Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Очаквам много висока активност"

Д. Дженев: Изборният процес в САЩ е свързан с доброволците, а не с партиите. По-добре да бъдем независими!

"Когато започна да има партийно предложени членове в секциите, започнаха проблеми"

| Интервю
Даниел Дженев
Снимка: Елена Цанева

Елена Цанева разговаря с  Даниел Дженев, един от основните координатори на изборните доброволци в Америка. Той се занима с тази дейност от години. 

- Господин Дженев, имало ли е досега някъде проблем с хората, които доброволно организират и участват в българските избори?

- Последните  години изборите се провеждат във всеки един голям град в Америка от едни и същи хора, т.н. активни изборни доброволци на места или по-активните българи от местните диаспори. Какво забелязваме последните 2 пъти и сега? Въпреки че е законно, забелязваме как партийте могат да изместят от нас предложените изборни доброволци като членове на изборни комисии. Наблюдаваме огромно увеличение на такива членове на изборни комисии в чужбина. Последните 2 пъти в по-големите градове имахме само членове, сега забелязвам на няколко места комисиите получиха председател, който е партийно назначен, масово получиха и зам. - председател. Нещо, което, въпреки че е законно, според мен води до създаване на малко дразги в комисиите.

- Имали ли сте досега в някои от тези години, в които сте работили и сте помагали, проблеми някъде в секциите - неправилно преброяване, опити за промяна на резултати, някакъв натиск за промени на резултати?

- Хората, които се занимават с тези неща, са изключително опитни. Много пъти са го правили.Те са и много отговорни. Не участват, за да правят някакви измами - точно обратното, всичко да се проведе в реда на нещата. Абсолютно никакви ппроблеми не сме имали. Обратното - откакто започнахме да имаме партийно предложени членове,  започват нашите проблеми.

- Имам информация, че в началото на октомври г-жа Зоя Зоя Милчева, консул във Вашингтон, е изпратила  имейли до секциите, които те обслужват - Тексас, Флорида,  Северна и Южна Каролина, Вирджиния, Джорджия, с настояване членове на изборни комисии да бъдат готови  да са като заместници на хора, назначени от партии. Това, за което Вие споменахте преди малко. До този момент изборите в САЩ са правени от доброволци, без партийни назначения, проблеми не е имало. Кому е нужно сега, дори и законно да е, представители на партиите да влизат в избирателните комисии? Не е ли по някакъв начин усещане за натиск върху хората да бъде упражнен някакъв контрол?

- Това нещо ако продължава да се задълбочава, само ще доведе до повече неприятности и хора като нас ще се откажат от организирането на тези секции. Искам да вмъкна нещо много важно. Въпреки че всичко е законно, когато организираш една секция в един малък град в САЩ, изборните доброволци трябва да съберат 40 заявления, после трябва да намерят помещение, то да бъде запазено, после трябва да предложат изборна комисия. Всичко това се прави на място.Така работи процеса в чужбина. Предлагаме тогава 5 -7- 9 - членен екип, състав на комисия в чужбина, отива в съответното Консулство, те го изпращат на ЦИК. И чак тогава законът позволява на партийно предложените членове да дойдат. Аз ги наричам парашутисти. Те идват наготово някак си. 

Сега виждате ли как тези хора, които са изразходвали толкова много енергия, и са организирали изборите в чужбина, как това ги води до разочарование? Аз не го намирам за нещо хубаво. Ако 1-2 партии го правят агресивно, другите ги следват и така изведнъж всички изборни комисии в чужбина ще се окаже, че се управляват от партиите. Аз мисля, че е по-добре да бъдем независими. 

През лятото изпращаха бригадири в една секция в Бъфало, в Ню Йорк.Хора, които бяха тука на бригада. Назначиха ги няколко партии за членове. Те изобщо не знаеха къде се намират тези българи. Не можаха да отидат до секцията, нямали кола. И естествено, не се появиха в деня на изборите. 

Понеже в Америка не може да изпратиш много партийно предложени членове от България, въпреки че тази година имаме 1 председател, изпратен в 1 щат директно от България, за да бъде председател на комисия, повечето от тези предложени хора са от тези по места. Просто сериозността им не отговаря на процеса, който организираме. Изборната секция и отварянето й не започва на 20 и еди кой си октомври, когато партиите предложат техните члленове. Процесът започва много по-рано и започна от изборните доброволци по места, а не от партиите.

- Може би  това навежда на мисълта да се помисли за промяна в закона. Ако партиите искат да наблюдават процеса, нека да имат своите наблюдатели, но те не би трябвало да бъдат в изборните комисии.

- Моето лично мнение е, че всичко работеше много добре. Сега просто има още една пречка, още трудности и още едно нещо, с което трябва да се занимаваме в деня на изборите.

- Г-н Дженев, имате ли вече готовност със секциите, с машините?

