Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

8
Музей "Възраждане и Учредително събрание"
Снимка: Здравка Маслянкова

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни

Сред тях са родословно дърво на Васил Левски, колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на бележити търновци, чийто имена са записани в историческите хроники, документи. Даренията са показани в изложбата "Заедно да съхраним историческата памет", която е подредена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново. 

Експозицията

Регионалният исторически музей във Велико Търново непрекъснато обогатява совите фондове и не малка заслуга за това имат дарителите.

"Последното дарение, което получихме само преди седмица, е от частен монетен двор – медал от тяхната серия „Светци“, направен от чисто сребро. Изобразява от едната страна свети Димитър Солунски, а от другата страна изобразява  резбован кръст", разказа музейният директор Иван Църов. 

Самият той дари на музея стара снимка, която е спасил от пазар за стари вещи, на която е български войник. Снимката е анонимна, но този войн заслужава паметта му да бъде възкресена, така както са го почитали неговите роднини, посочи Иван Църов. Като дарение великотърновския музей получи и два изключително интересни антични съда:

Иван Църов

"Единият е от землището на село Къпиново, където човек случайно го е намерил в сипей край една гора. Това патера от последна четвърт на II век – първа половина на III век. Много наподобява канче с дружка от съвремието, но всъщност в римско време се е използвал като култов съд за възлияния при различни церемонии. Другият съд е дарение от колегата археолог д-р Калин Чакъров и е още по-голяма патера. Намерена е в покрайнините на Павликени при изкореняването на едно дърво. Има надпис, който още не сме разчели, но това е нещо много, много ценно".

За първи път Регионалният исторически музей във Велико Търново получава родословно дърво на Апостола на свободата Васил Левски, разказа музейният уредник Боряна Боянкинска и куратор на изложбата "Заедно да съхраним историческата памет":

"Господин Иван Чолаков го е изработил, проследявайки мъжката линия от рода на Васил Левски и своите проучвания е отразил на това табло. Най-голямото дарение от 120 предмета получихме от майстора на спорта Петьо Кишев, който е участвал в олимпиадата в Москва през 1980 година".

Едно от ценните дарения тази година е опис на имущество, което е направил известният българин и великотърновец Марко Тотев и лично е подписан от него като мирови съдия през май 1885 година.


Интересно е дарението на оригинална снимка с къщата и пчелина на основателя на модерното пчеларство в България Марко Вачков от Сухиндол.

Прядядото на геодезическите уреди също е част от новите попълнения във фондовете на Регионалния исторически музей във Велико Търново, той е откупка, разказа Иван Църов:
Графометър

"Това е един геодезически уред, който се нарича графометър. Уредът е изработен в края на 19-и век в Санкт Петербург и представлява първообраз на съвременния теодолит и ще попълни колекцията от измервателни уреди на регионалния музей".

Дарителите бяха отличени с грамоти и книги

Експозицията "Заедно да съхраним историческата памет" може да бъде посетена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велко Търново през целия месец ноември.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35