Елена Цанева разговаря с Даниел Дженев, един от основните координатори на изборните доброволци в Америка. Той се занима с тази дейност от години.
- Господин Дженев, имало ли е досега някъде проблем с хората, които доброволно организират и участват в българските избори?
- Последните години изборите се провеждат във всеки един голям град в Америка от едни и същи хора, т.н. активни изборни доброволци на места или по-активните българи от местните диаспори. Какво забелязваме последните 2 пъти и сега? Въпреки че е законно, забелязваме как партийте могат да изместят от нас предложените изборни доброволци като членове на изборни комисии. Наблюдаваме огромно увеличение на такива членове на изборни комисии в чужбина. Последните 2 пъти в по-големите градове имахме само членове, сега забелязвам на няколко места комисиите получиха председател, който е партийно назначен, масово получиха и зам. - председател. Нещо, което, въпреки че е законно, според мен води до създаване на малко дразги в комисиите.
- Имали ли сте досега в някои от тези години, в които сте работили и сте помагали, проблеми някъде в секциите - неправилно преброяване, опити за промяна на резултати, някакъв натиск за промени на резултати?
- Хората, които се занимават с тези неща, са изключително опитни. Много пъти са го правили.Те са и много отговорни. Не участват, за да правят някакви измами - точно обратното, всичко да се проведе в реда на нещата. Абсолютно никакви ппроблеми не сме имали. Обратното - откакто започнахме да имаме партийно предложени членове, започват нашите проблеми.
- Имам информация, че в началото на октомври г-жа Зоя Зоя Милчева, консул във Вашингтон, е изпратила имейли до секциите, които те обслужват - Тексас, Флорида, Северна и Южна Каролина, Вирджиния, Джорджия, с настояване членове на изборни комисии да бъдат готови да са като заместници на хора, назначени от партии. Това, за което Вие споменахте преди малко. До този момент изборите в САЩ са правени от доброволци, без партийни назначения, проблеми не е имало. Кому е нужно сега, дори и законно да е, представители на партиите да влизат в избирателните комисии? Не е ли по някакъв начин усещане за натиск върху хората да бъде упражнен някакъв контрол?
- Това нещо ако продължава да се задълбочава, само ще доведе до повече неприятности и хора като нас ще се откажат от организирането на тези секции. Искам да вмъкна нещо много важно. Въпреки че всичко е законно, когато организираш една секция в един малък град в САЩ, изборните доброволци трябва да съберат 40 заявления, после трябва да намерят помещение, то да бъде запазено, после трябва да предложат изборна комисия. Всичко това се прави на място.Така работи процеса в чужбина. Предлагаме тогава 5 -7- 9 - членен екип, състав на комисия в чужбина, отива в съответното Консулство, те го изпращат на ЦИК. И чак тогава законът позволява на партийно предложените членове да дойдат. Аз ги наричам парашутисти. Те идват наготово някак си.
Сега виждате ли как тези хора, които са изразходвали толкова много енергия, и са организирали изборите в чужбина, как това ги води до разочарование? Аз не го намирам за нещо хубаво. Ако 1-2 партии го правят агресивно, другите ги следват и така изведнъж всички изборни комисии в чужбина ще се окаже, че се управляват от партиите. Аз мисля, че е по-добре да бъдем независими.
През лятото изпращаха бригадири в една секция в Бъфало, в Ню Йорк.Хора, които бяха тука на бригада. Назначиха ги няколко партии за членове. Те изобщо не знаеха къде се намират тези българи. Не можаха да отидат до секцията, нямали кола. И естествено, не се появиха в деня на изборите.
Понеже в Америка не може да изпратиш много партийно предложени членове от България, въпреки че тази година имаме 1 председател, изпратен в 1 щат директно от България, за да бъде председател на комисия, повечето от тези предложени хора са от тези по места. Просто сериозността им не отговаря на процеса, който организираме. Изборната секция и отварянето й не започва на 20 и еди кой си октомври, когато партиите предложат техните члленове. Процесът започва много по-рано и започна от изборните доброволци по места, а не от партиите.
