Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави, живял е в четири и продължава да пътува.
Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден, че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.
Как се справя с предизвикателствата на професията, как се подготвя за едно пътуване, какво му носят срещите с различни хора:
"Обичам да пътувам от малък, от майка ми се заразих с това, защото пътуването ти отваря очите за много неща в живота, от малък знаех, че искам да работя нещо, свързано с пътуването, сподели за "Понеделник вечер" Мартин.
"Сега, когато пътуването ми е мече професия от година и половина, мога да кажа, че хората в една група много се различават, каза младият екскурзовод.
Никога не се знае, какво могат да ти донесат тези срещи с нови хора!
Успявам да видя всичко, от което имат нужда туристите, не само да разказваш за местата, където ги водиш, но и работата на екскурзовода понякога включва и да им помогнеш с документи, да ги придружиш до лекар или болница, ако нещо стане по време на екскурзията, дори да си психолог в определени случаи и да се наложи да изпиеш по чаша кафе с някой от туристите, за да го изслушаш или успокоиш.., сподели още Мартин.
Усмивката е първото нещо, което забелязваш в Мартин, а по негови думи желанието му е хората да получат едно "непоносимо добро" изживяване, когато пътуват заедно. Отговорността за това е негова, защото професията го изисква, професията на екскурзовод.
Българският турист се промени след пандемията към добро, станали са по-точни, по-търпими, по-организирани, каза още Мартин Димитров.
По думите му сега се пътува много повече, дестинациите се разшириха, извън Гърция и Турция, хората сега искат да пътуват до Китай, Индия, Куба, САЩ, Италия.
Същевременно като пътуват в други държави, разбират добрите неща в България, но най-важното е, че хората разбраха след Covid 19, животът е миг и трябва да се възползваме от него.
Младият екскурзовод разказа още, че би работил в областта на дигиталния маркетинг, владее няколко езика, сподели, че няма любимо място, защото всички са уникални, разказа още как се подготвя за всяка нова дестинация.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година". Такава оценка направи..