Затварянето на границите за проверки прекалено много се инструментализира и не съм сигурна дали това ще постигне желания ефект на ЕС да се справи с миграцията.
Това каза пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика, като подчерта, че това може да е само една от мерките, но не и основната:
"Не трябва да се заблуждаваме, че чрез връщане на проверките по границите европейските държави ще успеят да се справят с всички заплахи. Има и други механизми. Прилагането им трябва да бъде всеобхватно и едновременно".
Тя обясни, че Шенгенското споразумение позволява, когато държавата има аргументи, с които да обоснове връщането (временно) на проверките по границите - най-често заради националната сигурност, да го направи.
"През април се прие новият Пакт на ЕС за миграцията и убежищата, той се предоговаря десетилетия вече. Най-важният елемент в него е солидарността", припомни Мария Симеонова и препоръча пактът да се чете внимателно, защото той развива нови инструменти:
"Говори за по-бързи проверки по границите, по-бързи процедури за връщане на лицата, които нямат право да останат в рамките на ЕС. Като че ли с настоящия дебат за миграцията, се отмести фокусът от този огромен и сложно договорен документ. Мисля, че в следващите месеци ще видим усилия от страна на вече новата Европейска комисия да се прилагат различни механизми. Силно се надявам, че ЕС няма да прибегне до радикални действия като връщане на лица в територии, които не се смятат за сигурни - като Сирия и Афганистан. Мисля, че ще все пак ще се намери един баланс, който ще се състои в това да се отговори на притесненията на европейските граждани, но едновременно да се тушира и вредното популистко говорене на крайнодесните политици".
Има значение увеличението на присъстващите крайнодесни политици в Европейския парламент, смята Симеонова и уточни:
"Но също така значение има и как последва разпределението на постовете, от кои партии се водиха преговорите, кои партии останаха тези, които решиха какъв да бъде съставът на Европейската комисия и т.н. Трябваше да има повече стратегическо мислене за това как крайнодесните партии да бъдат изолирани в ЕП и техните тези да бъдат контрирани със силни аргументи".
Интервюто на Георги Марков с Мария Симеонова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..
Отиваме към нови избори, въпросът е как. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС. И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". 51-вото НС продължава първото си заседание в пореден опит да избере председател Борисов в НС: Няма да..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..