Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложение: Помощник-фармацевтите да отпускат лекарства с рецепта под контрола на магистър-фармацевти

Снимка: Ани Петрова

Помощник-фармацевтите да имат право да отпускат лекарства с рецепта под контрола на магистър-фармацевти, а всички останали продукти в аптека или дрогерия да могат да отпускат самостоятелно. 

Тази законодателна промяна предлагат от съсловната организация на помощник-фармацевтите. От там потвърдиха преминаването към символични протести без напускане на работните места, за да не бъдат ощетявани пациентите. 

Председателят на организацията Лиляна Петрова призова бъдещите депутати да обърнат внимание на проблема и да го решат в близките няколко месеца:  

"Помощник-фармацевтът да може да отпуска лекарства по лекарско предписание под контрол на магистър-фармацевт. Това в Европа отдавна е разрешено. Там никога не е било драма и проблем за когото и да било, защото в аптеката има магистър и системата работи. Такава е била и практиката в България много дълги години, но няма законодателство, което да е реформирано" .

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС подготвя отстъпки в правилата за ИИ

Европейският съюз се готви следващата седмица да започне да отстъпва от ключови правила за изкуствения интелект и защитата на данните, които срещат силна съпротива от двете страни на Атлантическия океан.  Като част от усилията за намаляване на бюрокрацията за европейските компании, които се борят срещу конкуренцията от САЩ и Китай, този ход предизвиква..

публикувано на 15.11.25 в 22:20

Гърция започва да налага мита на всички стоки, пристигнали от Китай

Съгласно новата митническа политика на Евросъюза, Гърция ще започне да налага мито от 2 евро на всеки малък пакет, който пристига от Китай. Досега стоките на стойност до 150 евро не се облагаха с мита. От началото на следващата година за всички стоки, които пристигат от популярните платформи ще се облагат с 2 евро дори и стойността им да е под..

публикувано на 15.11.25 в 22:19

Протести на лекари и учители в Испания

Над 3000 души в бели престилки проведоха протестно шествие в столицата, за да поискат специален закон за статута на медицинската професия. Лекарите настояват за намаляване на максималното седмично работно време и по-добри условия за дежурства. Освен това искат  справедливи разпоредби за пенсиониране, които позволяват ранно и частично доброволно..

публикувано на 15.11.25 в 22:14

Силни валежи нанесоха щети в италианската област Лигурия

Лошо време връхлетя италианската област Лигурия.  За жертви и пострадали не се съобщава. Непрекъснати валежи и силен вятър при оранжев код, нанесоха щети в централната и западна част на област Лигурия. В областта, притисната между морето и Апенините, при сблъсъка на югоизточения вятър със студения северен фронт се създадоха и условия за образуване..

публикувано на 15.11.25 в 21:42

МВФ поиска от Румъния структурни реформи за възстановяване на фискалната устойчивост

Международния валутен фонд поиска от Румъния правилен микс на политиките и структурни реформи за възстановяване на фискалната устойчивост.  Финансова институция прогнозира ръст на румънската икономика от 1,4 процента през следващата година.  Освен за амбициозни реформи в подкрепа на растежа, Изпълнителният борд на Международния валутен фонд призова..

публикувано на 15.11.25 в 21:24

До края на ноември ще бъдат разплатени на овощарите всички средства за пропаднали площи

До края на месеца ще бъдат разплатени всички средства за пропаднали площи, за да могат овощарите да подготвят градините за следващата година. Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев, който бе гост на изложението на дунавските овощари в Русе. Общо 5000 земеделски производители са подали заявления за пропаднали..

публикувано на 15.11.25 в 20:49

Колумбия купува от Швеция изтребители за над 4 млрд. долара

Колумбийският президент Густаво Петро обяви, че Богота ще закупи шведски изтребители "Грипен“ на стойност 4,3 млрд. долара, посочвайки, че страната му може да бъде атакувана "отвсякъде“ на фона на напрежението с Вашингтон, предаде "Франс прес". Договорът, който е предмет на постигнато принципно споразумение през април със СААБ, е за 17..

публикувано на 15.11.25 в 20:34