- Картината в САЩ е много подобна на миналия път. 53 секции се отвориха. Само 1-2 не се отвориха от миналия път. Нямаше желание по места - в Такома парк, Мериленд и в Роли, Северна Каролина. В Чикаго имаме същия брой секции - 8. В 3 ще се гласува с машини, другите сме с бюлетини. И масово в Америка ще се гласува с бюлетини, с изключение на Консулството и посолството, освен тези 3 в Чикаго.Общо взето, същата картина в САЩ като през юни.

- А какво е усещането ви за нагласата на хората? Предполагате ли, че ще има добра активност, или не съвсем?

- Аз лично си мисля, че ще има добра активност. Много интересни избори предстоят, особено като виждаме какво става в България. Аз лично се надявам да има много по-голяма активност този път. Не е летен сезон. Всички са си вкъщи, децата им са на училище. Очаквам много висока активност.

- А имате ли някакво изискване към ЦИК, която приема готовите протоколи след завършване на изборите? Мисля, че последните няколко пъти процесът по приемане беше по-бърз. 

- Забелязва се по-бързо действие, да, но въпреки всичко, по процедурата трябва да стоим, докато получим отговор от тях. В някои секции се получават отговорите по-бързо, но в някои - по бавно.Има какво да се желае. Ние започваме в 7 часа вечерта, затваряме в 8, броим до 10. И последния път имаше секции, които стояха до 1-2 часа през нощта. Настъпват и други проблеми, когато самата изборна секция е в зала, в хотел и си я платил до полунощ. Ти физически не можеш да стоиш в тази зала и трябва да я издадеш.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бил Гейтс

Бил Гейтс възнамерява да раздаде 99% от състоянието си в следващите 20 години

Основателят на Microsoft Бил Гейтс, който е един от най-богатите хора в света, заяви, че възнамерява да раздаде 99% от огромното си състояние през следващите 20 години.  Бил Гейтс: Изкуственият интелект ще промени бъдещето на здравеопазването 69-годишният Гейтс смята да дари почти цялото си богатство, чрез своята фондация, като..

публикувано на 09.05.25 в 09:22

Културен маратон във Велико Търново

Деня на Европа във Велико Търново ще се проведе културен маратон с поглед към европейската идея и успешното европейско сътрудничество между България и Румъния.  В художествената галерия "Борис Денев" представители на Съвместния секретариат, Управляващия и Националния орган на програмата Програма Interreg VI-A Румъния – България, общини и..

публикувано на 09.05.25 в 09:09
Пламена Игнатова

Пламена Игнатова: Борисов и Пеевски си подават реплики за пред публиката

ГЕРБ търпи критика в морален аспект, защото когато депутати от "Възраждане" вандализираха сградата на ЕК, отправи упреци, а сега отказва сваляне на имунитети. Обяснението е в това, че предстои избор на нови членове на ВСС, а ГЕРБ трябва да подсигури мнозинство от 2/3 . Това каза в интервю за БНР журналистът от Клуб Z Пламена Игнатова...

публикувано на 09.05.25 в 09:08

Червена боя на входа на Министерството на културата, има задържан

Млад мъж е залял с червена боя служебния вход на Министерството на културата.  БНР научи, че инцидентът е станал около 3 ч. тази нощ. Веднага е бил подаден сигнал в полицията. Патрул на СДВР е забелязал мъжа и го е задържал. Арестуваният е на 29 години и не е криминално проявен, научи "Хоризонт". Към момента не са ясни мотивите за..

публикувано на 09.05.25 в 08:35
Папа Лъв XIV при първото му послание след избора

Ива Михайлова: Папата продължава да бъде морален лидер

"Светият дух ни изненада. Кардинал Превост не беше сред най-цитираните имена ." Това каза след избора на папа Лъв XIV Ива Михайлова, говорител на Католическата църква в България. По думите ѝ, папата продължава да бъде морален лидер и глас на разума, надеждата и любовта. Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV Папа Лъв..

публикувано на 09.05.25 в 08:31
Красимир Вълчев

Образователният министър открива STEM център в луковитско училище

В Луковит министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще открие нов STEM център в Средното училище "Алеко Константинов" - най-голямото в област Ловеч. Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит, в което учат 810 ученици отбелязва днес и  своята 135-годищнина, поясни директорът Мая Ралчева. "СУ "Алеко Константинов" винаги е..

публикувано на 09.05.25 в 08:23

В Благоевград отбелязват Деня на Европа, а след това започва "Занаят фест"

Благоевград  ще отбележи Деня на Европа и Деня за почит към всички жертви от Втората световна война. Цветя ще бъдат  поднесени пред паметната плоча на загиналите за свободата и независимостта на България.  На площад "Македония" ще бъде обедният концерт с участието на творчески състави на читалище "Никола Вапцаров", а за децата е предвидена..

публикувано на 09.05.25 в 08:11