Трима американски професори - Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън - бяха отличени с Нобеловата награда за икономика заради изследванията си върху връзката между политическите режими и благосъстоянието на народите. Изводите им са, че в авторитарните държави и в тези с високо ниво на корупция хората живеят бедно и нямат шанс за развитие.
Аджемоглу, Джонсън и Робинсън въвеждат термина "екстрактни институции" - такива, които работят за облагодетелстване на режима и отнемат ресурс от обществото. В либералните демокрации се развиват друг вид институции - "инклузивните" - които позволяват на всеки да участва в демократичните процеси.
Аджемоглу и Робинсън са автори на книгата "Защо се провалят нациите", но изследванията им заедно с Джонсън се простират отвъд изводите в нея.
С присъдената миналата седмица Награда за мир Нобеловият комитет отправи ясно послание към политиците да не се заиграват с най-страшното оръжие - ядреното. Но дали с наградата за икономика посланието е и срещу друг страшен бич на нашето време - авторитаризма?
"Посланието тук е, че в световния конфликт между автокрация и демокрация хората биха се чувствали по-добре в рамките на демокрацията.
Темата за ядреното оръжие е изключително важна и лесно може да бъде преплетена в този дискурс. Зеленски казва: "Ние или трябва да влезем в НАТО, т.е. демократичния свят, или трябва да вървим към ядрено оръжие".
Една нация може да се развива в независимост от автокрациите, само ако има възможност да се защитава", обясни Евгений Кънев пред БНР.
Автокрациите винаги са били под голям стрес от примери, които са край тях на успешни демокрации. Често е трябвало чрез много силен репресивен апарат да потискат естественото желание на хората да бъдат свободни и да творят.
Много ясно се вижда как автокрациите, които имат проблем с примера за друг начин на подредба на държавата, влизат в съюз помежду си. Искат връщане към времената на геополитически сфери на интереси, където правото на силата е определящо, т.е. връщане към имперския период на развитие на света".
Не е достатъчно просто да има свобода и да няма репресии, трябва да има достатъчна степен на централизация на функциите, за да може държавата да работи по правилата, обясни още Кънев в предаването "Събота 150".
"Няма как ЕС да бъде конкурентен на САЩ и Китай - огромни държави с централна власт, която успява да провежда политики на отбрана, на сигурност, на иновации. Но за съжаление, европейците са далече от идеята за федерация".
Кънев обясни и механизмите за употребата на пропаганда.
"Мусолини и Хитлер използват радиото - в домовете влиза пропаганда, която е лъжа. Смятало се е, че това е краят на демокрацията. След това идва телевизията. А сега сме в третия етап – със социалните мрежи, където кандидат диктатори като Тръмп използват интересно социалните медии – със същите думи, каквито е казвал на времето Хитлер. Демократичният свят още не е намерил начин как да се справи без да наруши свещения си принцип на свобода на словото.
Диктаторите използват тази слабост. В момента има същият казус с Украйна – ако решително не й се помогне, за да спре агресора, тя може да рухне и последствията за света да са много големи".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
От ПП-ДБ ще стимулират социално приемливо поведение на младежите, които вече са регистрирани като извършители на противообществени прояви. Причината е "бездействието на МВР и министър Даниел Митов по казуса с агресията на уличните банди", т.нар. локали, нападащи хора в София и големите градове. В "Люлин" вече се разработва програма за..
Малко над 75 години и половина е очакваната средна продължителност на живота на българите, сочат последните изчисления на Националния статистически институт, които са направени по данни за периода от 2022 до 2024 година. При мъжете тя е под 72 години, докато за жените е значително по-висока и достига над 79 години. В сравнение с периода 2021 -..
С около 10 дни след законовия срок ще бъде приет бюджета на Столична община, на 29 май ще се гласува в СОС, като преди това ще бъде обсъждан в комисии, съобщи съветникът от ГЕРБ-СДС и председател на бюджетна комисия Димитър Вучев в интервю пред БНР. "Законовият срок е 45 дни от приемането на държавния бюджет. Ние ще прескочим тези 45..
"Най-често чужденците в България работят в секторите на туризма, строителството и транспорта ". Това заяви пред БНР Атанас Кацарчев , главен икономист на КТ "Подкрепа" : "Възможно е да започнат да се насочват и към здравеопазване поради липсата на медицински кадри, но там идея си нямам по какъв начин ще става това. Както знаем, в..
Премиерът Росен Желязков и водената от него официална делегация поднесоха венци на паметника на Капитан Петко войвода в Рим. Паметникът на прочутия български хайдушки войвода и революционер е открит през 2004 година по повод 160-годишнината от неговото рождение. Той е разположен на римския хълм Джаниколо – редом до монумента на Джузепе..
От "Продължаваме промяната-Демократична България" предупредиха за опасността децата до 7-годишна възраст да нямат безплатни лекарства от 1 юли. Тази мярка е заложена в бюджета на касата за тази година и важи за определени заболявания. Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов предупреди: "Това, което разбираме тези дни, е, че можачите от..
Населените места, които се водоснабдяват от язовир "Йовковци", не са заплашени от воден режим поне за една година при продължаващата тенденция за малко валежи, които да пълнят водоема. Това увериха от ръководството на водоснабдителното дружество и на язовира, след нарасналото гражданско напрежение и започнатата петиция до държавните институции за..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..