Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американците от арабската и мюсюлманската общност пред трудна дилема на вота за президент

| Репортаж
Снимка: БТА

По-малко от седмица остава до края на изборите в Съединените Щати, които ще решат кой ще влезе в Белия Дом.  При изключително близки резултати от социологическите проучвания и вицепрезидента Камала Харис, и бившият президент Доналд Тръмп представят заключителните си аргументи пред гласоподавателите. Във фокуса на Тръмп е имиграцията, като той обвинява демократите, че техни политики позволяват на криминално проявени да влизат безпрепятствено в САЩ. От своя страна, на събитие във Вашингтон вчера Харис заяви, че изборите не са просто избор между две политически партии, а "избор за това дали да имаме страна, вкоренена в свободата за всеки американец, или управлявана от хаос и разцепление".

В един от щатите, които се очаква да се окажат определящи в битката за Белия Дом, и демократи, и републиканци имат трудната задача да привлекат общността от американци с арабски корени и мюсюлмани. На този фон трябва да се отбележи, че една от често срещаните картини по митингите на Харис са протестиращи, които настояват за незабавно спиране на огъня в Газа.   

Дилемата пред американците с арабско потекло и тези с мюсюлманско вероизповедание е кого да подкрепят или дали изобщо да гласуват. В Мичигън концентрацията на това население е една от най-големите в страната - около 300 хиляди. Традиционно мнозинството от тях са за демократите. Но тази година тенденцията може да се промени. 

Те се опитват да накажат демократите, казва Ясмин Абуталеб - журналист от "Вашингтон Поуст", на събитие на неправителствената надпартийна организация за изследване на Близкия изток The Middle East Institute във Вашингтон. 

"Това е една общност, която исторически е подкрепяла демократите в голяма степен. И това очевидно няма да се случи ако тенденциите, които виждаме от репортерската ни работа, се задържат. Това е ключово в щат като Мичигън. Струва си да се отбележи, че тази надпревара между Камала Харис и Доналд Тръмп е исторически погледнато много близка, така че всякакъв вид разлика е от значение".

Причината за промяната в настроенията е кризата в Близкия изток  след нападението на "Хамас" в Израел миналия октомври, при което загинаха близо хиляда и двеста души, а около 250 бяха взети за заложници. В отговор Израел започна военна офанзива в Газа, довела до смъртта на над 42 хиляди палестинци, по данни от Здравното министерство на Газа.

Справянето с кризата от американския президент Джо Байдън бе критикувано, като това оказва влияние и на шансовете на демократите да останат в Белия Дом. 

Много прогресивни демократи смятат, че той не показва достъчна емпатия към палестинците, казва Абуталеб, като визира своята репортерска работа. 

"Той говори за атаките от седми октомври по много интензивен начин, но не подхожда по същия начин, когато става дума за случващото се в Газа и сега, което се случва в Ливан. Хората забелязват тези неща. Другото, което е, че те следят отблизо всичко, което се казва, всяка военна помощ, която се изпраща и не се поддават на реториката. Това според мен е най-големия извод. Те са дълбоко скептични към всички кандидати. Заплахите от президентство на Доналд Тръмп започват да стават по-реални за хората, но в същото време, хората, с които аз разговарях, казват: "Не искам той да спечели, но не мога да гласувам за някой, който по мое мнение е оправдал или е позволил убиването на моите семейство и приятели".

Скорошно допитване на YouGov, направено по поръчка на Arab News, показва, че 87 процента от американците с арабско потекло смятат да участват в изборите, като за тях темата за Палестина е топ приоритет. Негативните настроения спрямо Байдън преливат при Харис, което я прави уязвима. Същото допитване показва, че 45 процента от американците с арабски произход в национален план са за Тръмп, а 43 процента - за Харис. Посочвам това с уточнението, че разликата между двамата е в рамките на статистическата грешка. 

Рей Хананиа е журналист от Arab News, който също се включи в събитието на The Middle East Institute: 

"Американските политици не ни виждат в своя радар до момента, в който се появи проблем. И те не ни разбират преди да се случи нещо като това, когато изборите изведнъж са върху раменете ни в Мичигън и Минесота, където има огромно население от мюсюлмани. Ако не бяхме стигнали до избори, които са толкова близки и да има колебаещи се щати, които много бързо може да се променят, не мисля, че щяхме да бъдем приети за толкова значими. Ние сме в тези колебливи щати и смятаме, че това е възможност за нас да изпратим послание, за да ни послуша някой".

