65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни.
Сред тях са родословно дърво на Васил Левски, колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на бележити търновци, чийто имена са записани в историческите хроники, документи. Даренията са показани в изложбата "Заедно да съхраним историческата памет", която е подредена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново.
Регионалният исторически музей във Велико Търново непрекъснато обогатява совите фондове и не малка заслуга за това имат дарителите.
"Последното дарение, което получихме само преди седмица, е от частен монетен двор – медал от тяхната серия „Светци“, направен от чисто сребро. Изобразява от едната страна свети Димитър Солунски, а от другата страна изобразява резбован кръст", разказа музейният директор Иван Църов.
Самият той дари на музея стара снимка, която е спасил от пазар за стари вещи, на която е български войник. Снимката е анонимна, но този войн заслужава паметта му да бъде възкресена, така както са го почитали неговите роднини, посочи Иван Църов. Като дарение великотърновския музей получи и два изключително интересни антични съда:
"Единият е от землището на село Къпиново, където човек случайно го е намерил в сипей край една гора. Това патера от последна четвърт на II век – първа половина на III век. Много наподобява канче с дружка от съвремието, но всъщност в римско време се е използвал като култов съд за възлияния при различни церемонии. Другият съд е дарение от колегата археолог д-р Калин Чакъров и е още по-голяма патера. Намерена е в покрайнините на Павликени при изкореняването на едно дърво. Има надпис, който още не сме разчели, но това е нещо много, много ценно".
За първи път Регионалният исторически музей във Велико Търново получава родословно дърво на Апостола на свободата Васил Левски, разказа музейният уредник Боряна Боянкинска и куратор на изложбата "Заедно да съхраним историческата памет":
"Господин Иван Чолаков го е изработил, проследявайки мъжката линия от рода на Васил Левски и своите проучвания е отразил на това табло. Най-голямото дарение от 120 предмета получихме от майстора на спорта Петьо Кишев, който е участвал в олимпиадата в Москва през 1980 година".
Едно от ценните дарения тази година е опис на имущество, което е направил известният българин и великотърновец Марко Тотев и лично е подписан от него като мирови съдия през май 1885 година.
"Това е един геодезически уред, който се нарича графометър. Уредът е изработен в края на 19-и век в Санкт Петербург и представлява първообраз на съвременния теодолит и ще попълни колекцията от измервателни уреди на регионалния музей".
Дарителите бяха отличени с грамоти и книги.
Експозицията "Заедно да съхраним историческата памет" може да бъде посетена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велко Търново през целия месец ноември.
Още по темата в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..