Климатиците изместват "Топлофикация" в София. Това обясни пред БНР Людмил Костадинов, главен експерт в Агенцията за устойчиво енергийно развитие, след като започна поетапното пускане на парното в столицата.
"Вкъщи предпочитам да се отоплявам на климатик. Парното го държа на едно – колкото да не замръзне".
Топлината преминава много лесно през вътрешните стени, защото те не са изолирани и когато в блока една трета или половината потребители са си изключили парното, тогава се налага някой да плаща за сметка на другите, посочи още той в предаването "Хоризонт до обед".
В Козлодуй пък е най-изгодно да се отопляваме с парно, отбеляза експертът.
"Там източникът на топлинна енергия е вятърната централа. Плаща се само изградената мрежа и уредите, които сте си купили за отопление, както и абонатните станции. Докато топлофикациите, които използват природен газ, са зависими от цените му. Такива са София и Пловдив, както и повечето големи в страната".
В България много хора биха станали енергийно бедни при тези цени и на отоплението, и на електроенерегията, предупреди Людмил Костадинов.
Той обясни, че дори да се отоплява само една стая, това ще се отрази на температурата и в съседните помещения, макар и по-слабо.
"За едно нормално жилище е достатъчно да се поддържа температура от 20-21 градуса. Всеки градус отгоре води до 5 % увеличаване на разходите".
Костадинов посъветва да се избягва честото въртене на винтила на радиаторите. Той предупреди също, че климатикът върти и разнася вътрешния въздух, а това може да бъде опасно, ако в жилището има заразно болен.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..