Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализ на проф. д-р Божидар Иванов за периода 2005 до 2020 г.:

75% от земеделските стопанства у нас са изчезнали за 15 години

Не повече от 50% от месото, което ядем, го произвеждаме у нас, отбеляза той

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За 15 години - от 2005 до 2020 г., 75% от земеделските стопанства у нас са изчезнали - те са намалели от 500 хил. през 2005 г. до 132 хил. към 2020 г. Статистическите данни бяха представени в анализ на проф. д-р Божидар Иванов - директор на Института по аграрна икономика, в рамките на международна научна конференция "Аграрната икономика в подкрепа на земеделието". 

В интервю за БНР проф. Иванов подчерта, че българското земеделие не изглежда еднозначно. По думите му в определени сектори има видими постижения и посочи като пример зърнените и маслодайни култури

"В последните поне 15-20 години България се представя много добре, има много добри позиции на пазара. Въпреки колебанията, които се дължат повече на климатични, природни фактори, представянето на земеделието в тази област е много силно и мисля, че това ще продължи поне в следващите години. При стопанства, които са добре структурирани и позиционирани, поне в следващите 5-10 и повече години мисля, че ще продължи. Тук ще зависи от външните условия, които до голяма степен могат да повлияят", коментира той в предаването "Преди всички". 

Проф. Иванов наблегна обаче и на чувствителните сектори, които до голяма степен касаят пряко и потребителите, и хората, които осигуряват главната част от храната за населението - мляко, месо, зеленчуци, плодове. Според него в тези сектори нещата са на другия полюс - където повече от 20 години се изпитват трудности и те продължават. Там пазарният дял на местното производство не се увеличава, а на места и намалява, подчерта той. 

"В тези сектори се оказа, че самото производство, фермите, които го правят, начинът, по който функционира пазарната организация, са толкова сложни и са свързани с прекалено големи изисквания и за инвестиции, и за добри управленски умения, и за добра организация на пазара. Конкуренцията и в ЕС, и местоположението на България в съседство със страни, които са много силни специално при плодовете и зеленчуците, е изпитание за нашите производители. А и самата обща селскостопанска политика след 2007 г. не допринесе това тези сектори да се представят на нивото, на което ни се иска". 

По думите му субсидиите са откъснати от производството. След 2007 г. те са свързани с едно общо единно плащане, което не зависи от производството, а е на площ, обясни той и подчерта, че субсидията е еднаква на единица площ за всички производители. Според него това води до изкривяване. 

Проф. Иванов смята, че тези стопанства - мляко, месо, плодове и зеленчуци, трябва да търсят други възможности и натам трябва да бъде подпомагането. По думите му трябва да се търсят възможности да се подобри тяхната производителност. 

"Има добри стопанства и ферми, които се справят много добре. Има и такива, които разглеждат земеделието като начин за получаване на по-висок доход и в които се предпазват от това да реинвестират, да търсят възможности и да подобряват своето производство.

Експертът обяви също, че не повече от 50% от месото, което ядем, го произвеждаме у нас. При старите страни-членки този процент е над 90, сравни той. Според него това означава, че имаме резерви за това да подобряваме пазарната ориентация. Трябва да се инвестира диференцирано - трябва да има подбор, препоръча проф. Иванов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с проф. д-р Божидар Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гари Линекер

Гари Линекер напуска Би Би Си заради антисемитски пост в социалните мрежи?

Очаква се днес известният британски водещ на спортни предавания Гари Линекер да обяви, че ще напусне Би Би Си след разразилия се спор по повод на негова антисемитска публикация в социалните медии. Таблоидът „Сън“ първи съобщи, че бившият английски нападател няма да е водещ на отразяването на Световното първенство през 2026 г. за корпорацията.  "Скай..

публикувано на 19.05.25 в 01:42
Рафал Тшасковски

Първи тур на президентските избори в Полша: Кандидати с близки резултати - на балотаж

Kметът на Варшава, центристът Рафал Тшасковски, води на първия тур на президентските избори в Полша, показва екзитпол - резултат, който, ако се потвърди, би могъл да затвърди проевропейския курс, начертан от правителството, предаде "Ройтерс" Според екзитпола Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете...

публикувано на 18.05.25 в 22:17
Никушор Дан (на преден план

Екзитпол: Никушор Дан печели президентските избори в Румъния

Независимият кандидат на президентския балотаж в Румъния Никушор Дан, който е кмет на Букурещ, получава 54,9% от гласовете, а кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АОР) Джордже Симион печели доверието на 45,1% от гласоподавателите. Румъния гласува на балотаж за президент Това се твърди в екзитпол на агенция AVANGARDE...

публикувано на 18.05.25 в 21:12

Румънските власти видяха руска намеса в президентските избори

Румънските власти видяха руска намеса в днешните президентски избори в Румъния. Налице е наплив от "фалшиви новини в "Телеграм" и други социални платформи", създадени, за "да повлияят на избирателния процес". Отново виждаме "белезите на руската намеса", констатира в Х говорител на румънското външно министерство. Публикацията дойде след като основателят..

публикувано на 18.05.25 в 20:11

Френско градче влезе в книгата на Гинес с над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове

Френско градче влезе в книгата на рекордите Гинес, като успя да събере по улиците си над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове. Предишният рекорд на героите от легендарното анимационно филмче е отбелязан през  2019 г. в Германия. Във Франция уличните демонстрации са ежедневие, но винаги има с какво да изненадат. Този уикенд френското градче..

публикувано на 18.05.25 в 19:52
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф: Иран не трябва да обогатява уран

Съединените щати искат да решат спора за ядрената програма на Иран по дипломатически път, заяви Стив Уиткоф - специален пратеник на президента Доналд Тръмп за Близкия изток. "Имаме една много ясна червена линия и тя е обогатяването. Не можем да допуснем способност на иранците да обогатяват уран дори само на 1 процент. Отправихме предложение на иранците..

публикувано на 18.05.25 в 19:52
В Рила планина, архив.

Нов сняг над Седемте езера в Рила

Около 5 сантимeтра нов сняг е навалял над Седемте езера в Рила миналата нощ - прогнозите се тази новообразувала се снежна покривка да се задържа няколко дни. Само две от седемте езера са започнали да се размръзват, а най-горните са още в лед и покрити със сняг. Сезонът през май за Седемте езера е наричан от планинарите "мъртъв", не работи и..

публикувано на 18.05.25 в 19:30