Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

Именно това може да е отправната точка за някакъв по-дълбок компромис, смята журналистът

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои".

Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев.

"Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се случи с толкова много политически сили и въобще да се състави какъвто и да е план за рационално политическо действие. Ще бъде изключително трудно. Надявам се, че политическите лидери ще усетят, че пътят, по който е тръгнала партийната система, поставя някои екзистенциални въпроси пред нея, дори бих казал заплаха за съществуването ѝ и че това все пак ще бъде някакъв стимул да се успокоят страстите и да може да се внесе някаква рационална мисъл в политическото действие", коментира той. И напомни съставянето на предишния кабинет между ПП-ДБ и ГЕРБ и големия шок от това.

"Тогава разбрахме, че политическата сцена се е преобърнала тотално. Няма никаква пречка това да се случи отново".

Всички губят – това е тенденцията в момента за партийната система, категоричен бе журналистът и добави:

"Тя се клати, тя се срива. Този срив може да продължи много дълго време. Аз съм почти уверен, че партийната система в този вид, в който е в момента, тя няма дълго да оцелее. Всички губят от тази ситуация – някои повече, други по-малко. Всички страдат от това. Всички са наясно, че вече вървят към положение, в което вече те няма как да продължат напред със същия политически модел, който беше досега".

Според него именно това може да е отправната точка за някакъв по-дълбок компромис. По думите му един нов политически модел би означавало връщане на гражданите обратно в политиката. Това е пътят за обновяването на партийната система, категоричен бе Илиев.

Политологът Петър Чолаков не е на същото мнение. Според него има участие на гражданите в политическия процес. Той обясни какво обезсърчава гражданите. Политологът смята, че партийната система няма да се подобри в посока към по-голяма демократизация.

"Има кандидати за нови месии. Това виждаме и в лицето на "Величие", в лицето на "Меч" и всякакви други такива. Ще има нови аватари на кукловодите за сметка на гражданска енергия, която ще бъде употребена", прогнозира Петър Чолаков.

Двамата коментираха и процесите в ДПС и електоралния успех на Делян Пеевски.

"ДПС се намира в страхотна правна криза. Не знаем какво е реалното правно състояние на тази партия. Тук се създава един страхотен правен казус. Дори не знаем кой е легитимният водач на ДПС", коментира Людмил Илиев. Според него това е по-големият проблем от този дали Пеевски или Доган ще надделее.

Според Петър Чолаков, Пеевски може да си върне ролята на допустим партньор в бъдеща управляваща конфигурация.

"В името на властта всеки ще си играе с Пеевски", смята той и прогнозира кратък живот на 51-вия парламент.

Цялото интервю на Явор Стаматов с Людмил Илиев и Петър Чолаков чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15