на държавата, влизат в съюз помежду си. Искат връщане към времената на геополитически сфери на интереси, където правото на силата е определящо, т.е. връщане към имперския период на развитие на света".
Не е достатъчно просто да има свобода и да няма репресии, трябва да има достатъчна степен на централизация на функциите, за да може държавата да работи по правилата, обясни още Кънев в предаването "Събота 150".
"Няма как ЕС да бъде конкурентен на САЩ и Китай - огромни държави с централна власт, която успява да провежда политики на отбрана, на сигурност, на иновации. Но за съжаление, европейците са далече от идеята за федерация".
Кънев обясни и механизмите за употребата на пропаганда.
"Мусолини и Хитлер използват радиото - в домовете влиза пропаганда, която е лъжа. Смятало се е, че това е краят на демокрацията. След това идва телевизията. А сега сме в третия етап – със социалните мрежи, където кандидат диктатори като Тръмп използват интересно социалните медии – със същите думи, каквито е казвал на времето Хитлер. Демократичният свят още не е намерил начин как да се справи без да наруши свещения си принцип на свобода на словото.
Диктаторите използват тази слабост. В момента има същият казус с Украйна – ако решително не й се помогне, за да спре агресора, тя може да рухне и последствията за света да са много големи".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 25 800 000 000 лева, като в сравнение със същия период на миналата година нарастват с над 20% - това сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за деветмесечието на годината. Към 30 септември 2024 година осигурените във всички видове частно пенсионни фондове са над 5 милиона души, като те..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставката на временно изпълняващия длъжността председател на Столичния общински съвет Цветомир Петров заради доклада им за реконструкцията на ул. "Опълченска", който Петров обяви за незаконосъобразен. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС искат промяна на реконструкцията на столичната ул. "Опълченска" По-рано..
Повишението на местните данъци, такси и цени на услугите е неизбежно. Около тази болезнена истина се обединиха всички кметове от Югозападна България , които тази седмица отново дебатираха проблема с отпадъците, данъците на недвижимите имоти и автомобилите. Държавата от години е абдикирала от тези болезнени въпроси и е оставила проблема в..
Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява партиите да проявят разум в петък и да изберат председател на Народното събрание, за да има работещ парламент: "Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. И аз наистина мисля, че партиите ще проявят..
От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември. Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..
Бившият депутат от ИТН в 45-ото и 46-ото Народно Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от бизнесмена Васил Божков. За това съобщи самият Божков с публикация във Фейсбук. "ЦЕНТЪР вече официално e регистрирана като политическа партия. Въпреки опитите на институциите да ни спрат. За председател избрахме Петър Димитров. Заедно ще изринем..
Представители на партия "Възраждане" проведоха среща с финансовия министър Людмила Петкова за параметрите на бюджета за следващата година. Цончо Ганев определи предложените мерки от Министерството на финансите като рестриктивни и сериозни. В бюджета за догодина се залагат пет милиарда лева повече приходи и 12 милиарда повече разходи при..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..