Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Боянското блато е малко съкровище": Как да го опазим?

| Репортаж
Боянско блато

Утре - 26.10, в столичния квартал "Павлово" ще бъде открита изложба с фотографии на птици, обитаващи Боянското блато. Тя се изпълнява по проект, свързан със защитата на блатото, а кадрите, които ще бъдат показани, са част от фотографски конкурс и имат за цел да запознаят широката общественост със значимостта на влажните зони в цялостната екосистема. 

"В края на октомври все още  е много зелено. Чуваме и птиците. На това място през последните 4-5 години са наблюдавани над 130 вида птици".  
Александър Колев
Адвокатът Александър Колев и природозащитникът Георги Камов стоят зад каузата за съхранение и опазване на единствената влажна зона на територията на столицата.

"Боянското блато е едно малко съкровище".

"19 от документираните тук видове са защитени. Има голямо разнообразие през всички сезони". 

До преди 100 години мястото, където в момента се намира Боянското блато – в подножието на планината Витоша, е било съвсем диво, но се свива до площ от около 12 декара.

"През 2022 година багери и строителна техника навлязоха в границите на блатото и заринаха една трета от него", разказа Александър.

На един хвърлей от блатото, което е познато на хората в Бояна още като Голямо Боянско блато, се е намирало и по - малко.

"Навлязоха в границите на блатото и заринаха една трета от него. То също присъства на картите още от Освобождението насам. Беше унищожено, след което се построиха къщи. От две години те стоят празни и наводнени", обясни той.

През последните години граждани, загрижени за съдбата на голямото Боянско блато започват битка със собствениците на имоти в опит да го спасят.

"Идеята им беше просто да го източат, да го унищожат, след което да започнат строителни дейности. Четири метра спряха заливането на "Бояна","Бъкстон", "Манастирски ливади" с около 10 хиляди кубика вода".

"Най-голямата заплраха пред такива места, които са в градски зони, е замърсяване или застрояване".

"Това е водното огледало. Привидно изглежда красиво, но цялата папрат в блатото е признак за мръсните води, които незаконно се изливат в него и реално го задушават. Това е доста сериозен риск за естествения хабитат на всички птици". 

Пътят към опазването, според Александър Колев и Георги Камов, е на първо място правилното устройство на този тип територии и по-широката осведоменост на гражданите.

"Намираме се в полите на Витоша, но не сме в границите на природен парк Витоша. Тук има естествена флора и фауна, но тя е в урбанизирана територия. Частните собственици трябва да бъдат обезщетени по някакъв начин. Всеки от нас може да запази тези богатства".
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34