46% по - малко е търсенето на кадри в IT сектора. Това съобщи пред БНР Светлозар Петров от платформата за набиране на персонал “Джоб Тайгър”. Заплатите остават добри, но наемането стартира от по – ниски стойности.
31 фирми участваха в поредното изложение "IT, комуникации и аутсорсинг". След София то ще се проведе също и в Габрово, Пловдив и Варна.
Кристина е в 12-ти клас на СМГ, но вече си търси работа в IT сферата.
"Защото мисля, че имам уменията. Занимавам се с програмиране от много време. Развивам собствени приложения".
Три от тях са в Google Play.
"Едното помага на хора, които обичат да играят белот, другите две са игри".
Но Кристина се гордее и с друго свое приложение. То е за проверка на матури с изкуствен интелект.
"Сканира се страницата, на която детето е писало. Снимките се качват в моята система и тя проверява.
Съмнявам се, че скоро в България ще се използва AI за проверка на матури. Разработването отнема много време и ресурси, които не мисля, че страната може да си позволи в момента".
Но пък Кристина може да си позволи да търси временна работа, докато учи и от поредното изложение, на което са дошли 31 фирми от IT сектора.
"Баща ми е програмист и от малка съм израснала с компютри до себе си. Винаги съм си мислела, че това ми е страстта. Парите не са проблем, просто искам да опит в областта.
Най-голямата ми мечта винаги е била да си имам собствена компания, да създавам приложения и игри. Но засега съм се насочила към корпоративна работа. Надявам се да остане една от най-добре платените".
На поне петцифрена сума се надява и Момчил.
"Самоук съм. За първи път търся работа в този сектор".
Той осъзнава, че дори и IT сектора изпитва криза.
"През последните две години забелязвам не само тук, но и глобално, че на доста места режат хората и имат все повече технически изисквания към кандидатите".
Момчил може и да си намери работа. Секторът все още търси кадри, но не така активно. Специалисти казват, че това е резултат от вълната на "голямото уволнение" на хора, което в България просто е накарало фирмите да не наемат нови.
Статистиката на НСИ сочи, че останалите на работата в IT сферата продължават да получават най-високи заплати, но спрямо първото тримесечие средното възнаграждение в сектора леко се понижава – от 5252 лв. за първото тримесечие до 5164 лв. за периода април – юни. IT секторът е лидер по заплати в Русе - 3044 лв., както и в област Добрич - 4630 лв.
"През последната година и половина има спад в търсенето. По наша статистика спадът е 46%.
Заплатите в сектора са традиционно добри. Това, което ще се случи през тази година е, че може би няма да има толкова големи увеличения.
Хората работят за фирми, които са позиционирани в България, но поръчките са за чужбина.
Ковидните времена бяха най-добрите години, най-богатите. След това влязохме в тази цикъл. Кога той ще премине за бранша? Предполагам, че най-рано напролет", казва Светлозар Петров от платформата за търсене на персонал “Джоб Тайгър”.
Съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и политическата независимост и ефективното функциониране на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи, които ще бъдат предприети от правителството. Това заяви пред медиите европейският комисар за демокрацията,..
"ДПС-Ново начало" постепенно поглъща фракцията на Ахмед Доган . Това мнение изказа пред БНР журналистът и политически анализатор Емилия Милчева. "Това е моделът, около който досега е било изградено ДПС - един силен лидер, около когото се разполага в момента елитът, който той сам си е създал. Това е, което направи Доган с ДПС от началото на..
Екипът на "Света Марина“ разполага с високотехнологична клинична лаборатория, както и със специалисти от всички области на медицината. Свещеници от плевенските храмове осветиха новия център. За БНР проф. д-р Славчо Томов заяви: "Град Плевен, община Плевен заслужаваха отдавна точно в центъра на града да се роди един от най-модерните и..
Започна аварийно почистване на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен брег, обявиха от Общината. Средствата - малко под 1 млн. лева, са по Постановление на МС от фонда "Бедствия и аварии". Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега - поне в района на Дупнишко е така. Преди две години и при село..
В знак на съпричастност към скръбта на семейството на Сияна, която загина при тежката катастрофа край село Телиш, Община Плевен отменя всички общински прояви на 12 април. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско "В знак на уважение към скръбта на семейството на Сияна и в израз на нашата човешка съпричастност, Община..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на етични, нравствени, културни и исторически компетентности, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев пред училищния синдикат на КНСБ. В края на март Съюзът на българските учители..
Президентът Румен Радев призова политиците в Северна Македония да спрат с демагогията по отношение на България: "Ръководството на страната с политиката, която води, ги отдалечава от ЕС, от сигурност, от стабилност, от благоденствие". Попитан за журналистическите материали, които разкриват, че роднини на премиера на югозападната ни съседка..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..