Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в риск масово не разпознават посегателството към личността

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

Снимка: pixabay.com

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора.

Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант.

Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за трафик са 55. Но често трафикът е съпътстват и с експлоатация и насилие

Как една забрана на депутатите в закон да се обсъжда сексуалното образование в училище, може да усложни ситуацията на младите хора, жертва на трафик? Дори и от Националната комисия за борба с трафика на хора са реалисти, че проблемът ще остане.

Въпреки усилията за пресичане на проблема, психологът от комисия за борба с трафика Антоанета Димитрова отчита, че в момента не само хората от уязвимите групи, но и по-заможните стават жертва на трафика.

Интернет и социалните мрежи доста улеснили трафикантите, обяснява психологът Антоанета Димитрова. А опасността не е само за учениците, но и за големите.

89 души за 2023 г. и 55 за тази са били идентифицираните като жертви на трафик по официалната статистика. Подадените за 23 г. сигнали за трафик са 60. За тази година подадените за трафик сигнали са 51. 

Крайна дестинация на трафика на хора с цел сексуална експлоатация обичайно са европейските страни, в които проституцията е законово регламентирана. Трафикантите все по-често въвличат жертвите си и измамни схеми, злоупотреба с данъчните или социални системи. Съчетават и принудителния труд със сексуалната експлоатация. 

Не е прекратена практиката жертвите на трафик все по-често биват "продадени" от членове на семейството им. Нова тенденция засичат властите от известно време. 

Жертва на трафик стават граждани на държави, извън ЕС. Даниела Савеклиева от Националната комисия за борба с трафика на хора обяснява, че богатите българи си наемали домашни помощници и детегледачки, които имат работна виза, договор с работодателя си. Но в неговите ръце оставали документите на работника, обяснява Савеклиева.

За да не се случва това, има препитване на хората на летищата и граничните пунктове, каза Савеклиева.

От комисията за борба с трафика на хора припомнят, че у нас има 7 специализирани услуги за жертви на трафик на хора: 4 услуги от резидентен тип и 3 консултативни услуги в гр. Варна, Бургас и София, които се финансират изцяло от бюджета. Поне милион лева трябва да е бюджетът за догодина, ако трябва да се запазят функциите на сега съществуващата услуга, казва Даниела Савеклиева.

Повече пари трябват, ако има нужда от повече центрове, става ясно от думите й. 

Диана Видева е от асоциация "Деметра". Опитът й от 27 години в помощ на жертви на домашно насилия е показал, че хората в риск масово не разпознават посегателството към личността

А обучението за разпознаването ще става по-трудно заради последните законови забрани в училищата да се говори пряко или косвено за идеи или възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната, казва Диана Видева от асоциация "Деметра".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15