Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Твърде голямото количество също е вредно"

Д-р Петър Чипев: Проблемите със съня - основна причина за инсулт и инфаркт

"Необходимо е да имаме регулярно по седем часа сън"

| Интервю
Д-р Петър Чипев
Снимка: Пламена Бачийска

Проблемите със съня са сред основните причини за мозъчен инсулт и инфаркт на миокарда - водещи причинители на смърт. За това предупреди в ефира на БНР д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня и пулмолог.
Той обясни кои са основните фактори, вляещи върху качеството на съня.

"Прекомерната работата на стомаха може да доведе до некачествен сън. Ставането по малка нужда накъсва съня. В повечето случаи ние го приемаме за симптом на дихателни нарушения, а не толкова за проява на прекомерен прием на течности. 

Нужно е в помещението да не бъде нито твърде студено, нито твърде топло. Комфортът ни, свързан с матрак и възглавница, също е важен. И влажността на въздуха оказва значение. Тишината е голям проблем". 

Липсата на сън може да е сиптом на инсомния, но и проява на лоша хигиена на съня. 

"Липсата на чувство за освежаващ сън може да е симптом на много заболявания на съня.

Трябва да се проведе консултация със специалист, ако липсата на достатъчно сън се появава често - повече от три пъти в седмицата. И второто, което и по-важно - ако чувстваме някакъв дискомфорт през деня от това –  изморени сме, не се концентрираме или сме сънливи. Това вече може да е болест или нужда от повече сън. 

Дихателните нарушения са един от най-честите проблеми по време на сън. Не става въпрос само за сънна апнея". 

Д-р Петър Чипев посочи, че твърде голямото количество сън също е вредно.

При тийнеджърите има физиологично забавена фаза на съня, обясни още той в предаването "Хоризонт до обед".  

"Те нормално заспиват по-късно. Дори едно заспиване след 12 часа понякога е физиологично. Проблемът е ранното ставане. Ефектът от недоспиването  при учениците води до проблеми с тяхната работоспособност и концентрация".  

Д-р Чипев обясни дали съня може да бъде компенсиран.

"В дългосрочен план - не, но в краткосрочен план – да. Ако в определени периоди от живота - месец или седмица, недоспиваме, бихме могли да компенсираме в почивните  дни. Много хора обаче нямат тази възможност заради работния си график или заради болести, свързани със съня. Може да се компенсира, но не във всеки случай. 

Необходимо е да имаме регулярно по седем часа сън на ден. Всяка сутрин и вечер да лягаме и ставаме в определен час.  Това даже е препоръчително да се случва и в почивните дни. Ако сънят не  е регулярен, започва да има негативни ефекти". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Великобритания арестуваха депутат за сексуални престъпления срещу деца

Депутатът от Лейбъристката партия във Великобритания Дан Норис е арестуван по подозрение в изнасилване, сексуални престъпления срещу деца, отвличане на деца и неправомерно поведение при изпълнение на служебните си задължения. Лейбъристката партия обяви, че "незабавно е отстранила" депутата от Североизточен Съмърсет и Ханам, след като е била..

публикувано на 06.04.25 в 10:40
Съдия Атанас Атанасов, председател на Съюза на съдиите в България

Атанас Атанасов, ССБ: Очакваме Европрокуратурата да разследва случая с Теодора Георгиева

Очакваме Европейската прокуратура да разследва случая с Теодора Георгиева и да се стигне до истината. Това заяви пред БНР съдия Атанас Атанасов, председател на Съюза на съдиите в България (ССБ) във връзка със случая с българския европрокурор Теодора Георгиева. "В последните месеци съществуваха съмнения за дейност на групи, които осъществяват..

публикувано на 06.04.25 в 10:14
След трагедията скоростно на отсечката край Телиш бяха поставени знаци

"Безхаберието, наглостта и корупцията - запазените марки на родната държава" – знаковата реплика на седмицата

"Безхаберието, наглостта и корупцията. - запазените марки на родната държава" - отчаяните думи на бащата на Сияна, която загина край Телиш,  и нареждането - "Колеги, прибирайте се!" - към полицайте в Пловдив за проверявания чадър над контрабандния канал на цигари за милиони.  Двете знакови реплики на отминаващата седмица. Дали мрежа от..

публикувано на 06.04.25 в 09:41
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Две британски депутатки са били депортирани от Израел

Две британски депутатки от Лейбъристката партия не са били допуснати в Израел и са били депортирани, тъй като са заподозрени в планове, заплашващи сигурността и имиджа на Израел. Точната формулировка на изралеското министерство на имиграцията гласи, че Юан Янг и Абтисам Мохамед бяха са заподозрени в планове за "документиране на дейности на..

публикувано на 06.04.25 в 09:14

Състезание по спортен риболов ще се проведе край Монтана

На язовир "Долна вода" край Монтана ще се проведе състезание по спортен риболов. Организаторите съобщават, че към него има голям интерес. 33-ма души са подали заявка за участие в първото за годината състезание по спортен риболов на язовир "Долна вода". Турнирът е отворен и участниците са от цялата страна, съобщи Захарин Савов, председател на..

публикувано на 06.04.25 в 08:47
Йозгюр Йозел, председател на Народнорепубликанската партия на Турция

Народнорепубликанската партия в Турция провежда извънреден конгрес

На фона на продължаващите протести основната опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия, ще проведе днес извънреден конгрес. За да избегне назначаването от страна на изпълнителната власт на държавен администратор, след като законно избраният за втори мандат кмет на Истанбул Екрем Имамоглу бе отстранен от поста и арестуван по..

публикувано на 06.04.25 в 08:32

Продължава поскъпването на основните храни по борсите у нас

Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на..

публикувано на 06.04.25 в 08:23