"Евентуален провал на тази програма – на първия и втория етап, ще означава огромно разочарование и огромна загуба на доверие. Апелирам политиците – нека да бъдат сериозни. Това е процес от огромно обществено значение. От него изпитваме ползи и като общество, и като икономика, и като отделни домакинства. Ако загубим доверието в този процес, после много трудно ще успеем да го възстановим, колкото и средства да изливаме, които вземаме от някъде другаде. Губим огромни възможности и продължаваме да изоставаме", предупреди той.
Според него това, което бави процесите и работата по проектите, е кампанийността на програмите за обновяване, която, по думите му, категорично трябва да бъде преустановена. Това ни преследва вече повече от 10 години, отбеляза специалистът в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"Тази кампанийност не позволява да се изгради капацитет нито в министерството, нито в общините, нито в строителния сектор и другите институции, които са ангажирани с процеса. Сега виждаме резултатите".
По думите му е трябвало много бързо да се направят енергийните обследвания и проектите от страна на общините.
"След един загубен период от 12 години, в който нямаше обучение за енергийни одитори, очевидно енергийните обследвания пристигнаха при общините с доста недостатъци, които се отразиха в проектите, подадени от общините. Това съответно доведе и до забавяне в обработката и много процедури по обжалване. Различните екипи в МРРБ трябваше да започват процедурата по оценка от начало и затова сега сме в ситуация, в която действително ни остава много малко време, за да изпълним проектите, защото до средата на 2026 г. проектите трябва да са изпълнени, за да получим финансирането", предупреди той. И подчерта, че до този момент строителният сектор не е правил повече от 300-400 проекта годишно. А сега за този срок трябва да направи 1000. Освен това, строителният сектор продължава да расте и има много други проекти. Д-р Цанев отбеляза обаче, че в същото време секторът страда от сериозен недостиг на кадри. Според него вероятно има възможност да се внесат чужди работници, но такъв процес има и негативни ефекти:
"Тези чужди работници не познават нашата практика, не познават нашата регулаторна уредба, изискванията към строителството и съответно се рискува качеството".
По думите му до този момент сме обновили не повече от 2000 сгради от общо над 66 хил., които имат нужда от такова обновяване. Според него справедливото не е да има 100% финансиране, а да бъдат подпомогнати тези, които влагат усилия, за да направят качествени обновявания на своите домове. Инициативата трябва да е в собствениците, категоричен бе Цанев. В противен случай:
"Когато държавата води, тогава и възможностите за злоупотреби са доста по-големи. Трябва да се освободим от тази практика".
Специалистът обясни и какво може да направи всеки човек, за да спести от сметките си за отопление.
Цялото интервю на Таня Милушева с д-р Драгомир Цанев и анкетата на Виолета Борисова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..