Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политика. Тичане от избори на избори разрушава самото занимание с политика.
Това коментира политологът проф. Тодор Галунов в предаването "Нещо повече" на БНР.
"В момента действащият политически елит има своя шанс да докаже, че сегашната система е жизнена. Това става, когато загърбят своя интерес и направят кабинет. Виждаме 3 години как българският политически елит поставя на първо място партийните интереси", предупреди професорът.
Според него в дясното политическо пространство имат еднакви доктрини и вътрешна политика, няма големи разлики.
"Проблемът се крие чисто личностно и кадрово – не се разбраха за регулаторите. В крайна сметка въпросът е изцяло личностен", посочи политологът.
Той предупреди, че смяната на политическия модел е трудно, защото минава през Велико НС:
"Мисля, че сегашният модел може да устои. Засега само се говори за проекта на президента Радев, а ние трябва да говорим за конкретни неща. Българският политически елит показва, че не притежава определени нива на коалиционна култура. Виждам, че има 9 формации в НС и щом никой не ги е оспорил, това е волята на българските граждани, а българският политик трябва да изпълни тази воля."
Проф. Галунов определи 51-вия парламент като пъстър, интересен и може да има сблъсък на идеи, "представени са всички - крайно дясно, крайно ляво, проамериканско, проруско, хората са различни и е нормално да пращат различни политици".
"Общото е, че всички трябва да мислят за държавата. Трябва да се направи нещо, за да не се постави под съмнение целият политически модел, защото може да се появи нещо радикално. По-добре е да спасим парламентарната демокрация", препоръча проф. Галунов.
Според него националният интерес трябва да бъде обединяваща сила и досегашният действащ елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния.
"Защо искаме циментирани мнозинства, ние много повече сме патили от липсата на реална опозиция. В последните 7 избора имаме лица, които са копи-пейст депутати. Сега е последен шанс да покажат, че са загърбили своето политическо его - могат да направят кабинет и да докажат, че в шарен парламент са намерили решение", посочи политологът.
И коментира, че "Борисов има основание, като казва, че хората са гласували по този начин, но когато се види, че политически кабинет е невъзможно да се направи, е добре да се пробва и този вариант - за експертен".
Той обясни, че са възможни два вида мнозинство в новия парламент – ад хок и постоянно, идеята е да проработи парламентът и правителството, за да се решат важните въпроси – Шенген, еврозона и в България да се живее малко по-спокойно политически.
И е категоричен:
"Най-добрият вариант е тези хора, които се вълнуват, просто да излязат да гласуват масово и да дадат легитимност на властта, каквато и да е тя. Защото масовото гласуване нямаше да промени кой знае колко съотношението на силите в парламента. Вероятно щеше да има едно равномерно разширяване, но тогава парламентът и правителството щяха да имат висока степен на легитимност, а не 35%. Един парламент, избран с 60% - 70%, тогава никой няма право да отказва да образува правителство, никой няма право да отказва управление. Така че масовото гласуване трябва да се състои рано или късно, за да може да има промени в същността на правене на политика".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер. Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС. Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния глава,..
Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..
Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..
От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна. Тя обясни, че в България това лечение е регистрирано и разрешено, но все още не се реимбурсира от Здравната каса, затова благотворителната..
Делото за изборите за 51-во Народно събрание е на финала. След като с определение от днес Конституционният съд е приел назначената в средата на януари графологична експертиза и поисканите от ЦИК допълнителна информация и документи, конституционните съдии са дали на политическите партии, които ги сезираха с искане за цялостно или частично..
Изминахме доста приятен път, записахме 2 албума, бяхме на всички по-големи сцени и фестивали. Направихме и трети проект, който е успешен и решихме да се върнем към нещата, които сме правили с любов. Това сподели в интервю пред БНР пианистът Васил Спасов от група Funkallero за предстоящи концерт на 21 февруари в София. На концерта ще..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..