65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни.
Сред тях са родословно дърво на Васил Левски, колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на бележити търновци, чийто имена са записани в историческите хроники, документи. Даренията са показани в изложбата "Заедно да съхраним историческата памет", която е подредена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново.
Регионалният исторически музей във Велико Търново непрекъснато обогатява совите фондове и не малка заслуга за това имат дарителите.
"Последното дарение, което получихме само преди седмица, е от частен монетен двор – медал от тяхната серия „Светци“, направен от чисто сребро. Изобразява от едната страна свети Димитър Солунски, а от другата страна изобразява резбован кръст", разказа музейният директор Иван Църов.
Самият той дари на музея стара снимка, която е спасил от пазар за стари вещи, на която е български войник. Снимката е анонимна, но този войн заслужава паметта му да бъде възкресена, така както са го почитали неговите роднини, посочи Иван Църов. Като дарение великотърновския музей получи и два изключително интересни антични съда:
"Единият е от землището на село Къпиново, където човек случайно го е намерил в сипей край една гора. Това патера от последна четвърт на II век – първа половина на III век. Много наподобява канче с дружка от съвремието, но всъщност в римско време се е използвал като култов съд за възлияния при различни церемонии. Другият съд е дарение от колегата археолог д-р Калин Чакъров и е още по-голяма патера. Намерена е в покрайнините на Павликени при изкореняването на едно дърво. Има надпис, който още не сме разчели, но това е нещо много, много ценно".
За първи път Регионалният исторически музей във Велико Търново получава родословно дърво на Апостола на свободата Васил Левски, разказа музейният уредник Боряна Боянкинска и куратор на изложбата "Заедно да съхраним историческата памет":
"Господин Иван Чолаков го е изработил, проследявайки мъжката линия от рода на Васил Левски и своите проучвания е отразил на това табло. Най-голямото дарение от 120 предмета получихме от майстора на спорта Петьо Кишев, който е участвал в олимпиадата в Москва през 1980 година".
Едно от ценните дарения тази година е опис на имущество, което е направил известният българин и великотърновец Марко Тотев и лично е подписан от него като мирови съдия през май 1885 година.
"Това е един геодезически уред, който се нарича графометър. Уредът е изработен в края на 19-и век в Санкт Петербург и представлява първообраз на съвременния теодолит и ще попълни колекцията от измервателни уреди на регионалния музей".
Дарителите бяха отличени с грамоти и книги.
Експозицията "Заедно да съхраним историческата памет" може да бъде посетена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велко Търново през целия месец ноември.
Още по темата в звуковия файл.
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той..