- Може би това навежда на мисълта да се помисли за промяна в закона. Ако партиите искат да наблюдават процеса, нека да имат своите наблюдатели, но те не би трябвало да бъдат в изборните комисии.
- Моето лично мнение е, че всичко работеше много добре. Сега просто има още една пречка, още трудности и още едно нещо, с което трябва да се занимаваме в деня на изборите.
- Г-н Дженев, имате ли вече готовност със секциите, с машините?
- Картината в САЩ е много подобна на миналия път. 53 секции се отвориха. Само 1-2 не се отвориха от миналия път. Нямаше желание по места - в Такома парк, Мериленд и в Роли, Северна Каролина. В Чикаго имаме същия брой секции - 8. В 3 ще се гласува с машини, другите сме с бюлетини. И масово в Америка ще се гласува с бюлетини, с изключение на Консулството и посолството, освен тези 3 в Чикаго.Общо взето, същата картина в САЩ като през юни.
- А какво е усещането ви за нагласата на хората? Предполагате ли, че ще има добра активност, или не съвсем?
- Аз лично си мисля, че ще има добра активност. Много интересни избори предстоят, особено като виждаме какво става в България. Аз лично се надявам да има много по-голяма активност този път. Не е летен сезон. Всички са си вкъщи, децата им са на училище. Очаквам много висока активност.
- А имате ли някакво изискване към ЦИК, която приема готовите протоколи след завършване на изборите? Мисля, че последните няколко пъти процесът по приемане беше по-бърз.
- Забелязва се по-бързо действие, да, но въпреки всичко, по процедурата трябва да стоим, докато получим отговор от тях. В някои секции се получават отговорите по-бързо, но в някои - по бавно.Има какво да се желае. Ние започваме в 7 часа вечерта, затваряме в 8, броим до 10. И последния път имаше секции, които стояха до 1-2 часа през нощта. Настъпват и други проблеми, когато самата изборна секция е в зала, в хотел и си я платил до полунощ. Ти физически не можеш да стоиш в тази зала и трябва да я издадеш.
Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията относно митата, наложени от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, заявявайки, че определеният налог от 10% върху стоките на неговата страна не представлява значителна заплаха за икономиката на Украйна, предаде Ройтерс. Говорейки на пресконференция в петък, Зеленски..
Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз между 1999 и 2005 г., съобщи Би Би Си. Обвиненията се отнасят до четири различни жени. Ръсел Бранд бе интервюиран многократно от полицията, откакто през септември 2023 г. започна разследване срещу него от вестници и телевизионни канали, което разкри множество..
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига и българският му колега Георг Георгиев са обсъдили централата на НАТО в Брюксел начини а укрепване на сигурността в черноморския регион, предаде Укринформ, като се позовава на публикация в "Екс" на украинския дипломат номер едно. Сибига е информирал Георгиев за за напредъка в мирните..
Трима души са загинали, след като покрив на селскостопански склад се срути в град Кория дел Рио, близо до Севиля. Според разследващите, трагедията е резултат от силния дъжд и вятър, които са отнесли конструкцията. Починали са двама братя на 59 и 61 години, които са били жители на съседен град. Все още не е потвърдена самоличността на третия..
Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви. Лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал по таван в коритото на река Черна в Смолян. Инцидентът е станал тази вечер малко преди 20.00 часа в района на спортна зала "Величко Чолаков" в посока..
Руска ракетна атака уби най-малко 14 души, включително шест деца, в жилищен район на централния украински град Кривой рог в петък, обяви президентът Володимир Зеленски. Това е един от най-смъртоносните руски удари тази година, предаде Ройтерс. Шест деца са сред убитите, каза Сергей Лисак в приложението за съобщения Telegram. Той..
Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева прогнозира, че в страната предстои третата поред суха година и притокът към язовирите е твърде ограничен. Динева беше изслушана по проблема от временната парламентарна комисия за безводието в страната. "Чакаме снеготопенето, чакаме пролетното пълноводие, но в началото на месец..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...