Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не всяко преддиабетно състояние води непременно до заболяване

Проф. Анна-Мария Борисова: Ключов за риска от диабет е начинът на живот

При жените има специфични рискови фактори

| Репортаж
Снимка: БТА

Около 380 хиляди българи имат диабет тип 2, но не знаят. Това са половината от хората, страдащи от хроничното заболяване, показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Оттам предупреждават, че диабетът става все по-разпространен по целия свят, а ключов за намаляване на риска от заболяването е начинът ни на живот.

Ако през 2006 година близо 8% от българите са били с диабет тип 2, то през 2024-та година този процент достига 16. Това са 770 хиляди души, обясни ендокринологът проф. Анна-Мария Борисова, ръководител на всички четири скрининга, проведени през този период.

Специфични за жените рискови фактори за диабет са предшестващ гестационен диабет и поликистоза на яйчниците. Общите и за двата пола са напредналата възраст, затлъстяването, хипертонията, нарушенията в липидите, фамилната обремененост.

Начинът на живот е определящ, подчертава специалистът. Не всяко преддиабетно състояние води непременно до диабет, но той трябва да вземе мерки – сваляне на тегло, двигателна активност, допълнително лечение.

"Има какво да се направи."

Снимка: БТА

Промяната на хранителния режим според проф. Борисова не означава човек да влиза и излиза от диета, а по-скоро постоянство и спазване на прости правила – например движение след трите основни хранения за деня.

За да бъдат открити тези 380 хиляди души, които не знаят, че имат диабет, е нужно българите между 20 и 79 години да се изследват профилактично, най-добре по стандарта с приемане на глюкоза и измерване на кръвната захар. Така може да се хване и предиабетно състояние, в каквото са над 235 хиляди души у нас по данни на Международната диабетна федерация.

А за да се определи риска от развитие на диабет, се използва въпросник, озаглавен FINDRISC, обясни проф. Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология в Александровска болница.

"Идеята на въпросника е да отграничи хората с много нисък риск и почти сигурно са здрави от тези, които имат повишен риск. Всеки въпрос получава по няколко точки. Като се сборуват, се решава дали лицето е рисково или не и дали продължаваме с лабораторна диагностика."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 50 производители от България и Гърция в конкурса за най-добро вино в Делчево

Над 50 производители от България и Гърция са заявили участие в конкурса за най-добро вино, с който започват двудневните празници в гоцеделчевското село Делчево.  Рекордните 134 проби ще оценяват  експерти-енолози, като тестовете са анонимни. Най- добрите вина и отлежали ракии ще бъдат обявени утре, 2 февруари, на площада в селото, а преди това..

публикувано на 01.02.25 в 11:17

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване. На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час. По над 50 машини..

публикувано на 01.02.25 в 11:06

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят..

публикувано на 01.02.25 в 10:57

Променя ли миграцията хода на предизборната кампания в Германия?

Въжеиграчът Фридрих Мерц - кандидатът за германски канцлер на консервативния блок ХДС/ХСС, сам си опъна въжето, върху което балансира. Ако направи още една стъпка вдясно - ще падне. Дали въжето се е превърнало в примка ще разберем най-късно след парламентарните избори на 23 февруари. Тази седмица Фридрих Мерц внесе в Бундестага две..

публикувано на 01.02.25 в 10:55
Премиерът на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка след нападение над студенти в Нови Сад

Седмица на оставки в Сърбия, а светът усети ефекта от първите решения на Тръмп

В съседна Сърбия не стихват протестите, които доведоха до оставката на премиера, а в Хърватия нов бойкот на магазините доведе до замразяване на някои цени. Докато Светът следи ефекта от първите решения на Доналд Тръмп, 67 души загинаха след като военен хеликоптер и пътнически самолет се сблъскаха над Вашингтон. Изминаха 80 години от..

публикувано на 01.02.25 в 10:43
Якоб Киркегор - икономист от института

Якоб Киркегор: Не бива да се плашим от търговска война със САЩ, по-вредна ще е за американската икономика

За по-малко от две седмици след завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп създаде хаос и продължи със своите противоречиви послания. С реторика, изпълнена със заплахи и неподкрепени с факти твърдения, новият американски президент се опитва да се позиционира като миротворец и като човека, който "ще направи Америка отново велика ".  Късно снощи..

публикувано на 01.02.25 в 10:40
Констанце Щелценмюлер

Какво да очаква Европа от новата президентска администрация във Вашингтон?

Доналд Тръмп се завърна в Белия дом без напълно да е отсъствал от европейската политика. Първите дни от втория му президентски мандат са чиста проба демонстрация на сила. Не закъсняха обещаните укази, с които извади Съединените щати от Парижкото споразумение за климата и от Световната здравна организация, както и заплахите към "лошата" Европа...

публикувано на 01.02.25 в 10:25