Към момента посланията, идващи от демократите, не се приемат много позитивно, според Хананиа. Той даде за пример билбордове, от които арабско-американската общност е карана да се чувства виновна в случай, че Харис загуби: 

"Защото те похарчиха повече пари да подходят с наказателен тон към общността, вместо да се опитат да разберат какво искаме. Има желание да се протестира и да се изрази гняв по някакъв начин на урните. За първи път протестът ще има някакво значение. Но в същото време смятам, че мнозинството от американците с арабско потекло един вид се страхуват от връщане на Тръмп, като в същото време осъзнават, че Тръмп ще нарани не само тях. Тръмп ще навреди на демократите. Може би демократите трябва да се събудят и да погледнат арабската и мюсюлманската общност и да си кажат: "Не можем да ги приемаме за даденост, ние трябва да ги подкрепяме повече и да разбираме какво казват".

Един от начините за изпращане на послание е да се гласува за трети кандидат - президент - на Зелената партия - Джил Стайн. 

"От арабските гласоподаватели и групи, с които съм говорил, аз чувам повече за Стайн и искането да се изпрати послание", казва Ханиниа. 

"Те са крайно обезпокоени както от Харис, така и от Тръмп. Според мен тя няма да спечели, но ще види скок в подкрепата от нашата общност".

Изборът за арабско-американските гласоподаватели е труден. От една страна те се питат кой да подкрепят за президент, но от друга мотивацията е голяма да се отправи силно послание на неодобрение към сегашната политика на Щатите в региона, която показва индикации за промяна, но може би тази промяна се възприема като прекалено малка и закъсняла. В същото време вотът приключва след по-малко от седмица и стратегията за убеждаване има най-различни форми.

Съревноваващи се писма от различни групи от имами и мюсюлмански изследователи, които отправят много различни препоръки към общността, пояснява Абуталеб. 

"Тук стигаме до въпроса за разликата между американците с арабско потекло, които са мюсюлмани, и тези, които не са. Има такива, като групата Емгейдж, които подтикват да се подкрепи Камала Харис. Те казват, че тя е вицепрезидента, това не е нейната политика, не може да й търсим отговорност за това, тя е изразила повече емпатия от Джо Байдън, в своята риторика тя е търсила в по-голяма степен отговорност от Израел. Основното внимание тук е към това, че тя не е изказала политика, която да се отличава от Джо Байдън и която да бъде приложена, ако тя стане президент. Балансът, който Харис се опитва да постигне е невъзможен - тя се опитва да не отчужди и разгневи демократи, които са на страната на Израел, като също се опитва да убеди американците с арабско потекло, мюсюлмани и прогресивни, че би била различна, но без да казва как точно".
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Илиевски

Радиосимфониците с концерт за размисъл преди Великден

На 11 април от 19.00 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Размисли преди Великден". Програмата е с послание всеки от нас вътрешно да се замисли. Забравяме за какво става въпрос на тези големи християнски празници. Тези произведения обръщат фокуса към нас , защото не сме без значение като индивидуалност,..

публикувано на 10.04.25 в 07:02

Университетската болница в Плевен на 160 години

В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и едно от най-старите у нас. Болницата е открита през 1865 г. като вакъфска по лично нареждане на Мидхад паша. Разкрити са 40 легла. Персоналът е минимален – лекар и двама слуги , е отбелязано..

публикувано на 10.04.25 в 06:46

Планова техническа профилактика на предаватели

На 10 април  от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни ПЛЕВЕН 4 на честота 102.7 MHz и ТРЯВНА 4 на честота 89.6 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg .

публикувано на 10.04.25 в 06:00

Сръбската петролна компания НИС търси алтернативни доставчици заради санкциите от САЩ

Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс".  Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..

публикувано на 09.04.25 в 22:07

Полицията в Добрич задържа мъж за разпространение на наркотици

На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..

публикувано на 09.04.25 в 21:50

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..

публикувано на 09.04.25 в 21:32
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп обяви 90 дни пауза за митата за 75 държави, за Китай остават

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на  денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..

публикувано на 09.04.25 в 21:10